Uhapšen doktor iz porodilišta u Sremskoj Mitrovici

0
3041

Doktor iz Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici, kog je Marica Mihajlović okrivila za smrt tek rođene bebe, uhapšen je danas.

Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici oglasilo se povodom slučaja koji je potresao celu Srbiju.

„Policija u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Sremskoj Mitrovici prikuplja podatke i vrši sve potrebne provere, radi utrđivanja činjenica i okolnosti pod kojima se desio predmetni događaj“, rekli su iz VJT za Telegraf.rs.

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Sremskoj Mitrovici uhapsili su M. M. (1979), lekara Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teška dela protiv zdravlja ljudi. Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Sremskoj Mitrovici, M. M. biće određeno zadržavanje do 48 časova, u kom roku će, uz krivičnu prijavu biti priveden tužilaštvu.

Zdravstvena inspekcija u porodilištu u Sremskoj Mitrovici

U porodilište Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici danas je došla zdravstvena inspekcija, potvrđeno je Tanjugu u toj ustanovi.

Prema navodima medija, u toj bolnici sprovodi se već unutrašnji nadzor povodom nedavnog porođaja na kome je došlo do komplikacija posle kojih je beba preminula.

VJT Sremska Mitrovica ispituje okolnosti koje su dovele do smrti bebe

Više javno tužilaštvo u Sremskoj Mitrovici potvrdilo je da se obavljaju potrebne provere kako bi se utvrdile činjenice i okolnosti u vezi sa porođajem u porodilištu Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici posle koga je došlo do smrti deteta.

„Policijska uprava u Sremskoj Mitrovici u koordinaciji sa Višim javnim tužilaštvom u Sremskoj Mitrovici, vrši sve potrebne provere, a radi utvrđivanja svih činjenica i okolnosti pod kojima se desio predmetni događaj“, naveli su u pisanoj izjavi za Tanjug.

Roditelji krive ginekologa Marka.M. za smrt svoje bebe

Sremska televizija posetila je Maricu Mihajlović i Danijela Novakova iz Šida, kojima je pre oko nedelju dana preminula beba nakon porođaja. Kako saznajemo, prema njihovim rečima za smrt svog deteta krive ginekologa Marka.M. koji je porađao Maricu u Opštoj bolnici u Sremskoj Mitrovici. Policija je ispitala roditelje u vezi ovog slučaja, zbog optužbi koje su oni izneli u javnosti, a kako saznajemo do sada nisu pokrenuli tužbu protiv doktora.

Prema svedočenju Marice Mihajlović , primljena je u bolnicu 11. januara nakon što je prošao termin za porođaj. Iako joj je rečeno da će joj biti urađen carski rez, porođaj je otpočeo prirodnim putem, ali došlo je do komplikacija, kako kaže Marica zbog velikih bolova izgubila je svest.

Slomljeni otac,u više navrata zvao je porodilište kako bi dobio neke informacije u vezi Marice, gde su mu rekli da je sve u redu da ne brine. Nije ni slutio da do ovako tragičnog ishoda može doći.

12. januara u kasnim večernjim satima, Marica se porodila, dete je rođeno bez pulsa, kaže ona. U današnjoj poseti saznali smo da su dali izjavu u policiji.

Iz Opšte bolnice Sremska Mitrovica, povodom ovog događaja dobili smo kratko saopštenje da se sprovodi unutrašnji nadzor da je obaveštena zdravstvena inspekcija, i po obavljenim postupcima, a vezanim za navedeni događaj, javnost će biti obaveštena.

Grujičić: Za dve nedelje očekujem izveštaj šta se tačno desilo u Sremskoj Mitrovici

Ministarka zdravlja Danica Grujičić izjavila je danas da je u porodilište u Sremskoj Mitrovici izašla novosadska inspekcija, koja je pod ingerencijom resornog ministarstva, i da za dve nedelje očekuje izveštaj šta se tačno desilo prilikom jednog porođaja što je dovelo do smrti deteta.

Grujičić je za Tanjug rekla da je inspekcija Ministarstva zdravlja iz Novog Sada odmah predložila spoljašnji stručni nadzor, i da je ona, kao ministar i lekar, za to da uvek dođu lekari sa strane koji su, kako kaže, krajnje objektivni i koji će najbolje moći da sagledaju šta se zaista desilo.

„Pre svega bih želela da izrazim saučešće toj majci, toj porodici, oni su izgubili bebu, a znate koliko nam je svako dete važno, upravo zato što sva demografska istraživanja pokazuju da nas je sve manje. Zdravstvena ustanova je odmah uradila unutrašnji stručni nadzor, a to znači da su ginekolozi koji nisu ni na koji način učestvovali u lečenju i praćenju te žene, na osnovu svih prikupljenih dokumenata napravili jednu analizu“, rekla je ministarka.

Ona je dodala da je po toj analizi, porodilja ušla u porođajnu salu 12. januara, te da postoji registrovano vreme kada je rađen CTG, kada je pregledana, kako se otvarala, kada je dobila epiduralnu anesteziju i u tom trenutku kada je oko 23:00 krenuo porođaj, a kada se i desio incident.

„Komisija za unutrašnju stručnu proveru kvaliteta je tražila da se saslušaju svi koji su učestvovali u lečenju žene od trenutka kada je ona primljena na ginekologiju, 11. januara i šef patologije trudnoće i šef akušerstva i dežurni doktori i babice i anesteziologe i neonatalni pedijatar, koji je pokušao dete da oporavi. Danas je izašla inspekcija iz Novog Sada koja je pod ingerencijom Ministarstva zdravlja i oni su odmah predložili spoljašnji stručni nadzor, ja sam kao ministar i lekar za to da uvek dođu lekari sa strane koji su krajnje objektivni i koji će najbolje moći da sagledaju šta se zaista desilo“, poručila je Grujičić.

Ona je istakla da će u roku od dve nedelje biti odrađen i spoljašnji stručni nadzor.

„Tako da očekujem za dve nedelje tačno šta se zapravo desilo, kada stigne i obdukcijski nalaz. Pored toga, najvažnije su izjave svih koji su neposredno u porođaju učestvovali, šta se desilo pa dete nije moglo na drugi način da bude porođeno i kada se to sve zapravo desilo“, pojašnjava ministarka.

Na pitanje ko odlučuje o oduzimanju licence lekaru iz Sremske Mitrovice, Grujičić kaže da je to odluka Suda časti Komore u Vojvodini.

„Ja tu majku potpuno razumem, razumem ogorčenje i nezadovoljstvo, ali moramo sve preispitati, jer preambula nevinosti postoji dok ne dokažete krivicu. O oduzimanju licence tom lekaru odlučuje Sud časti Komore i postoje tačne procedure ukoliko ide uz krivične prijave da li je krivica dokazana ili ne, da li je osuđen ili ne, postoje tačna pravila kome se oduzima licenca“, pojasnila je ona.

Dodaje da su komplikacije prisutne kod svake intervencije.

„Ali, postoji dozvoljeni i nedozvoljeni broj slučajeva. Koliko je meni direktor bolnice rekao, kolega do sada nije imao incidente, postoje svedočenja po mrežama, ali ja kao ministar ne mogu da gledam mreže, već ono što meni kaže struka. Komora je ta koja će, po sadašnjem zakonu, odlučiti da li njemu ostaje licenca ili ne, pretpostavljam da će se porodica obratiti Komori Vojvodine i Sudu časti“, kaže ministarka.

Naglašava da Ministarstvo zdravlja sada intenzivno radi analizu u svim porodilištima u Srbiji, kojih ima 50.

„Mi moramo, da bi nam žene i bebe bile zaštićene, mi moramo da znamo koja su to porodilišta koja treba da postoje, a koja ne. Mali broj porođaja, manje od 10 godišnje, on ne može da omogući dovoljno iskustvo lekaru koji tamo radi, i ne daj Bože neke komplikacije… ja razumem laike koji smatraju da je trudnoća fiziološko stanje i ja, koja nisam ni ginekolog ni akušer, nagledala sam se toga da smo u jednoj sali imali da ginekolozi rade carski rez, a ja operišem krvarenje i tumor na mozgu. Moramo biti svesni činjenice da je žena sigurna samo u onim porodilištima gde postoji veliki broj porođaja“, kaže Grujičićeva.

Ta porodilišta, prema njenim rečima, moraju biti obezbeđena na takav način da ko hoće da prisustvuje – može.

„Govorim o tatama, ali moramo da omogućimo i to da, ako se tata onesvesti, neko pomogne i njemu, jer su beba i mama najvažnije. Individualni pristup svakome u lečenju to je poenta, ne samo onkoloških bolesti već i u trudnoći… pa mi smo imali slučajeve da žena prva dva porođaja podnese odlično, a onda se treći iskomplikuje. Republička stručna komisija za ginekologiju time treba da se pozabavi, ja se nadam da će u nekom narednom periodu, sa promenom zakona, upravo Republičke stručne komisije koje formira Ministarstvo zdravlja biti te koje će donositi odluke i pravila ponašanja koja će onda ući u podzakonske akte i kojih će svi moraju da se pridržavaju“, kaže ministarka odgovarajući na pitanje da li će ubuduće biti pravilo da očevi, bračni drugovi ili partneri prisustvuju porođaju.

Što se tiče akušerskog nasilja, kaže Grujičić, ne mogu se pripadnici Ministarstva zdravlja ili policije staviti u porodilišta.

„Naša dosadašnja analiza je pokazala da postoji pet-šest porodilišta koja su u katastrofalnom stanju i mi ćemo tu ići na hitnu rekonstrukciju, da kupatila izgledaju pristojno, da nigde ne curi neka voda… raspisani su tenderi koji će se nadam se završiti za nekoliko dana i da krenemo sa time. Ako treba, odvojićemo bolnice od porodilišta, i napraviti potpuno nova, da bi se ženama tamo pomagalo i da bi bile sigurne“, zaključuje ministarka.

Zaštitnik građana pokrenuo postupak zbog smrti novorođenčeta

Zaštitnik građana je danas, na osnovu informacija iz medija o smrti novorođenčeta porodilje iz Šida u porodilištu Opšte bolnice Sremska Mitrovica, 12. januara ove godine, po sopstvenoj inicijativi pokrenuo ispitni postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva zdravlja i Opšte bolnice Sremska Mitrovica, navodi se u saopštenju Zaštitnika.

Zaštitnik građana pokreće kontrolni postupak zbog informacija koje upućuju na to da je smrt novorođenčeta uzrokovana akušerskim nasiljem i da je zbog neadekvatanog pristupa nadležnog lekara devojčica preminula samo nekoliko sati nakon rođenja.

U skladu sa navedenim, Zaštitnik građana je zatražio da ga Opšta bolnica Sremska Mitrovica bez odlaganja, najkasnije u roku od 15 dana, obavesti o svim činjenicama i okolnostima u vezi sa ovim slučajem, a posebno dostavi informacije o merama koje su eventualno u međuvremenu sprovedene.

Potrebno je i da resorno Ministarstvo zdravlja, u istom roku, obavesti Zaštitnika građana o svim činjenicama i okolnostima bitnim za donošenje stava o ovom slučaju, a naročito da dostavi podatke o rezultatima vanrednog inspekcijskog nadzora nad radom Opšte bolnice Sremska Mitrovica u postupku porođaja porodilje čije je dete preminulo.

Po prijemu odgovora Zaštitnik građana će odlučiti o daljem postupku.

Janković: Krajnje je vreme za bezbedno okruženje za trudnice i porodilje

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ocenila je danas da je duboko potresna i zabrinjavajuća ispovest žene o njenom iskustvu tokom porođaja i smrti njene bebe u bolnici u Sremskoj Mitrovici, i istakla da je izuzetno važno da nadležni utvrde sve činjenice ovog slučaja.

„Krajnje vreme da svi zajedno kao društvo stvorimo podsticajno i bezbedno okruženje za trudnice i porodilje, jer to je pitanje zdravlja i kvaliteta života, ali i suštinsko pitanje ravnopravnosti žena. Na neophodnost humanog i adekvatnog tretmana u ginekološko-akušerskim ustanovama ukazali smo upućujući preporuke mera za ostvarivanje ravnopravnosti i zaštitu od diskriminacije pojedinim zdravstvenim ustanovama“, poručila je Janković u svom saopštenju.

Ona smatra da svi relevantni akteri, pre svega ustanove zdravstvene zaštite, moraju biti uključene u stvaranje boljih uslova i atmosfere u kojoj odlazak na porođaj neće značiti potresno i traumatično iskustvo, pa i razlog da se odustane od naredne trudnoće, već će predstavljati poseban trenutak i radost za svaku majku i tu porodicu.

Janković je navela da tokom trudnoće, ali i porođaja i kasnije, odnosno u jednom od najosetljivijih i najvažnijih perioda u životu, ženama treba dati punu podršku i učiniti da se osećaju sigurno, bezbedno i zaštićeno.

Ona je istakla da se ovom problemu ne sme pristupiti senzacionalistički, niti slučajeve treba generalizovati, zbog čega je od izuzetne važnosti da se u svakom konkretnom slučaju ispitaju odgovornost i okolnosti koje su dovele do propusta i neadekvatnog tretmana trudnica i porodilja.

Prema njenim rečima, ženama mora biti obezbeđen najviši standard i human tretman prilikom pružanja zdravstvene zaštite u oblasti ginekologije i akušerstva i zato je pored adekvatnih prostornih uslova, neophodno obezbediti i konstantnu edukaciju medicinskog osoblja, od radnika na prijemu do lekara i babice, i to ne samo sa aspekta zdravstvene zaštite već i sa aspekta ostvarivanja svih ljudskih prava, jednako za sve.

„Institucija koju vodim će učiniti sve da bude koherentan faktor u ovom procesu, i u tom smislu upravo pripremamo preporuku mera nadležnim organima i planiramo organizovanje dijaloga u cilju unapređenja ravnopravnosti svih žena u vezi sa trudnoćom i porođajem. Moramo učiniti sve da iskorenimo loše prakse koje dovode do neadekvatnog i nehumanog tretmana trudnica i porodilja, pa čak i ugrožavanja njihovog zdravlja i života“, zaključila je Janković.