Novi srpsko-rumunski turistički proizvod: Eko Tamiš

0
285
Tamiš
Zajednički projekat Srbije i Rumunije „Eko Tamiš – novi turistički proizvod“ započet je polovinom 2017. godine. Osnovni cilj projkekta je da se kroz promociju turizma razvijaju ekonomski potencijali priobalja duž celog toka reke Tamiš od 350 kilometara.

Za ovu namenu odobrena su sredstva iz fondova Evropske unije u iznosu od oko nmilion evra. U posao su uključeni Pokret gorana i centar volontera Pančevo, Privredne komore Srbije i Južnobanatskog okruga. Kao i dve asocijacije iz Rumunije: Asocijacija za promociju turizma i Mitonija. Projekat bi trebalo da bude gotov u decembru ove godine.

Osim prelepih predela duž obale Tamiša ono što čini bogatstvo te reke je bogata flora i fauna. Stručnjaci kažu da na srednjem Potamišju živi više od 150 ptičjih vrsta. To bi mogla biti prava atrakcija za svetske posmatrače ptica.

Tamiš je nteresantan je za lovce, ribolovce, rekreativce ali njegovi potencijali su nedovoljno iskorišćeni. Na tome se sada intenzivno radi u okviru zajedničkog projekta Srbije i Rumunije. Promovišu se turistički potencijali, odnosno konkretne lokacije.

„Aktivnost našeg dela projekta jeste postavljanje mobilijara duz reke Tamiš, a on se ogleda u postavljanju raznih tabli za usmeravanje, putokaza, klupa, osmatračnica za ptice, osvežavanje mesta za pecanje“, rekla je predsednica Pokreta gorana i centra volontera Pančevo, Ljiljana Konevski.

Potencijali Tamiša malo su iskorišćeni sa obe strane, kako sa srpske tako i sa rumunske.

Delioara Barbu, direktorka Asocijacije za razvoj turizma županije Timiš-iz Temišvara kaže, „Uradili smo dosta do sada . Projekat smo promovisali i na sajmu turizma u Rumuniji i tada je bilo dosta pitanja i velikog interesovanja. Želimo da Tamiš bude reka koja povezuje ljude i to ne samo iz Srbije i Rumunije. Već da to bude nešto po čemu će naš region biti poznat u Evropi. Tamiš može biti interesantan za turiste, mi radimo na tome ali za to je potrebno vreme“.

Organizovane obuke turističkih radnika i predstavnika lokalnih samouprava u mestima kroz koje protiče Tamiš. Takođe se uključuje se i lokalno stanovništvo .

„Ovde je prisutan i Socio-ekonomski razvoj turizma, jer uključujemo domaće firme, restorane, seoska domaćinstva, turističke organizacije naravno uz lokalne samouprave . Pored svesti o eko turizmu postoji i taj novčani interes ljudi da pružaju uslugu i da učestvuju u svemu tome“, izjavio je Marko Ćulibrk, direktor Regionalne privredne komore Južno-banatskog okruga.

Tokom leta biće organizovane tamiške regate i nekoliko promotivnih vožnji duž celog toka. Urađen je i elektronski vodič sa mestima koja bi trebalo obići duž te reke.