Kikindski atar izbegao najgore efekte superćelijskih oluja

0
155

Ekstremne vremenske prilike, smena tropske temperature, oluja i grada, posebno su zabrinule poljoprivrednike. Na sreću, najgori talas zaobišao je kikindski atar, pa je šteta zabeležena tek na pojedinim parcelama. Obilnija kiša prijala je suncokretu i kukuruzu, pa paori očekuju dobre prinose. Problem će opet biti – cene.

U fabrici pod otvorenim nebom, sever Banata je ovoga puta, čini se, izvukao – bolju kartu. Izbegli smo najgore efekte superćelijskih oluja, nije bilo grada, a obilnije padavine dobro su došle.

„Nas je ovo nevreme, za razliku od Bačke i Srema, na sreću zaobišlo. Mi smo dobili jednu lepu kišu od skoro 45 litara, kako gde“, rekao je Aleksandar Pap iz PSS Kikinda.

Izuzimajući sporadičnu štetu, ova godina trebalo bi da bude bolja u odnosu na prošlu, sa barem prosečnim prinosima suncokreta i kukuruza.

„Ove godina je bolja nego prošla, očekujemo bolji prinos, pre bih rekao neki 10-godišnji srednji prinos, neka sredina za ovu godinu. U ovim uslovima kukuruz obećava 8, pa i 9 tona po hektaru, a suncokret 3-3,5 tone po hektaru. To treba očekivati na našem području“, kazao je poljoprivrednik Miloš Bačkuljin.

Već za oko 15-tak dana, na pojedinim parcelama počeće žetva suncokreta. Ni ova godina neće proći bez neizvesnosti i nezadovoljstva oko otkupnih cena poljoprivrednih proizvoda.

„Za suncokret i kukuruz nisam pravio neku kalčkulaciju, bojim se. Kada dođe vreme, viderćemo cenu otkupa, a oni koji imaju arende, oni su tek u problemu“, napomenuo je poljoprivrednik Milorad Šibul.

Tržište određuje cena, kako se to obično naglašava, a poljoprivrednici dodaju da bi veće subvencije omogućile našim ratarima sličnu startnu poziciju sa kolegama u okruženju.

To je onda, kažu – konkurencija.

(rtv.rs/Tatjana Popović)