Poverljivi dokumenti potvrđuju: Zapadni specijalci prisutni u Ukrajini

0
263
pentagon

Skoro 100 pripadnika specijalnih jedinica država NATO-a prisutno je početkom ove godine na teritoriji Ukrajine, navodi se u jednom od desetina poverljivih američkih dokumenata koji su procurili na internetu.

Procureli obaveštajni dokumenti, od kojih su neki označeni kao „strogo poverljivo“, daju detaljnu sliku sukoba u Ukrajini, uključujući osetljive pojedinosti ukrajinskih priprema za prolećnu kontraofanzivu.

Prema dokumentu od 23. marta, Britanija ima najveći kontingent specijalnih snaga u Ukrajini (50), a za njom su Letonija (17), Francuska (15), SAD (14) i Holandija (1), prenosi BBC.

Kako navodi britanski javni servis, nije precizirano gde su oni stacionirani i kakve zadatke obavljaju.

U skladu sa svojom standardnom politikom o takvim pitanjima, britansko ministarstvo odbrane nije komentarisalo ove izveštaje.

U saopštenju od utorka, međutim, navelo je da curenje navodnih poverljivih informacija pokazuje ono što je nazvalo „visokim nivoom netačnosti“ i naglasilo da bi potencijalni korisnici trebalo da budu oprezni u prihvatanju tvrdnji „koje imaju potencijal za širenje dezinformacija“.

Britanske specijalne snage se sastoje od nekoliko elitnih vojnih jedinica sa različitim oblastima stručnosti i smatraju se među najsposobnijima na svetu.

Britanska vlada ima politiku da ne komentariše svoje specijalne snage, za razliku od drugih zemalja, uključujući SAD, navodi BBC.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin saopštio je u utorak da će SAD istražiti nedavno navodno curenje poverljivih dokumenata i da će „prevrnuti svaki kamen“ dok se ne utvrdi njegov izvor i obim.

Tajni dokumenti Pentagona koji su „procurili“ na društvene mreže pokazuju pesimistički američki pogled na ratno stanje u Ukrajini, ukazuju na ukrajinske probleme sa naoružanjem i protivvazdušnom odbranom i predviđaju da će u narednim mesecima doći do zastoja u ratu, prenosi Si-En-En (CNN).

Dokumenti, koji izgleda da datiraju iz februara i marta, detaljno govore o vojnim nedostacima Ukrajine, dok se Kijev priprema za prolećnu kontraofanzivu.

Si-En-En: Loše vesti za Ukrajinu – imaju velike probleme?

Tajni dokumenti Pentagona koji su „procurili“ na društvene mreže pokazuju pesimistički američki pogled na ratno stanje u Ukrajini, ukazuju na ukrajinske probleme sa naoružanjem i protivvazdušnom odbranom i predviđaju da će u narednim mesecima doći do zastoja u ratu, prenosi Si-En-En (CNN).

Nekoliko poverljivih dokumenata upozorava da ce ukrajinska protivvazdušna odbrana srednjeg dometa za zaštitu trupa na liniji fronta biti „potpuno iscrpljena do 23. maja“, sugerišući da bi Rusija uskoro mogla da ima vazdušnu nadmoć i da bi Ukrajina mogla da izgubi sposobnost prikupljanja kopnenih snaga u kontraofanzivi.

Dokumenti takođe ističu probleme sa ruskom vojnom ofanzivom, predviđajući da ce rezultat biti zastoj između dve strane u doglednoj budućnosti.

„Žestoka ruska kampanja iscrpljivanja u regionu Donbasa verovatno ide u ćorsokak, osujećujući cilj Moskve da ove godine zauzme ceo region“, navodi se u jednom od poverljivih dokumenata.

Zvaničnici upoznati sa situacijom rekli su za Si-En-En da se čini da su dokumenti deo dnevnog obaveštajnog brifinga pripremljenog za visoke lidere Pentagona, uključujući generala Združenog generalštaba Marka Milija.

Dokumenti otkrivaju da su američke obaveštajne službe navodno upozorile u februaru da Ukrajina možda neće moci da prikupi dovoljno trupa i naoružanja za planiranu prolećnu kontraofanzivu i da bi mogla biti „mnogo manja od ciljeva Kijeva da povrati teritoriju koju je Rusija zauzela, piše „Gardijan“.

U dokumentu, označenom kao „strogo poverljivo“, na koji se poziva „Vašington post“, navodi se da se Kijev suočava sa značajnim „nedostacima stvaranja snaga i održavanja“ i da će stoga verovatno ostvariti samo „skromne teritorijalne dobitke“.

Dokument je snimak situacije sa početka februara i nejasno je koliko je Ukrajina, uz podršku država članica NATO-a, uspela da nadoknadi nedostatke od tada.

Drugi dokument od 23. februara, u koji je „Gardijan“ imao uvid, opisuje napredak izgradnje 12 borbeno verodostojnih novih brigada za vođenje kontraofanzive, opremljenih sa 253 tenka i oko 1.500 drugih oklopnih vozila različitih tipova. Tri brigade trebalo je da formiraju sami Ukrajinci, dok je preostalih devet trebalo da bude formirano uz pomoć SAD, saveznika i partnera. Planirane brigade bile su daleko od spremnosti u vreme izrade dokumenata, a pet je tek trebalo da započne obuku. Šest brigada je imalo polovinu ili manje opreme koja im je bila potrebna.

Ostin: Prevrnućemo svaki kamen da otkrijemo izvor curenja podataka

Američki ministar odbrane Lojd Ostin saopštio je da će Sjedinjene Američke Države nastaviti istragu nedavnog navodnog curenja poverljivih dokumenata, dok se ne utvrdi njegov izvor.

Rojters navodi da je imao uvid u više od 50 dokumenata sa oznakom „Tajno“ i „Strogo poverljivo“, koji su se prvi put pojavili na sajtovima društvenih mreža u martu, i koji navodno otkrivaju detalje o vojnim sposobnostima nekih američkih saveznika i protivnika, ali da nije mogao nezavisno da proveri njihovu autentičnost.

„Nastavićemo da istražujemo i prevrnućemo svaki kamen sve dok ne utvrdimo izvor i obim ovoga“, rekao je u utorak Ostin na konferenciji za novinare u Stejt departmentu.

Ostin, koji je prvi visoki američki zvaničnik koji je prokomentarisao curenje, saopštio je da je Pentagon upoznat sa dokumentima objavljivanim 28. februara i 1. marta, ali da nije siguran da li postoje drugi dokumenti koji su ranije postavljani na internetu.

„To su stvari koje ćemo saznati tokom nastavka istrage“, dodao je Ostin.

Direktor američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Vilijam Berns rekao je da vlada SAD veoma ozbiljno shvata curenje dokumenata i da su „Pentagon i Ministarstvo pravde pokrenuli intenzivne istrage da utvrde šta se dogodilo“.

„Moramo izvuci pouke iz toga i o načinima kako možemo pooštriti procedure“, rekao je Berns.

Između ostalog, objavljeni dokumenti uključuju detaljne procene sposobnosti i slabosti ukrajinskih i ruskih snaga na bojnom polju, a istražitelji pokušavaju da utvrde koja je osoba ili grupa mogla da ima sposobnost i motivaciju da objavi obaveštajne izveštaje.

Curenje ovih podataka bi moglo biti najštetnije objavljivanje poverljivih informacija američke vlade od 2013. godine, kada je hiljade dokumenata objavljeno na sajtu Vikiliks, navodi Rojters.

Ministarstvo pravde SAD pokrenulo je krivičnu istragu zbog obelodanjivanja dokumenata, navodi britanska agencija.