Proizvodnja veštačkog mesa stiže polako u Srbiju?

0
552

Najviše podeljenih mišljenja vezano je za veštačko meso. Tehnologija proizvodnje takvog mesa u svetu se razvija već 90 godina. Zasad je u Italiji zabranjena njegova proizvodnja, dok je Nemačka, kao i udruženja iz mesnih industrija, izglasala da veštačko meso mora biti označeno kao suplement.

Naši stručnjaci upozoravaju da bi takva proizvodnja izazvala poremećaj u domaćoj stočarskoj proizvodnji.

Proizvodnja veštačkog mesa bazira se na biljnim proteinima i na životinjskim ćelijama koje se razvijaju u bioreaktorima, nakon čega se dobija struktura mlevenog mesa, koja se kasnije na tri de štampačima oblikuje u prepoznatljivu šniclu.

U te tehnologije 50 svetskih kompanija ulaže preko milijardu dolara godišnje, kažu stručnjaci.

“Razvijanjem te tehnologije možemo doći u situaciju da ugrozimo našu tradicionalnu proizvodnju mesa a nama je to važno zbog socijalno-ekonomskog značaja ali i zbog biološkog održaja u smislu održavanja plodsnoti zemljišta i biodiverziteta”, rekao je prof. dr Denis Kučević, Poljoprivredni fakultet Novi Sad.

Rezultati istraživanja Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija i ekspertske svetske zdravstvene organizacije ukazali su na 53 potencijalne opasnosti po ljudsko zdravlje prilikom upotrebe veštačkog mesa. Pitali smo građane šta misle o konzumaciji veštačkog mesa.

Kampanja promocije upotrebe veštačkog mesa u našoj zemlji traje već dvadeset godina. Proizvodnja je komplikovana i skupa i neće biti dostupna velikoj većini stanovništva. S obzirom na tu činjenicu, u većini svetskih zemalja zadržaće se tradicionalna stočarska proizvodnja, smatraju u Privrednoj komori Srbije.

„U Srbiji treba da se pomogne proizvođačima mesa i mleka. danas je našim potrošačima skupo meso koje se proizvodi na konvencionalana nači i treba pomoći stočarima“, rekao je Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije.

Proizvodnja veštačkog mesa postavlja se kao alternativa tradicionalnom stočarstvu koje je već godinama u krizi u celoj Evropi. To pokazuju i podaci Evrostata prema kojima je broj svinja u Evropskoj uniji za samo godinu dana sa 140 miliona pao na 134 miliona.

 

Izvor: RTV (Silvija Gvozdenac)