23 godine od zločina bez kazne: Šiptari ubili srpske civile u pratnji KFORA

0
302

Parastosom u crkvi Svete Petke u Lapljem Selu danas će biti obeleženo 23 godine od napada na autobus Niš ekspes u selu Livadice kod Podujeva kojim su raseljeni Srbi, u pratnji Kfora išli na Zadušnice, a kada je poginulo 12 ljudi, a povređeno četrdeset troje.

Napad se dogodio 16. februara 2001. godine, kada je prvi od šest autobusa prelazio preko mosta ispod koga je bila postavljena mina, a za stradanje tih ljudi, među kojima je bilo i dvogodišnji Danilo Cokić, ni danas niko nije odgovarao.

Jedini osumnjičeni za napad bio je Fljorim Ejupi, koji je sedam godina kasnije osuđen na 40 godina zatvora, ali je godinu dana kasnije 2009. godine oslobođen zbog nedostatka dokaza, drugostepenom odlukom Vrhovnog suda Kosova.

U optužnici je pisalo da je odgovoran za ubistvo Nenada Stojanovića, Dragana Vukotića, Lazara Milkića, Snežane Zdravković, Danila Cokića, Sunčice Pejčić, Nebojše Cokića, Mirjane Dragović, Milinka Kragovića, Velje Stakića, Slobodana Stojanovića i Živane Tokić.

Euleks je 2009. godine pokrenuo novu istragu. Slučaj „Livadice“ vodili su nadležni iz Kancelarije specijalnog tužioca zaduženi za slučajeve ratnih zločina, ali ni danas nisu pronađeni počinioci i jedina poznata informacije je da iza napada u Livadicama nije mogla da stoji samo jedna osoba. I ta istraga je prekinuta.

Porodice stradalih i dalje čekaju pravdu za svoje najmilije:

Iz Kancelarije za KiM su prošle godine ocenili da zločin u Livadicama predstavlja i ogledalo i poraz međunarodne zajednice na Kosovu i Metohiji koja se pokazala nespremnom i nezainteresovanom da osigura bezbednost za Srbe na KiM i pravdu za sve žrtve, posebno, jer se desio u prisustvu međunarodnih snaga bezbednosti.

Među najtežim zločinima na KiM, za koje do sada niko nije odgovarao, pored dizanja autobusa Niš ekspresa u Livadicama su i ubistva 14 srpskih žetelaca u Starom Grackom, dece u Goraždevcu, porodice Stolić u Obiliću.

„Činjenica da dvadeset i dve godine međunarodne organizacije i privremene institucije samouprave u Prištini nisu u stanju da pronađu i kazne nalogodavce i izvršioce ovog terorističkog napada, ali ni ubice srpske dece u Goraždevcu, četrnaest žetelaca u Starom Gracku, porodice Stolić u Obiliću, odgovorne za skoro svakodnevno paljenje i rušenje srpskih kuća i skrnavljenje crkava i manastira, obesmišljava svaku priču o vladavini prava i pravde na Kosovu i Metohiji, ali predstavlja i kristalno jasno svedočanstvo o zločinačkim temeljima takozvane kosovske državnosti“, navedeno je u saopštenju.

Kancelarija je navela da se očekuje i zahteva od međunarodne zajednice i nadležnih organa u pokrajini da se što pre obnovi istraga o ovom i o svim drugim slučajevima napada na Srbe, da se svi nerasvetljeni zločini rasvetle, a njihovi neposredni izvršioci i nalogodavci pravedno kazne, što bi žrtvama, napokon donelo mir, a porodicama trunku utehe.

„Danas, kada se sa tugom i bolom sećamo žrtava ovog bezumnog napada, poručujemo da Srbi ne žele produbljivanje neprijateljstava i podela između dva naroda, ali da sa pravom smatraju da istinskog pomirenja ne može biti bez kažnjavanja odgovornih za zločine nad srpskim narodom i bez stvaranja političke klime u kojoj se neće pretiti nekim novim nasiljem i novim zločinima“, navedeno je u saopštenju Kancelarije za KiM.