Glavobolja, slabost mišića, povraćanje…
Oboljenje od groznice Zapadnog Nila u 80 odsto slučajeva ne daje nikakvu kliničku sliku, a s obzirom na to da ne postoji specifična prevencija u vidu vakcine, prevencija je sprečiti ubod komarca.
To je ranije za N1 kazala dr Slavica Maris ispred Gradskog zavoda za javno zdravlje, dodajući da „nema mesta bojazni“.
– Osoba je inficirana, ali nema simptome. U 20 odsto se javljaju klinički ispoljeni simptomi bolesti u vidu povišene temperature, glavobolje, bolova u mišićima i zglobovima, muke, povraćanja, može se javiti prolazna ospa po trupu, obično po grudima, leđima, stomaku, a može se javiti i limfadenopatija, uvećane limfne žlezde.
Osim tih simptoma, dodala je da može doći do dezorijentacije, slabosti mišića i paralize.
– U težim formama bolesti može ostaviti izvesne posledice, može biti dugotrajan umor, gubitak pamćenja, teškoće pri hodu, mišićna slabost, to su neke posledice ovog oboljenja, koje mogu trajati nekoliko nedelja ili čak i trajno – objasnila je ona.
Preporuke zaštite
U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom Zapadnog Nila, Batut je izdao i preporuke zaštite od uboda komaraca i to:
Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom.
Nošenje odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje.
Preporučljivo je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz pripijenu odeću.
Izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru.
Upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, vratima i oko kreveta.
Redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru.
Po mogućstvu boravak u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen.
Izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare.
Smanjenje broja komaraca na otvorenom gde se radi, igra ili boravi, što se postiže isušivanjem izvora stajaće vode. Na taj način smanjuje se broj mesta na koje komarci mogu da polože svoja jaja. Najmanje jednom nedeljno treba isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, iz kanti, buradi i limenki. Ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu.
U slučaju putovanja u inostranstvo, pogotovo ako se radi o tropskom i subtropskom području, obavezno se pridržavati svih navedenih mera prevencije
U slučaju pojave bilo kakvih simptoma koji su kompatibilni sa neuroinazivnim oblikom bolesti, odmah se javiti izabranom lekaru.