Pokrenut projekat „Probudi Dunav“

0
204
Donje Podunavlje
U saradnji sa Razvojnim programom UN (UNDP), Agencija za upravljanje lukama je pokrenula projekat „Probudi Dunav“. Ovaj projekat ima za cilj  razvoj domaćeg linijskog saobraćaja i kruzinga na međunarodnim putničkim pristaništima na Dunavu.

Projekat će doprineti razvoju gradova ovog područja koji će biti ucrtani na turističku mapu Evrope, kako se  navod u saopštenju Agencije za upravljanje lukama.

Kako se dodaje u nautičkoj sezoni prošle godine je bilo skoro 1.000 pristajanja putničkih brodova. Takođe je zabeležen rast ukupnog broja pristajanja za 5,0 odsto u odnosu na 2016. godinu.

„Sve je više brodova sa jačom kategorizacijom i brojem zvezdica na našim pristaništima. Procenjuje se da bi Srbija mogla da prihoduje nekoliko desetina miliona evra godišnje od domaćih i stranih nautičara, brojnih turista i ekonomskog razvoja lokalnih samouprava kada bi nautički turizam na Dunavu zaživeo u punom sjaju“, rekao je direktor Agencije za upravljanje lukama Republike Srbije, Vuk Perović.

Projekat „Probudi Dunav“ promoviše prirodno i kulturno nasleđe sledećih gradova: Smedereva, Donjeg Milanovca, Kladova, Golupca, Kostolca i Velikog Gradišta. Kao i ogroman potencijal koji se otvara razvojem vodnog saobraćaja i turizma donjeg Podunavlja.

Donje Podunavlje je poznato i veoma zanimljivo za turiste. Tu se nalaze Đerdapska klisura, Srebrno jezero, Lepenski Vir. Zatim ostaci Rimskog limesa, Golubačka i Smederevska tvrđava, Viminacijum, Tvrđava Ram i brojni manastiri. Saradnja partnera na projektu sa lokalnim samoupravama i upoznavanje lokalnog stanovništva sa mogućnostima koja se otvaraju razvojem nautičkog turizma na Dunavu olakšaće promociju i razvoj donjeg Podunavlja.

U našoj zemlji strategija razvoja vodnog saobraćaja za period od 2015.-2025. godine predvidela je izgradnju 16 putničkih pristaništa za međunarodni saobraćaj. Od 2016. godine do danas, u razvoj pristanišne infrastrukture na Dunavu, uloženo je 130 miliona dinara. Tim sredstvima obezbeđena je infrastruktura na šest putničkih pristaništa na Dunavu. Ova strategija predviđa da se do 2020. broj brodova povećava za 4,0 procenta godišnje.

U Smederevu i Kladovu putnička pristaništa su prošle godine dobila svoje operatere i moći će u ovoj nautičkoj sezoni da dočekaju prve kruzere i inostrane turiste.

„Početkom 2018. godine proglašeno je i putničko pristanište u Golupcu, na kojem je za Uskrs pristao prvi kruzer. Otvaranjem pristaništa u Kladovu stvaraju se uslovi za uvođenje linijskog saobraćaja sa Rumunijom, što predstavlja razvojnu šansu za ovu opštinu, posebno ako uzmemo u obzir da je vodni carinski prelaz kod Kladova zatvoren gotovo tri decenije“, izjavio je Perović.

Investicije u nautički turizam imaju veliku izvesnost isplativosti. To potvrđuje i činjenica da on u ukupnim prihodima od turizma u razvijenim podunavskim zemljama učestvuje i do 30 posto, rekao je direktor Agencije za upravljanje lukama Srbije.