Godinu obeležio povećan priliv migranata iz Azije i Afrike

0
202

Povodom Međunardonog dana migranata, 18. decembra, Komesarijat za izbeglice i migracije saopštio je danas da će Srbija nastaviti da se odgovorno i humano odnosi prema svim onim ludima kojima je potrebna zaštita naše države, ali isto tako neće dozvoliti kršenje zakona na njenoj teritoriji, prema čemu ima nultu toleranciju.

„Kroz našu zemlu prošlo je preko milion migranata i migrantska kriza predstavlala je zaista veliki izazov. Republika Srbija preduzela je ozbilne mere kada je u pitanju adekvatno zbrinjavanje migranata. Ovu 2022. godinu obeležio je povećani priliv migranata iz Azije i Afrike. Uprkos velikim izazovima, Srbija je nastavila da uspešno upravla migracijama i za to dobila pohvale i u ovogodišnjem Izveštaju Evropske komisije o pristupanju Srbije Evropskoj uniji“, kazala je komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavlević.

Kako je navela, od januara do danas kroz centre kojima rukovodi Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije prošlo je 116.312 lica, što je povećanje od 101,65 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

„Na današnji dan u 16 prihvatnih i centara za azil boravi 5.200 migranata, od toga 4.780 muškaraca, 156 žena i 264 dece. Prema nacionalnoj strukturi ima ih iz Maroka, Avganistana, Sirije, Burundija, Pakistana…Bez obzira na dužinu boravka u Srbiji, za sve njih je obezbeđen smeštaj, hrana, odeća, medicinska nega, a deca su uklučena u obrazovni sistem“, rekla je komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavlević.

Kada govorimo o izbeglicama iz Ukrajine, kazala je ona, od izbijanja ratnih sukoba u Ukrajini, 24. februara, kroz Srbiju je prošlo 133.715 Ukrajinaca.

Komesarijat je u privatnom smeštaju pomogao oko 4.000 izbeglica iz ove zemle, dok je na današnji dan u Centru za azil u Vranju smešteno 83 lica.

„Naš narod je u prošlosti osetio kako je kada na silu moraš da napustiš svoju zemlu i koliko u tim trenucima znači kada vam neko pomogne i pruži mogućnost da započnete novi život. Upravo zbog toga prema migrantima se ophodimo sa velikom empatijom, onako kako se čovek odnosi prema čoveku, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost. Učiniti sebe dobrim domaćinom nije lako, jer migranata ima u našoj zemli u velikom broju, a svima treba pružiti socijalnu i zdravstvenu pomoć i adekvatan boravak, ali pokazali smo se u svemu tome kao odgovorna država“, rekla je Stanisavlević.

Kako ističe, svi ludi moraju da imaju jednaka prava u državi u kojoj trenutno borave.

„To je politika koje se Republika Srbija i Komesarijat za izbeglice i migracije pridržavaju i time će nastaviti da se vode i u budućnosti“, zaklučila je komesarka.

U proteklim godinama, Srbija i Komesarijat za izbeglice i migracije su stambeno zbrinuli ukupno 26.151 porodicu/domaćinstvo, od čega je 19.573 izbeglica iz bivših Republika SFRJ, i 6.499 interno raselenih lica sa prostora Kosova i Metohije, kao i 79 porodica/domaćinstava povratnika po sporazumu o readmisiji.

Ekonomski je osnaženo 22.580 porodica/domaćinstva izbeglica, interno raselenih lica i povratnika po sporazumu o readmisiji obezbeđivanjem sredstava za dohodovne aktivnosti, navedeno je u saopštenju Komesarijata.