Kikinda: Predstavnici EU posetili Prihvatni centar

0
289
Kikinda
Predstavnici Delegacije EU i Grada Kikinda posetili su danas renovirani Prihvatni centar za migrante. U centru je smešteno oko 130 izbeglice i migranata.

Međunarodna organizacija za migracije (IOM) je saopštila da su u toku poslednjih nekoliko meseci u Prihvatnom centru poboljšani uslovi za smestaj. Sagrađeni su dečje igralište i ograda oko Centra, osvetljenje i video nadzor, a trpezarija i kuhinja su potpuno renovirane.

Evropska unija je za radove obezbedila oko 184.000 evra. Današnja poseta predstavnika organizovana je u okviru Podrške EU upravljanju migracijama u Srbiji.

Prilikom posete Domu zdravlja „Kikinda“, Nikola Bizel,  šef operacije u Delegaciji EU u Srbiji uručio je specijalizovano medicinsko vozilo vredno 21.000 evra. Ovo vozilo će olakšati transport pacijenata od Doma zdravlja ka ustanovama višeg nivoa zdravstvene zaštite.

Takođe, Zavodu za javno zdravlje uručen je mikrobiološki analizator vredan 20.000 evra. On će značajno unaprediti efikasnost rada u laboratoriji.

„Veoma sam zadovoljan ovim što sam video danas u Kikindi i uverio se da se pomoć EU adekvatno koristi i stiže do onih kojima je potrebna. Unapredili smo funkcionisanje zdravstvene zaštite u Kikindi, pa će lečenje biti olakšano za lokalno stanovništvo, kao i za migrante i izbeglice smeštene u Prihvatnom centru“, kaže Bizel.

On je dodao i to da EU podržava funkcionisanje Prihvatnog centra u Kikindi. Ali i funkcionisanje ostalih prihvatnih centara. Njihova podrška se ogleda u obezbeđivanju sredstava za adekvatan smeštaj, hranu, pristup zdravstvenoj zaštiti i obrazovanju za decu. Zatim prevoz dece do škola, zaštitu migranata, a naročito dece i ostalih ranjivih kategorija.

„Naša podrška se odnosi i na tekuće troškove u prihvatnim centrima, kao i za rad osoblja“, izjavioje Nikola Bizel. On je veoma pohvalio akciju pošumljavanja, kao još jedan vid socijalne kohezije između migranata i lokalnog stanovništva.

U selu Banatska Topola, volonteri i migranti smešteni u Prihvatnom centru zajedno su posadili sadnice koje će imati ulogu da spreče eroziju tla usled uticaja podzemnih voda.

Gradonačelnik Kikinde Pavle Markov zahvalio je Evropskoj uniji što je prepoznala potrebe grada i učestvovala u podizanju kvaliteta života kako građana Kikinde tako i izbeglica i migranata koji borave na teritoriji ovog grada.

„Grad Kikinda zajedno sa predstavnicima EU može i želi da realizuje projekte od velike važnosti za svoje sugrađane“, izjavio je Markov. Dodao je i to da se uveliko razmišlja o budućim projektima sa EU.

Aktivnosti kojima je podržana Kikinda kao grad na čijoj teritoriji borave migranti implementirali su Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Međunarodna organizacija za migracije (IOM). Zatim Svetska zdravstvena organizacija (VHO),  i Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).

Od polovine 2015. godine, kada je počeo povećan priliv migranata na teritoriju Srbije, EU je donirala više od 98 miliona evra za zaštitu migranata i humanitarnu pomoć.