Upozorenje na lažne kampanje za prikupljanje sredstava za podršku Pavelu Durovu

0
65

Prevaranti pomno prate društvene promene i najnovije vesti kako bi iskoristili tekuće teme i privukli žrtve aktuelnim događajima. Stručnjaci kompanije Kaspersky nedavno su otkrili prevarante koji koriste slučaj Pavela Durova, osnivača Telegrama, koji je navodno uhapšen na francuskom aerodromu.

Stručnjaci kompanije trenutno prate aktivnu kampanju neželjene pošte sa nekoliko varijacija teksta koje prate sličan obrazac. Naime, prevaranti se lažno predstavljaju kao organizacije za ljudska prava, tvrdeći da su posvećene oslobađanju Pavela Durova i zaštiti globalnih ljudskih prava. Oni pozivaju primaoce da doprinesu cilju tako što će uplatiti donaciju jednom od nekoliko ponuđenih novčanika za kriptovalute, uključujući BTC, ETH i TRX.

Međutim, žrtve na kraju gube novac a tim Pavela Durova nije najavio nikakve zvanične napore u prikupljanju sredstava.

Da bi zaobišli filtere za neželjenu poštu, prevaranti menjaju svoje formulacije, izbegavaju ponavljanja i koriste sinonime kao što su „pomoć” i „podrška” ili „doniraj” i „prikupi”. Pored toga, ime navodne organizacije za prikupljanje sredstava menja se sa svakim imejlom — neki tvrde da predstavljaju Mrežu branilaca ljudskih prava (HRDN), dok se drugi lažno predstavljaju kao Mreža za zastupanje digitalnih prava (DRAN).

Pored toga, ime navodne organizacije za prikupljanje sredstava menja se sa svakim imejlom — neki tvrde da predstavljaju Mrežu branilaca ljudskih prava (HRDN), dok se drugi lažno predstavljaju kao Mreža za zastupanje digitalnih prava (DRAN).

„Od ključnog je značaja kritički razmišljati i izvršiti proveru pre doniranja novca bilo kom projektu”, savetuje Andrej Kovtun, stručnjak za bezbednost elektronske pošte u kompaniji Kaspersky.

Da bi pomogli korisnicima da izbegnu prevare na mreži, stručnjaci kompanije Kaspersky preporučuju da pre nego što se donira ili podele lične podatke, uverite se da je zahtev iz zvaničnog i pouzdanog izvora. Proverite zvaničnu veb stranicu organizacije ili ih direktno kontaktirajte da biste potvrdili.

Budite oprezni sa imejlovima ili porukama koje koriste lošu gramatiku, neobično formatiranje ili hitnost. Prevaranti često koriste ove taktike kako bi stvorili osećaj hitnosti i zaobišli vaše kritičko razmišljanje.

Prevaranti često kreiraju lažne veb stranice ili adrese elektronske pošte koje izgledaju slično legitimnim. Pažljivo pregledajte URL adrese i domene elektronske pošte i potražite suptilne razlike.

Transakcije kriptovaluta su nepovratne, što ih čini popularnim izborom za prevarante. Izbegavajte da donirate kriptovalute osim ako niste sigurni u legitimitet primaoca.