Sećanje na zločin na Petrovačkoj cesti – poruka ljudima da nikada ne zaborave

0
285

Predsednik Opštinskog veća u Bosanskom Petrovcu Nemanja Davidović izjavio je danas da će obeležavanje sećanja na zločin na Petrovačkoj cesti biti i poruka ljudima koji su ostali da žive na tim prostorima da nikada ne smeju da zaborave šta se dogodilo 1995. godine.

Davidović je pozvao građane da dođu i odaju počast nevino stradalima.

Istakao je da će sutra na Petrovačkoj cesti sećanje na taj zločin, počinjen 1995. godine, biti dostojno obeleženo polaganjem venaca i dolaskom predsednika Republike Srpske i Srbije, Milorada Dodika i Aleksandra Vučića.

„To je poruka ljudima koji su ostali da žive na ovim prostorima da ne smeju zaboraviti i da se ne smeju odreći svoga. Nakon toliko godina obespravljivanja i zaboravljanja zločina na Petrovačkoj cesti, ali i drugih zločina koje je pretrpeo narod u Bosanskom Petrovcu i ovom delu Krajine, sutra će sećanje na zloglasnu akciju ‘Oluja’ i zločin na Petrovačkoj cesti biti dostojno obeležen“, rekao je Davidović, prenela je Srna.

Naglasio je da su građani u Bosanskom Petrovcu, bez obzira na nacionalnost i versku pripadnost, pozvani da dođu na Petrovačku cestu da odaju počast nevino stradalima.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik sutra će zajedno sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem prisustvovati obeležavanju sećanja na stradale i prognane Srbe u Pogromu „Oluja“ na Petrovačkoj cesti, gde će položiti vence.

Pogrom Srba u „Oluji“ počeo je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima Veritasa, tokom „Oluje“ proterano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih, od kojih 1.220 civila.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine „Oluju“ okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sva obeležja genocida.