Za poljoprivrednike biomasa je unosan posao

0
277
biomasa
U ukupnom potencijalu obnovljivih izvora energije u Srbiji, biomasa ima najveći udeo. Čak 61 odsto. Biomasa može da bude unosan posao za sve koji žele da ostanu na selu, rečeno je danas na stručnoj konferenciji „Biomasa i biogas u Srbiji“.

Tim povodom su nemačke kompanije posetile Srbiju, kako bi pronašle potencijalne strateške partnere u ovoj oblasti.

Konferenciju „Biomasa i biogas u Srbiji“ je organizovala Nemačko- srpska privredna komora zajedno sa Saveznim ministarstvom za ekonomiju i energetiku Nemačke. Više od 150 predstavnika srpskih i nemačkih kompanija i institucija se odazvalo.

Stevan Đurić, koordinator projekata u Nemačko-srpskoj privrednoj komori je rekao novinarima da su već duže vreme fokusirani na projekte iz oblasti obnovljivih izvora energije. Ove godine u fokusu će biti bioenergija kao značajan resurs za Srbiju.

U Srbiji trenutno postoji svega 11 megavata izgrađenih postrojenja na biomasu, što je veoma malo, rekao je Đurić.

On je dodao, „Nacionalnim akcionim planom Srbije za korišćenje obnovljivih izvora energije do 2020. godine predviđeno je da bude izgrađeno do 100 megavata postrojenja, kao i do 30 megavata biogasnih postrojenja“.

U našoj zemlji trenutno ima samo 10 biogasnih postrojenja sa ukupnim kapacitetom od 12 megavata. A u Nemačkoj ima oko 9.000 biogasnih postrojenja.

Stevan Đurić je naglasio, „Vidimo da je pred Srbijom još dug put u oblasti bioenergije“. Nemci su došli da istraže tržište, a mi smo tu da im pomognemo. Nemačke komapnije zainteresovane za partnerstva u prodaji, eventualno otvaranje predstavništva i slično“.

Cilj je da se povežu uspešne nemačke kompanije sa domaćim preduzećima radi razmene tehnologije i iskustava. Zbog toga će u okviru konferencije biti organizovane i B2B sastanci privrednika.

Dragan Zukić, član UO Udruženja biogas Srbije je rekao da bi ulaganje u biogas moglo da bude rešenje za mnoge mlade ljude koji žele da ostanu na selu. To je delatnost na tehnološki veoma visokom nivou.

Jedno prosečno poljoprivredno domaćinstvo to ne može samo da radi već da je potrebno udruživanje, na primer zadružno. Prema rečima Zukića. Kaže i da su Nemci zainteresovani za plasman svoje tehnologije, koja je dokazana u poslednjih 30 godina.

Potrebno je nastaviti sa pravnim okvirom za takve investicije u Srbiji pošto je veliki potencijal za korišćenje biogasa u našoj zemlji.

Rajner Šelhas iz GIZ-a je rekao da ulaganje u bioenergiju i biogas može da se poveća energetska efikasnost u Srbiji. Pored toga smanjuje se zagađenje vazduha, zbog čega i podržavaju projekte Vlade Srbije u toj oblasti.

„Biomasa je otpad iz poljoprivrede, industrije i drugih izvora, od kojih mogu da se naprave energenti koji mogu da se koriste kao zamena za ugalj, naftu i druga fosilna goriva. Tako štedimo novac i dobijamo vazduh sa manje štetnih gasova“, kazao je Šelhas.