Tompus, vino i Jasenovac: Hoće li država već da opozove Milićevu ili SKANDALA i SRAMOTE nije dosta

0
371

Kada je nekadašnja šefica Centra za evroatlantske studije Jelena Milić avanzovala na funkciju ambasadorke Srbije u Hrvatskoj, u Zagreb je, kažu, ponela dve mačke. Izgleda, međutim, da se među njenim prtljagom našao i pun kufer skandala po kojima je se sećamo i iz Beograda, pa tako, Milićeva, s koje god da je strane granice, jednostavno ne prestaje da šokira.

Šefica stranke „Zavetnici“ Milica Đurđević Stamenkovski zatražila je njen opoziv, dovodeći u pitanje način na koji Milićeva predstavlja našu zemlju.

Milici Zavetnici je, kao i uostalom čitavoj javnosti, naime, zapala za oko jedna od najnovijih fotografija ambasadorke sa prijema za mitropolita Ruske pravoslavne crkve Ilariona koji je služio liturgiju za Svete novomučenike jasenovačke u Jasenovcu.

Veleposlanica Srbije se na događaju posvećenom stradanju žrtava ustaškog genocida nad Srbima, fotografisala kao na privatnoj žurci – malo joj je bila slika s čašom vina, pa je da začini, objavila i jednu sa sve tompusom u ustima.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Milic (@jelennah169)

Što je javni nastup možda prikladan za učesnike rijalitija „Zadruga Elita“, ali nikako za dan sećanja na jedno od najvećih i najužasnijih stradanja srpskog naroda.

Pređašnji poslodavac Milićeve (NATO), nije poznat negovanju diplomatskog bontona, pa tako i ne čudi njeno ranije ponašanje. Sada je, ipak, u radnom odnosu sa državom, pa je možda vreme da samu sebe upita – da li će menjati karijeru, ili način na koji se predstavlja u javnosti?

Jer, dok je na funkciji ambasadorke – ne bi smelo to da se zaboravi – ona ne istupa lično, već predstavlja čitavu Srbiju.

„Kada će Vlada i Ministarstvo spoljnih poslova da opozovu ambasadorku u Zagrebu kako bi ova država sačuvala bar minimum dostojanstva? Ili je ovo po vašem ukusu?“, upitala je zato Milica Zavetnica premijerku Anu Brnabić na društvenoj mreži Iks uz fotografiju ambasadorke sa tompusom.

A onda je, zatražila da reaguje i predsednik Aleksandar Vučić.

„Pozivam Aleksandra Vučića da iskoristi ustavna ovlašćenja i razreši Jelenu Milić, ambasadorku Srbije u Hrvatskoj zbog njenog skandaloznog ponašanja na događaju posvećenom žrtvama Jasenovca, kada je po ko zna koji put, ugrozila ugled i dostojanstvo države Srbije“, poručila je Đurđević Stamenkovski.

Zaista, nije ovo prvi put da Milićeva svojim ponašanjem skandalizuje i Srbiju, ali i zemlju domaćina.

Skandal je bio i samo njeno imenovanje. Dok su neki šalili kako se zemlja spasila NATO lobistkinje „podmetnuvši je“ (jadnim) Hrvatima, drugi su odmah uvideli kakve opasnosti nosi davanje tako odgovorne ambasadorske funkcije jednoj toliko kontroverznoj ličnosti.

„Čime se ona kvalifikovala za ovako odgovornu dužnost? Da li se preporučila dugogodišnjim lobiranjem za ulazak Srbije u NATO, ili sramnim opravdavanjem agresije 1999. godine, izjavom da je NATO bio prinuđen da interveniše zbog nemogućnosti da se na drugi način spreče zlodela koja je Miloševićev režim činio. Da li je za ambasadora izabrana jer u javnim nastupima Rusiju karakteriše kao državu kojoj je interes nestabilnost balkanskog prostora“, protestovala je tada koalicija NADA, iako ni prozapadni blok nije bio zadovoljniji pa je i Bojan Pajtić poručio da „Srbiju ne može predstavljati osoba koja je diplomirala u šestoj deceniji“.

Odgovore na pitanja koalicije NADA nismo dobili, ali, već pri samoj predaji akreditiva, imali smo kratki „privju“ budućeg Milićkinog mandata.

Ona se, naime, suprotno svim diplomatskim pravilima za razliku od kolega u diplomatiji koji uvek biraju neutralne boje i stajlinge, pred predsednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem, pojavila ni manje ni više nego u košulji leopard printa. Kombinaciju je začinila jakom šminkom, zlatnim nakitom i upečatljivim zlatnim kaišem.

Njeni modni izbori najmanji su problem. Mnogo je veći razlog za brigu, pa i za opoziv to što ona radi u Zagrebu.

U vreme dok se srpski narod sećao stradanja tokom zločinačke akcije Oluja, Milićeva se prisetila svoje posete Vukovaru. Objavila je fotografiju sa porukom iz knjige utisaka u kojoj je napisala: „Nema reči. Samo sućut za nevine civilne hrvatske žrtve. I večno poštovanje“. Zašto je u sred leta, osvežila objavu od sedmog marta, i to baš u danima tako značajnim za srpske žrtve – ostalo je nejasno.

Isto kao što nam je nejasno, i zbog čega je srpska ambasadorka zimus prisustvovala promociji knjige „Diplomatska oluja“, Tuđmanovog ministra Mate Granića, u isto vreme dok je u Beogradu predstavljan film „Oluja“.

Granić je poznat i po tome što je potvrdio da su 7. avgusta 1995. godine hrvatski avioni napali srpsku izbegličku kolonu na teritoriji Bosne i Hercegovine, a potom izmislio da meta „nisu bili civili, već delovi vojske RSK“.

Srpska ambasadorka je, izgleda, toliko bila fascinirana njegovim likom i delom, da nije mogla da odoli, a da mu ne zatraži da joj potpiše primerak knjige.

 

(RT)