AKO PALITE VEŠ MAŠINU NOĆU MOŽETE PLATITI KAZNU

0
591

Za one koji nemaju vremena da održavaju okolni prostor ili nisu voljni da to rade, život u zgradi je idealna opcija. Nema košenja trave niti čišćenja okolnog prostora jer za to postoje druga odgovorna lica, čije usluge, naravno, moraju da se plate. Ipak, život u zgradi podrazumeva i komšije sa kojima delite, osim dvorišta, hodnika, lifta i zid. A ukoliko zgrada ima lošu izolaciju, komšije mogu da vam „dođu glave“.

Lupanje, bušenje, pomeranje nameštaja, glasni plač pa čak i bučna centrifuga komšijine stare mašine samo su neke od situacija koje mogu da se „dese“ baš u trenutku kada vi odmarate.

Zato, da bi život u stambenoj zgradi bio olakšan i kako bi se izbegle potencijalne razmirice, postoji Kućni red.

Šta on podrazumeva, da li komšija sme da bezobzirno burgija po stanu i kome da se žalimo u tom slučaju, za Espreso je objasnio predsednik Udruženja profesionalnih upravnika, Ljubiša Banovački.

„Odlukom o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgrada u Beogradu koja je doneta 2019. godine, propisano je vreme odmora koje se mora poštovati i kada bi trebalo da bude apsolutna tišina“, počinje razgovor Ljubiša.

Ipak, apsolutna tišina nije stvarno apsolutna tišina.

„Apsolutna tišina podrazumeva buku do 30 decibela. Sve iznad toga podleže sankcijama. Ovo se ne odnosi samo na muziku, koja je prva asocijacija, već i na kućne uređaje koji u slučaju kvara ili dotrajalosti mogu biti glasni i remetiti vreme odmora“, kaže sagovornik i dodaje da je Komunalna milicija odgovorna za kontrolu i sankcionisanje.

Vreme odmora

Kako kaže, vreme apsolutne tišine, odnosno vreme za odmor važi:

– Radnim danima: od 16 do 18 i od 22 do 7

– Subotom: od 14 do 18 i 22h do 8

– Nedeljom: vreme odmora najduže i dnevni termin je od 14 do 18, a noćni od 22 do 10

„U slučaju da vam smeta buka koja dopire iz komšijinog stana, problem možete prijaviti Komunalnoj miliciji, čak i anonimno. Oni zatim izlaze na teren i aparatom mere nivo buke. Ukoliko ustanove da je iznad 30 decibela, kazna je 5.000 dinara“, kaže Banovački.

Osim glasne muzike i radova, sagovornik nam otkiva da su jako čest problem veš mašine koje građani zbog jeftinije tarife uključuju noću, ali i klima

uređaji.

„Pravilnikom nije zabranjeno da se veš mašina uključuje tokom noći, ali ukoliko je ona glasna i „skače“, onda podležete sankcijama“, objašnjava Banovački.

Ipak, rešavanje ovog problema ima svoje prepreke. Kako kaže Banovački, prijava problema i izlazak na teren može da potraje, takođe Komunalna milicija mora pozvoniti na interfon i time najaviti svoj dolazak što „problematičnom“ komšiji daje vremena da se „utiša“.

„Sve je u solidarnim i savesnim stanarima koji će poštovati kućni red onako kako je propisano. Ukoliko je ipak neophodno da se izvrše radovi u vremenu koje za to nije dozvoljeno, u redu je obavestiti svoje komšije da budu strpljivi kako bi se radovi što pre završili“, kaže za kraj Banovački.