NOĆAS vraćanje satova, budimo se po mraku

0
618

Noćas nam sledi pomeranje kazaljki na satovima, jer kreće zimsko računanje vremena.

Između 28. i 29. oktobra, u 3 sata ujutro, prema propisima, kazaljke sata se pomeraju unatrag za jedan sat, na 2 sata ujutro.

Brojne studije pokazale da je uticaj prebacivanja na letnje računanje vremena na potrošnju energije u savremenim uslovima zanemariv, dobrim delom zahvaljujući napretku tehnologije.

S druge strane, sve je više dokaza da prebacivanje ima negativne efekte na zdravlje.

Pokazalo se tako da u nedelji u kojoj prelazimo na letnje računanje vremena raste broj srčanih udara, kao i broj saobraćajnih nesreća. Dugoročno gledano, prebacivanje može imati negativne psihološke koji će se manifestovati u obliku depresije, usporenog metabolizma, povećanja telesne težine i glavobolja. Ovo prebacivanje narušava naš prirodni cirkadijski ritam, odnosno biološki sat koji je usklađen sa Suncem.

Iako pomeranje časovnika najviše utiče na meteropate i hronične bolesnike, nema sumnje da će i oni kojima baš ništa ne fali osetiti ovu promenu na svojoj koži. Rasejanost, pospanost, umor i bol u glavi samo su neke od tegoba koji će uticati na vaš organizam, koji će zbog novonastale promene svakako biti pod stresom.

– Vikendom se sat pomera iz nekoliko razloga, ali onaj najvažniji je privikavanje. U nedelju je najbolje da legnete malo ranije kako biste se probudili na vreme i dobro se odmorili. Pomeranje sata je neminovno, a mi smo navikli na to, iako nam prvih nekoliko dana ne prija. Mnogim ljudima smeta i potrebno je vreme kako bi se navikli. Popijte kafu, uzimajte tečnosti dovoljno, doručkujte na vreme, jedite voće, povrće, fiizički se krećite tokom dana i onda će vam biti lakše uveče da zaspite, a sutradan i da se lakše probudite. Da bi se organizam navikao potrebno je nekoliko dana, ipak svaki organizam je priča za sebe, pa tako kod nekoga može to privikavanje trajati i malo duže – objašnjava za Telegraf dr Ljiljana Velkov, profesor anatomije i fiziologije Velkov.

– Ovo će možda najviše pogoditi one koji rade, dok završe sa poslom već će pasti mrak, a oni neće imati priliku da vide dnevnu svetlost. Sve to utiče nepovoljno na bioritam čoveka, ali i njegovu psihu, zato je veoma važno naći balans, ali i način da se organizam oporavi i dopuni svoje baterije – ističu stručnjaci.

Izbacivanje iz ravnoteže

Svako ovakvo pomeranje je izbacivanje iz ravnoteže, iz uobičajenog ritma na koji je naš organizam naviknut, zato je neminovno da se usled pomeranja sata probudimo drugačiji.

– Imamo određene hormone koji nas štite, to su hormoni sna i oni nas pripreme za odmor i rad u toku dana. Zato je potrebno vreme adaptacije na ovu promenu. Što je osoba mlađa brže će se adaptirati, ali promenu ove vrste svi osete. Neko samo prve sedmice, a neko i dve do tri nedelje kasnije – kažu stručnjaci. – Važno je kretanje i izlazak na dnevno svetlo, a manjak svetla smanjuje i količinu D vitamina, pa je neophodno uzimanje suplementa. Ovaj vitamin štiti srce, jača imunitet, pokazao se nezamenljivim u borbi protiv korone, a generalno utiče na raspoloženje i opšti nivo energije.

 

Izvor: Dnevnik.rs