Grad sa najviše proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom je Novi Sad

0
199

Manifestacija koja se održava na Kopaoniku, pod nazivom „Winterfest SKI&WINE Kopaonik 2018 – Salon vina i gastronomije i Konferencija o vinu, gastronomiji i turizmu“ uspešno organizuje Udruženje „Interfest“ već šestu godinu za redom na kojoj grad Novi Sad ima svoje predstavnike. Ove godine održava se u terminu od 1. do 4. marta, u hotelu „Grand“.

Milorad Radojević, član Gradskog veća za privredu učestvovao je na stručnom panelu. Pokazalo se kroz razne prezentacije da je uloga i značaj ambalaže u razvoju i njen značaj u prodaji domaćih proizvoda, kao i mere kojima gradovi i opštine utiču na promociju domaćih proizvoda uopšteno.

Radojević je izjavio, „Na teritoriji Novog Sada se nalaze tri proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom: fruškogorski med, futoški kupus i od nedavno begečka šargarepa. Trenutno je Novi Sad grad koji ima najviše proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom. Grad svake godine u okviru svog Programa podrške ruralnom razvoju finansira sertifikaciju zaštite geografskog porekla, a sve u cilju bolje vidljivosti ovih proizvoda, njihove bolje tržišne pozicioniranosti i postizanja više cene. U ovom procesu ključna je saradnja koju Grad ima sa udruženjima poljoprivrednih proizvođača i ona će biti intenzivirana u narednom periodu“.

Od 2016. godine grad Novi Sad kroz Gradsku upravu za privredu podržava projekat „Ukusi Vojvodine“. Ovaj projekat je ujedno i kampanja za brendiranje Vojvodine kao gastronomske regije jer za to zaista ima potencijala. Kao krajnji ciljevi se mogu izdvojiti  jačanje tržišta za domaće proizvođače, podizanje njihove vidljivosti i unapređenje kvaliteta proizvoda. Grad Novi Sad već dugi niz godina pruža podršku i proizvođačima vina i čitavoj promociji vinske kulture.