Evo koja lokacija će prva u Srbiji i regionu biti pod zaštitom svetske organizacije

0
809

Predstavnici Uneska (Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu), ove nedelje borave u Baču, a povodom nominacije za upis na listu svetskog kulturnog i prirodnog nasleđa, nezvanično saznajemo u ovoj opštini.

Kako „Dnevnik” saznaje poseta predstavnika Uneska traje četiri dana, a prošle godine je Republika Srbija predala nominacioni dosije „Kulturni predeo Bača” za upis na Uneskovu listu svetskog kulturnog i prirodnog nasleđa Centru za svetsko nasleđe Uneska u Parizu.

Predajom dosijea zvanično je započeta procedura nominacije, a na ovaj način „Kulturni predeo Bača” biće prepoznat kao prvi kulturni predeo u Srbiji, ali i regionu, čija izuzetna univerzalna vrednost prevazilazi nacionalne okvire i koji će dobiti poseban vid međunarodne zaštite u okviru Konvencije o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine.

Nezvanično saznajemo i to da je nakon predaje nominacionog dosijea usledila poseta zvanične komisije Uneska. Oni kako nam je rečeno borave na terenu i predviđen je obilazak kompletnog kulturnog predela. Prvog dana obilaze priobalje Dunava, potez od Bačke Palanke, preko Oyaka, Bačkog Novog Sela… Predviđena je i poseta kulturno istorijskim spomenicima, kao i susret sa građanima. Planiran je i zvaničan sastanak u sedištu Opštine Bač, sa predstavnicima lokalne uprave i Turističke organizacije.

Kako je Ministarstvo kulture početkom ove godine saopštilo reč je o procesu od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju, posebno imajući u vidu da prvi put nominuje novu kategoriju kulturnog dobra – kulturni predeo, kao i da naša zemlja nije realizovala samostalnu nominaciju od 2007. godine.

„Kulturni predeo Bača deo je južnog obodnog prostora Panonske nizije, prirodno omeđen pređašnjim i sadašnjim tokom Dunava. Na ovom terasastom terenu sa obiljem vegetacije, voda i prirodnog tla, prati se kontinuitet naseljavanja iz koga je proistekao i izraziti kulturni diverzitet, o kome svedoči bogatstvo očuvanog materijalnog i nematerijalnog nasleđa. Život različitih ljudskih zajednica na tom prostoru traje neprekidno od ranog neolita do danas, što je više od 8.000 godina. U našoj eri ovaj predeo je bio i važno granično područje i raskrsnica puteva između civilizacija koje su ga kulturno, socijalno i ekonomski oblikovale”, navedeno je u ranijem saopštenju Ministarstva kulture.

(dnevnik.rs/S. Aničić Ilić)