Nove bebine navike – kako da prelazak na čvrstu hranu bude lakši

0
82

U prvoj bebinoj godini mnogo je uzbudljivih i izazovnih prekretnica i faza, kako za bebu, tako i za roditelje. Uvođenje čvrste hrane jedan je od tih specifičnih, a i poprilično neurednih zadataka koje je ipak moguće sprovesti lako.

Razmislite samo o svim ukusima i teksturama koje čekaju vašeg mališana — od ukusnog sira i izmiksane jabuke do kremastog avokada ili pirea od krompira. Postoji čitav svet ukusa za otkrivanje i istraživanje, a dobar početak za isprobavanje su prva čvrsta jela poput kaša od voća ili pirinča.

Kako da ohrabrite svoju bebu da uživa dok isprobava nove ukuse? Pročitajte!

Neka bebi bude udobno

Držite bebu u krilu i pokušavate da joj “ubacite u usta” nepoznatu supstancu, uz migoljenje, nervozu, pa i plač – ovaj scenario nikom ne odgovara. Pre nego što vaša beba zaista uzme prvi zalogaj, pametno je da je pripremite tako što ćete je pustiti nekoliko dana da “vežba” da sedi u visokoj stolici za hranjenje i da joj date kašičicu, da isproba veličinu.

Postoje različite hranilice za bebe koje ispunjavaju sve kriterijume bezbednosti i dolaze u uvek zanimljivim dezenima. Koliko god da je vaš mališan nestašan, možete ga pričvrstiti sigurnosnim kaiševima preko ramena i oko međunožja i bez brige se posvetiti glavnom zadatku – isprobavanju hrane. Većina modela dostupnih za kupovinu dolazi sa poslužavnikom koji se lako odvaja i pere. Neki imaju i posebne odeljke za flašicu (kasnije čašu), kašičice i slično, pa je bebi zanimljivo da se sama posluži, odloži flašicu i aktivno “učestvuje u obroku”.

Sedenje u stolici za hranjenje je verovatno i jedan od prvih testova koji mogu da pokažu da li je beba spremna za ovaj korak. U slučaju da ne može da sedi, najbolje je odložiti uvođenje čvrste hrane za pogodniji trenutak.

Pripremite se

Kao što je važan izbor hranilice za bebu, bitan je i ostali pribor. Najbolje je odabrati kašičicu od silikona ili meke plastike koja će biti lakša za nežne bebine desni. Ako izaberete neku šarenu činiju ili tanjirić, bebi će i hrana delovati primamljivije. Najbolje je da pripremite nekoliko kašičica za početak: jednu za vas, jednu za bebu i rezervne, ako neka sleti na pod. Na ovaj način podstiče se osećaj nezavisnosti deteta i ujedno izbegava “borba za moć”.

Takođe, pre nego što uopšte počnete, obavezno bebi stavite portiklu, a ako imate pravog nemirka, ispod hranilice postavite mušemu i tako se poštedite posla oko duplog čišćenja.

Foto: Pexels

Izaberite pravi trenutak

Ne postoji idealno vreme za hranjenje bebe koje važi za sve. Zapravo, ako tražite “savršen” trenutak, onda je to definitivno ono što vašoj porodici odgovara. Primera radi, ukoliko dojite, možete probati čvrstu hranu kada vam je zaliha mleka najniža (verovatno popodne ili rano uveče). Možete isprobati i mali eksperiment, tako što ćete bebi ponuditi malo formule ili majčinog mleka da postaknete apetit, a onda da joj date čvrstu hranu. Počnite sa jednim obrokom dnevno, a zatim pređite na dva, na primer jutarnji i večernji obrok, sledećih mesec dana.

Ne žurite

Kada su bebe u pitanju, hranjenje nikad nije “brza aktivnost”. Zapravo, iznenadićete se koliko je vremena potrebno da se jedna mala kašika unese u ta mala usta. Dajte sebi i svojoj bebi dovoljno vremena za hranjenje, vežbajte i budite strpljivi.

Možete, primera radi, napraviti neki uvod u svaki obrok. Umesto da odmah pokušate da prinesete kašičicu bebinim ustima, stavite mrvicu hrane na sto ili poslužavnik na hranilici i dajte bebi priliku da je pregleda, zgnječi, protrlja i možda čak i okusi. Na taj način, kada ponudite hranu na kašičicu, neće joj biti potpuno nepoznato.

Pratite bebino raspoloženje

Koliko god prvo hranjenje bilo teško i izazovno za roditelje, imajte na umu da predstavlja mnogo veći izazov za dete. Zbog toga je i raspoloženje mališana jedan od faktora koje vredi uvažiti. Jednostavno je, veća je verovatnoća da vesela i naspavana beba prihvatiti kašičicu kaše no nervozna i pospana koja žudi za flašicom i mlekom. Ako vaša beba deluje mrzovoljno, budite fleksibilni, bolje da preskočite čvrstu hranu i probate ponovo tokom sledećeg obroka.

Dajte bebi manje “zalogaje”

Za malu osobu koja je potpuno nova u konceptu hranjenja kašikom, kao i svim teksturama koje idu uz to, čvrste materije mogu biti pomalo iznenađenje. Zato krenite polako, počnite tako što ćete nežno staviti oko četvrtinu kašičice hrane na vrh bebinog jezika. Ako se to proguta, stavite sledeću četvrtinu kašičice malo dalje. U početku očekujte da će (verovatno) sve što joj date, beba izbaciti van. No vremenom će se navići na hranjenje kašikom i reagovati otvorenih usta.

Spremite se na bebino odbijanje

Čak i bljutave ukuse posle izvesnog vremena beba može prihvatiti kao deo svog jelovnika. Jednostavno prihvatite činjenicu da će vaš mališan odbiti određenu hranu, možda i nekoliko puta, pre nego što mu se dopadne. Dakle, najbolje je ne forsirati, već pokušati ponovo kroz nekoliko dana.

Znajte kada je dovoljno

Veoma je važno da shvatite kada treba da prestanete sa hranjenjem. Ako beba okrene glavu i stisne usta, to su već jasni znaci da je zavšila sa obrokom. Prisiljavanje mališana na jelo je unapred izgubljena bitka, a ujedno i izvor mogućih problema u budućnosti. Pratite svoje dete i njegov tempo i postupićete na najbolji načn.

Kada bebe počinju da jedu čvrstu hranu?

Većina beba je spremna da počne da jede čvrstu hranu između 4 i 6 meseci, mada stručnjaci preporučuju da se sačeka do 6 meseci u mnogim slučajevima. Razvoj mališana zapravo diktira kada je vreme da pređe na raznovrsniju ishranu.

Mnogi roditelji žele da beba što ranije počne da jede čvrste namirnice, ali postoji mnogo razloga zašto nije pametno prerano početi. Najpre, probavni sistem malih beba nije razvojno spreman za čvrstu hranu. Uz tendenciju da nehotice odbacuju sve strane supstance koje im se stave u usta, treba pomenuti da bebama još nedostaju neki kritični enzimi koji pomažu u razgradnji hrane.

Takođe, čvrsta hrana nije neophodna rano, jer bebe mogu da zadovolje sve svoje nutritivne potrebe tokom prvih šest meseci života majčinim mlekom, adaptiranim mlekom ili kombinacijom ova dva.

Prerano unošenje čvrste hrane takođe može potkopati buduće navike u ishrani. Tako beba može u početku da odbije kašiku jednostavno zato što nije spremna, a zatim ponovo okrene nos zbog prethodnog roditeljskog “guranja”. Ne treba zanemariti činjenicu da prerano uvođenje čvrste hrane može dovesti do gojaznosti kasnije u detinjstvu, posebno kod beba hranjenih formulama.

Prema tome, pratite znake koje vam beba šalje, budite strpljivi ali i uporni. Sasvim je izvesno da ćete uskoro ćete uživati u divnom prizoru vaše zadovoljne bebe koja sama kašičicom uzima svoje zalogaje!