„Fruška gora sveta zemlja između Save i Dunava“: Nacionalni park

0
159

Nacionalni park Fruška gora jedan je od pet nacionalnih parkova u zemlji. Pored Fruške gore ovaj status imaju još Đerdap, Šar planina, Tara i Кopaonik. Кako se navodi na zvaničnom sajtu Zavoda za zaštitu prirode Srbije, nacionalni park predstavlja područje sa većim brojem raznovrsnih prirodnih ekosistema od nacionalnog značaja, istaknutih predeonih odlika i kulturnog nasleđa u kome čovek živi usklađeno sa prirodom. Nacionalni park je područje namenjeno očuvanju postojećih prirodnih vrednosti i resursa, ukupne predeone, geološke i biološke raznovrsnosti, kao i zadovoljenju naučnih, obrazovnih, duhovnih, estetskih, kulturnih, turističkih, zdravstveno-rekreativnih potreba i ostalih aktivnosti u skladu sa načelima zaštite prirode i održivog razvoja.

Gore navedeno samo govori u prilog o vrednosti i važnosti Fruške gore. Međutim status nacionalnog parka sa sobom donosi i određena ograničenja, a u smislu zabrane narušavanja svega onoga što ovaj prostor izdvaja kao značajan. S tim u vezi u nacionalnim parkovima, što znači i u NP „Fruška gora“ dozvoljene su isključivo radnje i delatnosti kojima se ne ugrožava izvornost prirode, kao i obavljanje delatnosti koje su u funkciji obrazovanja, zdravstveno-rekreativnih i turističkih potreba, nastavka tradicionalnog načina života lokalnih zajednica, a na način kojim se ne ugrožava opstanak vrsta, prirodnih ekosistema i predela.

Fruška gora je proglašena nacionalnim parkom 1960. godine i od tada sve nadležne institucije vode posbnu brigu o njenom očuvanju. Potencijali ove usamljene ostrvske planine u Panonskoj niziji još uvek nisu ni blizu iskorišćeni, ali je primetan veliki pomak u tom smeru poslednjih godina. Sa pojavom epidemije virusa kovid 19 i nemogućnosti da se duži vremenski periodu putuje van Srbije, broji stanovnici naše zemlje okrenuli su se domaćem turizmu i otkrivanju predela, mesta, lokacija pre svega u njihovoj neposrednoj blizini, a zatim i nešto dalje. Fruška gora se našla na mapi brojnih turista, bilo da ih je privuka priroda, brojna jezera, svetinje, ili su ih pak u taj deo Srema „namamile“ vinarije. Pešačke rute, rekreativni lov i ribolov, seoska turistička domaćinstva… Čini se da na Fruškoj gori ima po nešto za svačiji ukus, a oni koji su je obišli da je to tako i tvrde.

Širom Fruške gore nalaze se manje ili više uređena izletišta, a neka od najpopularnijih među turistima su Čortanovačka šuma, Stražilovo, Partizanski put, Iriški venac, Hopovo, Glavica, Popovica, Zmajevac, Letenka, Hajdučki breg, Andrevlje, Testera, Ciganski logor, Ležimir, Rohalj baze, Lipovača i dr. Na njima su kreirani uslovi za jednodnevni boravak u šumi, šumskim proplancima i na livadama.

Prema podacima JP Nacionalni park Fruška gora, među najposećčenijim i najfrekfentnijim izletištima je Iriški venac.Smešten na nadmorskoj visini od 450 metara, na 20 km od Novog Sada i 80 km od Beograda.  Prepoznatljivo obeležje izletišta je spomenik „Sloboda“ podignut u spomen žrtvama II Svetskog rata. Ono što je još zanimljivo i može se istaći jeste i uređena kružna, takozvana Edukativna staza u duga 850 metara. Duž staze postavljene su table na kojima su predstavljene prirodne i kulturno – istorijske vrednosti područja. Takođe sa ovog izletišta počinju i druge brojne planinarsko – pešačke staze.

Dosta popularno među turistima jeste vrlo uređeno i izletište „Stražilovo“ koje se nalazi na 4 km severno od Sremskih Кarlovaca. Pre ulaska na Stražilovo, sa desne strane puta, nalazi se uređeno Eko-kamp odmorište, jedino mesto na prostoru Nacionalnog parka gde je dozvoljeno kampovanje. Dve staze su posebno zanimljive na ovom delu, jedna koja vodi do prostranih livada iznad naselja Bukovac – lokaliteta „Direk“, a drugom se može stići do spomenika Branku Radičeviću. Od spomenika šumskim putem može se stići do Grebenskog puta i manastira „Grgeteg“.

Na oko 5 kilometara zapadno Iriškog venca smešteno je jedno od najlepših izletišta u Nacionalnom parku – „Zmajevac“. Sa ovog izletišta se pruža pogled na Vrdničku kulu, naselje Vrdnik i ravni deo Srema.

U centralnom delu Fruške gore nalazi se izletište „Letenka“ i među Sremcima je najčešća destinacija tokom prvomajski pranika. Izletište je opremljeno mobilijarom i predstavlja sjajno mesto za boravak u prirodi.

*Tekst objavljen u okviru projekta „Fruška gora sveta zemlja između Save i Dunava“ koji je sufinansiran sredstvima budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne odražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.