Srbija ispala sa Svetskog prvenstva u fudbalu

0
421

Fudbalska reprezentacija Srbije nije uspela da se plasira u osminu finala Mundijala u Kataru. Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022 moglo je da bude istorijsko za „orlove“, koji se nikada, od samostalnosti, nisu plasirali u nokaut fazu – imali su rezultatsku prednost u 3. kolu G grupe, ali je Švajcarska pobedila sa 3:2. Usled takvog epiloga, izabranici Dragana Stojkovića Piksija će, kao poslednja u grupi, krenuti kući, a Švajcarska će za plasman u četvrtfinale šampionata planete igrati protiv Portugala.

Srbija i Švajcarska su u svoj drugi uzastopni mundijalski megdan ušli sa istim ambicijama, ali različitim planovima kako da ih ostvare. „Sajdžijama“ je odgovarao i remi, „orlovima“ samo trijumf, ali nije ekipa Murata Jakina rešila da kampuje pred svojim golom već, ako je moguće, odmah da povede i uzdrma suparnika.

I, umalo je to uspela u prvih 20 sekundi, kada je zatečenu odbranu i gol koji je čuvao spasao Vanja Milinković Savić, odbranivši šut Emboloa sa šest metara, i DŽake sa desetak više. Pokazali su tada Švajcarci „zube“, a naročito nakon najbolje prilike Srbije u uvodnom delu meča – kada je stativu pogodio Andrija Živković, a lopta se potom, srećno po rivala, odbila od Mitrovića pravo u golmana.

Naime, u 21. minutu ispali su naši iz igre na desnoj strani, švajcarski levi bek Rodrigez je centrirao, Pavlović odbio na kratko loptu i odmah ustao sa tla. Nažalost, lopta je stigla pravo do „sajdžija“ – Sou ju je primiro, po sredini gola, na oko 14 metara, i odložio desno od sebe Šaćiriju, a ovaj šutirao (čini se pravo) u našeg golmana, no lopta na svom putu prošla kroz noge Pavloviću, zakačila ga malo i dovoljno promenila putanju da prevari Vanju Milinkovića Savića.

Mnoge ekipe kojima bi trebala pobeda, a da usred svoje incijative prime gol, pale bi duhom, ali ne „orlovi“. Samo šest minuta kasnije su izjednačili.

Sjajno je tada centirao Dušan Tadić sa levog krila, u brzoj polu-kontri „orlova“ posle osvojene lopte na centru, a u punom trku Aleksandar Mitrović, krećući se dijagonalno po šesnaestercu u levu stanu, glavom na fantastičan način „prosledio“ loptu u dalji ugao gola Švajcarske.

Na tome Piksijevi izabranici nisu stali. U 36. minutu još jedna greška Švajcarske na sredini terena, tada Šaćirija, skupo ih je koštala: kapiten Tadić je krenuo blago iskosa sa leve strane, stuštio se ka sredini, a onda lukavo zbunio odbranu rivala i dodao Vlahoviću koji je, trčeći u levo, levicom postigao svoj deseti reprezentativni gol.

Tih 2:1 bio je rezultat koji vodi Srbiju dalje, ali nije bio rezultat kojim je okončano prvo poluvreme. U 45. minutu Sou je kaznio pad suparničke koncentracije kada je iz kaznenog prostora dodao loptu na desno krilo Vidmeru, a ovaj idealno, po zemlji, iza leđa zatečene odbrane Srbije proigrao Brila Embola. On je drugi put na Mundijalu postigao pogodak, sada za izjednačenje.

Nedugo posle velikog predaha, radovali su se švajcarski navijači ponovo, i to u 49. minutu posle sjajne akcije njihovih ljubimaca. Dugačko je bilo uodno dodavanje, s leve na desnu stranu, a Pavloviću je pobegao Embolo i otišao na krilo. Odložio je loptu Šaćiriju, ovaj centrirao s pomenute desne strane, ka bližoj stativi. Vargas je baš tu, i to petom „u letu“, odigrao iza sebe za Frojlera, a ovaj sa 7, 8 metara, matirao Vanju Milinkovića Savića, za drugi rezultatski preokret na meču.

Probao je tada Stojković da osveži ekipu, uveo Jovića umesto Vlahovića, a „iza“ napadača Gudelja pa Maksimovića umesto Veljkovića i, tada „sveže opomenutog“ Sergeja Milinkovića Savića, no najveće uzbuđenje neposredno posle vođstva Švajcarske nije bio neki novi gol Srbije, već nedosuđeni penal za nju. Mitrović je povučen od Šera za vrat, da je pao istog časa bio bi to sigurno jedanaesterac, ali je probao da napravi još korak, pa kada je video da mu lopta odlazi, tek tada se sručio na teren. Argentinski sudija Rapaljini je samo odmahnuo rukom, ni VAR se nije oglasio, ali jeste najveći provokator iz švajcarske ekipe, Granit DŽaka.

Uradio je ono što se ne radi, pa su brojni srpski rezervisti hteli da utrče na teren sa klupe, ali su ih kolege iz suparničkog tabora smirili, kao i članovi stručnog štaba.

Na sreću, samo je opomenut rezervni golman Rajković, a meč nastavljen. No, kako je vreme odmicalo, šta god da su „orlovi“ pokušavali da urade – nailazilo bi na adekvatan odgovor suparnika. Ni promena formacije Srbije, ni novi igrači, a ušli su i Đuričić i Radonjić, nije bilo dovoljno da se stvari preokrenu.

Zato je nervoza porasla, pa su se umalo potukli prvo Milenković sa DŽakom, potom i naš golman „VMS“, pa i Mitrović, u sudijskoj nadoknadi vremena. Važnije od toga je da je meč završen kako je završen, što za posledicu ima pakovanje kofera i putovanje reprezentacije naše zemlje – u našu zemlju, jer će u nokaut fazi igrati neki drugi timovi.