U crkvi Svetog Đorđa na Oplencu nalazi se najveći mozaik na svetu

0
694
mozaik u crkvi Sv. Đorđa
Crkva Svetog Đorđa na Oplencu poznata je i kao mauzolej srpske kraljevske porodice Karađorđević. Monumentalni izgled crkve sadrži i jedinstveno kulturno nasleđe koje zaslužuje da se nađe na listi svetske baštine. Tu se nalazi najveći mozaik na svetu urađen od murano stakla. Mozaik oslikava unutrašnjost crkve i kriptu kraljevske porodice.

Crkva Svetog Đorđa u Topoli postala je simbol Oplenca i zadužbine kralja Petra I Karađorđevića. Zidovi crkve i kraljevske kripte nose nešto što je jedinstveno u svetu a to je mozaik napravljen od murano stakla urađen u vizantijskom stilu.

Upravnik zadužbine kralja Petra I Karađorđevića, Dragan Reljić je rekao, „Mozaik se prostire na 3 570 metara kvadratnih i sadrži više desetina miliona kockica koje su ručno upakovane u mozaik. Ovde ima preko 15 000 različitih nijansi boja. Sve što se ovde nalazi i što je prikazano žutom bojom je četrnaesto-karatna pozlata. Na samom oltaru i na ikonostasu nalazi se dvadesetčetvoro-karatna pozlata.“

Dvadesetih godina, dvadesetog veka na unutrašnjem uređenju crkve radio je Nikolaj Krasnov jedan od najznačajnijih evropskih arhitekata tog doba. Oslikavanje zidova crkve mozaikom od murano stakla trajalo je skoro deceniju. Nekada je jedan kilogram murano stakla bio jednak vrednosti jednog kilograma zlata.

„Oplenac je potpuno specifičan kompleks i to prvo kao grobna zadužbina naše poslednje vladarske porodice Karađorđević, a drugo imajući u vidu da je Oplenačka crkva Svetog Đorđa pobedonosca jedinstvena u svetu jer se u njoj nalazi jedan od najvećih mozaika. To je jedini mozaik u svetu koji nije izveden u kamenu već je izveden u murano staklu. To je nešto što je apsolutni specifikum u svetskim okvirima i što ispunjava sve uslove da se nađe pod zaštitom Uneska“, ističe istoričar, Dejan Ristić.

Prvobitna ideja uređenja unutrašnjosti crkve Petra I Karađorđevića bila je da zidovi budu urađeni od imena svih ljudi koji su dali život u ratovima za slobodu srpskog naroda. Pošto to nije bilo moguće sva metalna konstrukcija u crkvi izrađena je od oružja srpskih ratnika.

„Centralni svećnjak, polijelej, napravljen je od oružja koje je pokupljeno prilikom proboja Solunskog fronta. On je težak tri i po hiljade kilograma i u obliku je srpske srednjovekovne krune koja je okrenuta naopako jer simboliše žalost srpskog naroda za izgubljenim carstvom na Kosovu polju“, naglašava Dragan Reljić, upravnik zadužbine kralja Petra I Karađorđevića.

Ovakvo kulturno nasleđe u vidu jedinstvene lepote mozaika na Oplencu zaslužuje da se nađe među poznatim delima arhitekture svetske baštine.