Potpisan ugovor o prodaji IMT-a

0
164
potpisan ugovor o prodaji IMT-a
Predstavnici Vlade Srbije i kompanije „Tafe“ iz Indije potpisali su ugovor o prodaji beogradske „Industrije mašine i traktora“ u stečaju. Prodat je  za više od 66 miliona dinara. Ugovor su potpisali Kamal Ahuđa, zamenik kompanije „Tafe“  i Dušan Dragojlović, predstavnik Agencije za licenciranje stečajnih upravnika.

Kompanija „Tafe“ najavljuje višemilionsku investiciju i najmanje 5000 proizvedenih traktora godišnje u narednih 5 godina. Njihov cilj, kako navode jeste dostizanje proizvodnje i do 10.000 traktora.

Kupac najavljuje obnovu saradnje koju su dve kompanije imale još iz perioda bivše Jugoslavije. Novim investicijama pokušaće da povrate IMT-a na staze stare slave koju je nekada imao.

Ovim potpisima žig IMT-a i njegov pogon u Jarkovcu kod Sečnja od sada su u vlasništvu indijske kompanije „Tafe“.

„Imaćemo platformu za razvoj IMT-a. Iskoristićemo iz našeg portfolia sve što se zahteva da se napravi jedan uspešan traktor pod imenom IMT“, rekao je Kamal Ahuđa.

Premijerka Srbije, Ana Brnabić naglašava da kompanija „Tafe“ u Srbiju sa sobom donosi znanje, novu tehnologiju i nova radna mesta.

„Ovo će značiti da sve subvencije koje dajemo našim poljoprivrednicima da kupuju opremu, a dajemo dobre subvencije, da će one ostati u Republici Srbiji, a ne kao ranije da se najveći deo tih subvencija odliva na izvoz“, izjavila je Ana Brnabić.

Kroz direktno i indirektno zapošljavanje posao će dobiti oko 800 radnika. Oživljavanje proizvodnje IMT traktora za domaće poljoprivrednike znači kupovinu nove i modernije opreme po mnogo povoljnijim cenama.

„Ja se radujem što će mnogi komponetaši iz Srbije ovde moći da se uključe, jer ovde ima prostora da se svi uključe i kod akumulatora i kod felni i kod mnogih drugih stvari. Ovo pokazuje da mi želimo da menjamo stvari u srpskoj poljoprivredi i da napravimo jednu platformu gde imamo tradiciju u proizvodnji“, rekao je ministar poljoprivrede, Branislav Nedimović.

Novi, unapređeni model traktora IMT 539, svoju promociju imaće sledećeg meseca na poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu. Potpuna proizvodnja krenuće u roku sledećih 12 meseci. Nove mašine će prvenstveno da se plasiraju na domaće tržište a zatim na tržište prostora bivše Jugoslavije. Nakon toga i tržište Afrike i pojedinih zemalja Evropske unije.