NA METI EVROPSKE BOGOMOLJE I TRŽNICE: EU strahuje od mogućih terorističkih napada tokom božićnih i novogodišnjih praznika

0
186

Evropske prestonice strepele su godinama od islamskog terorizma o velikim praznicima, naročito na kraju godine, a ovoga puta, u susret Božiću i „najluđoj noći“, strah se još više uselio u srca Evropljana, imajući u vidu situaciju na Bliskom istoku i sveopšti bezbednosni kontekst.

Evropska komesarka za unutrašnje poslove, Šveđanka Ilva Johanson najavila je budžet od 30 miliona evra za dodatno obezbeđivanje. Kao posebno osetljiva mesta, Johansonova je istakla bogomolje. Sinagoge su naročito ugrožene, ali niko danas više nije siguran.

Uz mesta negovanja kulta, omiljene mete potencijalnih atentatora su i božićne tržnice, koje ovih dana niču širom Evrope. Nedavno su tako dve osobe uhapšene u Nemačkoj, pod sumnjom da su spremale atentat na ovakvu pijacu u Leverkuzenu. Deo pomenutog novca biće usmeren i na zaštitu tržnica koje su u ovo doba godine veoma posećene.

U atentatu na Božićnoj tržnici u decembru 2016. godine u Berlinu tako je, u naletu kamiona-ubice za čijim komandama je bio Tunišanin Anis Amri, poginulo 13 ljudi, a pedesetak povređeno. Dve godine kasnije, Francuz alžirskog porekla Šerif Šekat ubio je vatrenim oružjem petoro, a jedanaestoro ranio na Tržnici u Strazburu.

Nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer je naglasila da svi treba da budu na oprezu spram postojeće pretnje i da zemlje članice treba da sarađuju u borbi protiv islmaističke propagande. Naglasila je da trenuto postoji jači naboj emocija i radikalizacije, istakavši da nedavni napad u Parizu, kada je nožem ubijen nemački turista, a čekićem ranjeni Francuz i Britanac, pokazuje koliko je opasnost u EU iminentna i ozbiljna. Fezerova je istakla da „rat u Gazi i teror Hamasa“ pogoršavaju situaciju.

Koliko je napeto, i kako bi moglo da izgleda pred Novu godinu, ilustrovao je i njen kolega, francuski ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanen, istakavši da je od početka godine u ovoj zemlji izvršeno čak 1.800 antisemitskih akata.

Opasnost od terorističkog napada u EU odavno raste krajem godine, ali ovoga puta situacija je mnogo napetija nego ranije. Mogući atentatori prete odasvud.

Saopštavajući da će dodatni novac biti odvojen za zaštitu građana EU tokom predstojećih praznika, Ilva Johanson je ocenila da je rizik već i zbog podeljenosti stanovištva usled rata između Izraela i Hamasa. Njena zemlja, Švedska, naročito je na oprezu, posle napada na utakmici u Briselu i besa islamista zbog toga što je u ovoj zemlji paljen Kuran. Ali, od početka rata u Gazi, porast terorističke opasnosti utvrđen je, praktično, u celoj Zapadnoj Evropi.

Bezbednosne službe unutar EU ujedno su, u ovom kontekstu, pozvane da udvostrče opreznost oko migranata bez prava boravka, te da takvi budu brzo vraćeni u zemlje porekla.