Ovaj proizvod iz Banata je spreman za kinesko tržište

0
146

Uljе od bundеvе golicе, uljanе tikvе, poznato kao brеnd „Olga“ iz Novog Milošеva, u Banatu, kompanijе JSO, prodajе sе na tržištima Hrvatskе, Crnе Gorе i Bugarskе, a vеlika očеkivanja kompanija JSO ima sada i od izvoza svog ulja u Kinu.

U postojbini bundeve golice − Austriji, odakle kompanija i kupuje seme, ulje od bundeve ide uz sladoled od vanile. Domaći potrošači bundevino ulje koriste u salatama, uz meke bele sireve i malo masnija mesa, svinjetinu, a mogu ga kupiti u svim malo bolje snabdevenim marketima.

„Za ulje od bundeve znaju naši potrošači i koriste ga u ishrani pa bundevino ulje za njih ne predstavlja nov proizvod“, rekao je za Dnevnik menadžer inoprodaje u JSO Aleksandar Bošković i naveo da je kompanija specijalizovana za proizvodnju bundevinog ulja, ali, između ostalih proizvoda, izrađuju i puter od bundeve i bundevin protein izvučen iz semena, piše Dnevnik.

Od izlaska na kinesko tržište kompanija JSO ima velika očekivanja, ali tek je pokrenut izvoz i zato je još rano govoriti o tom poslovnom poduhvatu.

„Godišnje iz našeg pogona izađe milion boca bundevinog ulja, ali tu su i druge namirnice koje proizvodimo u većem obimu pa verujemo da će, uz bundevino ulje, u narednom periodu i drugi naši proizvodi naći mesto na ogromnom kineskom tržištu i zainteresovati kineske potrošače“, istakao je Bošković.

Na domaćem tržištu se još tri kompanije bave istom delatnošću i one mogu da im budu konkurencija. Postoje i još tri manje, koje im nisu konkurenti.

Kompanija ima 800 hektara oranica u Novom Mileševu. Bundevu golicu seje na trećini te površine.

„Zbog Ph vrednosti zemljišta, pošto bundeva golica izvlači hranljive materije iz zemlje, ne možemo stalno sejati bundevu na istom mestu, već parcele pod uljanom tikvom menjamo“, objasnio je Bošković i dodao da su zainteresovani i za kooperaciju sa poljoprivrednim gazdinstvima iz okoline i šire, posebno ako kinesko tržište bude pokazalo interesovanje za namirnice od bundeve golice.

„Imamo potpuno zaokružen proces proizvodnje. Za osam sati možemo da bundeve uberemo, transportujemo, operemo, osušimo, upakujemo, uskladištimo seme i tako u potpunosti sačuvamo i najmanji hranljivi sastojak koje seme budneve golice sadrži“.

 

(dnevnik.rs)