Bačka Palanka: Da li se isplati baviti se organskom proizvodnjom?

0
215
organska proizvodnja
Bačka Palanka – Poslednjih godina proizvođača organske hrane ima sve više. Iako ulaganja jesu velika, a subvencije relativno male, trud se ipak isplati. Rekli su proizvođači iz Bačke Palanke i dodali su još da je ozbiljnijim bavljenjem organskom proizvodnjom moguće ostvariti dobru zaradu, a kupcima ponuditi zdravu hranu.

Dušan Mandić se već više od dvadeset  godina bavi pčelarstvom. Njegovi proizvodi od meda više puta su dobijali nagradu Zlatna medalja za kvalitet na novosadskom sajmu.

„Kod nas je sve organsko. Koristimo isključivo ono što nam daju pčele. Počećemo da sakupljamo i pčelinji otrov, koji se koristi u medicini i kozmetici“, rekao je Mandić.

Mirka Viček je kazala, „Organskom proizvodnjom bavim se nekoliko godina, pored brata koji je inženjer poljoprivrede. Uzgajamo povrće u Pivnicama u plastenicima, ali i na otvorenom. Može lepo da se zaradi, iako ima kupaca koji se žale na cene proizvoda. Ipak je skoro sve duplo skuplje nego na redovnoj pijaci“.

„Jaja japanske prepelice veoma su zdrava. Koriste ih sportisti kao prirodni doping. Mogu da ih uzimaju i deca u najranijem uzrastu. Dobra su za imunitet, dijabetes, srce… Imamo registrovano gazdinstvo, ali nisam uzimao subvencije. Ne znam ni da li imam pravo, ovo je mala proizvodnja“, izjavio je nasmejano Dušan Savić iz Obrovca.

Razvoj organske proizvodnje dosta zavisi i od ekonomskih činilaca, tržišta, kao i podsticajnih sredstava za organsku proizvodnju.