Vučić: Spreman za dijalog i debatu, penzije od decembra veće za 12%

0
509

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da njegova ruka ostaje ispružena blokaderima za dijalog i za televizijsku debatu

“Moja ruka ostaje ispružena za televizijsku debatu sa troje, četvoro, petoro, koliko god hoće da razgovaramo o svemu i o svim važnim pitanjima. Ono sa čim smo se do sada suočavali, to su ljudi bez lica, uglavnom, koji su se krili iza mase i koji iz jednog širokog pokreta, koji je za jedan deo ljudi predstavljao nekakvu vrstu nade u promene, i dobro je kada ljudi imaju tu vrstu želje za promene, ali kada se ljudi suočavaju sa tim a ko su ti koji treba promene da nam donesu”, rekao je Vučić gostujući na Pinku.

Kazao je da kada se pogleda ko su ti ljudi da se dobiju imena kao što su “general Žilković policijski ili Zdenko Tomanović ili rektor Đokić” i drugi.

“Onda ljudi kažu ‘ne, ne, čekajte, nismo se za to borili, nećemo takve’. To su sve otpaci, dakle, uglavnom loši ili najgori iz vlasti, koji nisu mogli da dobiju veću i značajniju prođu unutar režima, a onda su uz stranu podršku želeli da to sve ruše, da učestvuju u tome ne bi li time dobili nagradu na nekoj drugoj strani”, naveo je Vučić.

On je istakao da je jasno kako stvari stoje kada neko nema šta da ponudi, kada nema plan ni program, kada neće da se izjasni ni o Republici Srpskoj, ni o Kosovoj i Metohiji.

Vučić je istakao da se stvari u Srbiji smiruju i da ljudi počinju da razumeju da moramo da razgovaramo i da stvari rešavamo normalnim, mirnim putem, razgovorom i dijalogom.

Odgovarajući na pitanje kako komentariše novo divljanje blokadera večeras ispred Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i napade na policiju, Vučić je rekao da je onima koji to čine u poslednja dva ili tri meseca nanelo ogromnu štetu.

“I zato se i sve manji broj ljudi okuplja, sve manji broj ljudi želi to da vidi, ljudi su izgubili nadu, a imali su nadu da to može da donese neke promene na bolje, zato što posle izvesnog vremena ljudi se suoče sa realnošću. I na kraju krajeva, to je ono što je važno. Naše je da ljudima ponudimo uvek, onima koji drugačije misle, dijalog, čak i nasilnicima. Bolje je da razgovarate sa njima nego da stvari rešavate na drugačiji način”, rekao je Vučić.

Dodao je da je njemu svake večeri teško zbog policajaca, tih divnih ljudi koji moraju u svakom mestu u Srbiji da čuvaju red i mir od onih koji po svaku cenu žele njih da napadnu i pri tome ih optužuju za brutalnost.

“Iako oni stoje po nečijem pozivu da bi sačuvali nečiju imovinu, najčešće državnu ili privatnu imovinu, da bi sačuvali živote ljudi, bivaju napadnuti na najbrutalniji način. I opet uvek, kao po nekom lošem šablonu ili scenariju iz drugih obojenih revolucija, pojave vam se napisi o tome kako je policija kriva za sve. A to su uglavnom mladi ljudi, sredovečni ljudi koji hrabro, odgovorno čuvaju poredak u zemlji, čuvaju mir”, istakao je Vučić.

Naveo je da su to ljudi koji obavljaju najodgovorniji posao u ovom trenutku i da im je beskrajno zahvalan.

“Kod Željka sam bio na rođendanu, on to slavi kao da je mnogo važan i veliki dan, što valjda tako stari ljudi ne bi trebalo da rade, bio sam na rođendanu kod njega i video sam da mu je jedan od gostiju bio direktor Nova S. Znajući da ti ljudi svakoga dana vode kampanju da smo ubice, kako treba da se obračunaju i sa mojom decom i sa svim drugim, ja sam napustio taj skup posle desetak minuta, a onda sam shvatio da to prosto nije fer prema domaćinu i da kao predsednik Srbije moram da pokažem viši stepen tolerancije i veće razumevanje za one koji ne prolaze kroz to”, rekao je Vučić.

Dodao je da zato njegova ruka ostaje ispružena za dijalog i televizijsku debatu.

– Izbori će biti pre ustavnog i zakonskog roka, kad nadležni organi donesu odluku

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će izbori biti održani pre ustavnog i zakonskog roka i kada nadležni državni organi donesu takvu odluku.

“I verujem da će odgovorne snage, ozbiljni ljudi, odneti ubedljivu pobedu na tim izborima”, rekao je Vučić gostujući na TV Pink.

Dodao je da mu ne pada na pamet da menja Ustav Srbije da bi se ponovo kandidovao za predsednika Srbije i istakao da je pogrešno i opasno mišljenje da je Srbija jedan čovek.

“Ja nemam prava da se kandidujem, da menjam Ustav zato što mislim da sam dobar predsednik i da bi to bilo dobro za zemlju, nema baš mnogo smisla, složićete se. I glupo bi bilo”, rekao je Vučić.

Dodao je su o njemu govorili kao o diktatoru i ubici i ukazao da to ne može da se govori u diktaturi ili autokratskom režimu.

“Ponosan sam na to što sam izdržao i što sam, uprkos želji da zaustave Srbiju, sa timom dobrih ljudi koji su vredno radili uspeo da napravim dobre rezultate. Na kraju, jedino za šta se borite je ono što ostaje iza vas”, rekao je Vučić.

Istakao je da su pogrešna i opasna razmišljanja da je Srbija jedan čovek.

“Ja ovo nisam uradio sam, i Beograd na vodi i sve drugo radio je tim ljudi. Da nije bilo posvećenosti tadašnjeg gradonačelnika Siniše Malog i mnogih drugih, Gorana Vesića, teško da bi to uspelo. Mogu da kažem da je Mali i više teškog posla obavio nego ja. Ja sam bio politički buldožer koji je to gurao i trpeo političke udare od onih koji su protestovali, a danas sam radostan što kupuju skupe stanove u Beogradu na vodi”, rekao je predsednik Vučić.

– Već od 2. septembra niže cene, država reaguje da bi zaštitila građane

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da građane već od 2. septembra očekuju niže cene i dodao da određeni trgovački lanci misle da mogu da prevare državu, a da tada država mora da reaguje da bi zaštitila građane.

”Molim ljude, ukoliko su odgovorni, posebno iz tri najveća lanca, da ne pokušavaju da pobede državu i da ne misle da su mnogo pametni, a mi mnogo glupi. Mi znamo da su oni pametni i veoma ih poštujemo, želimo da zarađuju novac. Želimo da ostvaruju velike profite, ali želimo da se borimo za svoje građane, koji zaslužuju da plaćaju niže cene od onih koje neko naplaćuje. U redu je ako je vaša profitna margina 200 ili 300 miliona evra na godišnjem nivou. Ali nemojte da preterujete da to mora da bude 600 miliona evra, jer to onda baš i nema mnogo smisla, a onda moramo mi sebe da pogledamo i da pitamo šta smo radili da zaštitimo interese naših građana”, rekao je Vučić za TV Pink.

Kako je naveo, zarada mora da ima određene granice, a kada taj profit prevazilazi marginu pristojnosti, tada država mora da reaguje.

”Naši građani osećaju teret na svojim leđima, onda je država tu da se umeša i da zaštiti građane. To je naš posao”, naglasio je Vučić.

Naveo je da će od decembra u Srbiji prosečna plata biti 1.000 evra, a kako je rekao, cilj do 2027. godine je da ona bude 1.400 evra.

”Od decembra građani mogu da očekuju prosečnu platu u istoriji od 1.000 evra. Mi smo rekli do kraja 2027. godine da je cilj u onom dugoročnom planu plata prosečna od 1.400 evra. Sad će biti 1.000 evra već u decembru. U martu će biti preko toga, negde oko 1.020, 1.030. I onda moramo da imamo mnogo veći rast sledeće godine i 2027. da bismo dostigli nivo koji smo zacrtali”, rekao je predsednik Srbije.

– Penzije će od 1. decembra porasti za 12 odsto

Predsednik Vučić najavio je večeras da će penzije od 1. decembra porasti možda i za 12 odsto.

“Ja sam građanima Srbije najavio da će penzije od 1. decembra rasti između sedam i osam odsto, verujući da će biti oko osam odsto. To bi bio veliki rast imajući u vidu da očekujemo stopu inflacije na godišnjem nivou, prosečno od oko četiri odsto, što znači da bi za 3,5 do četiri odsto skočio njihov životni standard. To znači da bi ukoliko je neko imao, ne znam, 40.000 dinara penziju, tada bilo 43.200. Međutim, ja sada želim da saopštim radosnu vest našim penzionerima, oni su to zaslužili, penzije će rasti možda čak i 12 odsto”, rekao je Vučić gostujući na Pinku.

Kazao je da bi sa 12 odsto povećanje penzija od 40.000 dinara iznosila oko 44.800 dinara.

“Dakle, značajno više od ovoga. Nama je sada prosečna penzija u Srbiji 436 evra, tada će biti između 485 i 490 evra. Ubrzano se približavamo onoj cifri koju smo rekli penzionerima u našem dugoročnom planu od 650 evra prosečne penzije do kraja 2027. godine. Nemojte da zaboravite da bi kod nas prosečna penzija bila značajno viša, da nije poljoprivrednih penzionera i samostalnih delatnosti, gde je to više socijalna, a ne ekonomska kategorija”, rekao je Vučić.

Istakao je da je veoma srećan zbog toga što će penzije biti toliko povećane i da nigde penzije neće toliko porasti.

“To znači da će im prvi put leći (uvećana penzija) na račun – gledaćemo da tu isplatu uradimo pre pravoslavnog Božića. Biće četvrti ili peti neradni dan, dakle, tamo pre Badnjeg dana, ali to svim ljudima će da znači i ljudima druge veroispovesti, jer se mnogo potroši i oni koji slave po Gregorijanskom kalendaru za Novu godinu, dakle i katolici i protestanti, i svi drugi, dakle, i za naše građane muslimane, potroši se mnogo za sve druge praznike, da mogu odmah posle Nove godine da dobiju, ne da čekaju februar da to dobiju”, naveo je Vučić.

Kako je rekao, ne zna da li negde neko ima rast penzija od 12 odsto, posebno imajući u vidu da smo kumulativno imali rast od 21,5 odsto.

Napomenuo je da su nam plate neuporedivo brže rasle u prethodnom periodu nego penzije i da se sada daje više penzionerima.

– Danas prva isplata iz Alimentacionog fonda

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je danas bila prva isplata iz Alimentacionog fonda i dodao da je reč o samohranoj majci devetogodišnjeg dečaka.

Vučić je za TV Pink naveo da je reč o slučaju gde otac od prve godine, od kada su se razveli, nije plaćao alimentaciju.

”Danas je naplaćena iz Alimentacionog fonda. Prvi novac je dodeljen majci i sinu. Alimentacioni fond krenuo je da radi”, rekao je predsednik Vučić.

– Srbija će 2027. završiti sa 102 milijarde evra BDP-a

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će Srbija 2027. godinu završiti sa 102 milijarde evra bruto domaćeg proizvoda (BDP), a da je danas nivo nezaposlenosti na najnižem nivou od 2012. godine.

Vučić je za TV Pink naveo da je bruto domaći proizvod 2012. godine bio 35 milijardi.

“Dakle, tri puta više ćemo vrednosti da stvorimo 2027. nego 2012. godine. To su neverovatne stvari. Ja ću vam pročitati po glavi stanovnika kako to izgleda, da bi ljudi znali kako to izgleda dugačije – 2012. bio je 4.870 evra, a 2027. biće 15.915 evra. Nivo nezaposlenosti tada 25,9, a danas je završena anketa radne snage u skladu sa Evrostatovim modelom 8,5, dakle, na najnižem nivou”, rekao je Vučić.

Istakao je da smo imali broj zaposlenih u 2012. od 1.865.000, a danas, zbog veoma niskog prirodnog priraštaja, pre svega, imamo 2.370.103 zaposlena, čak formalno zaposlena.

“To je 500.000 više nego 2012. godine. Nemojte da se ljutite. Ne želi narod da se vraća u prošlost. Ne žele ljudi da se vraćaju u vreme onih koji bi sada da dođu ponovo na vlast”, istakao je Vučić.

On je ukazao da u Srbiji danas pokušava da se nametne potpuno isti model kao i posle 5. oktobra 2000. godine.

“Podsetiću vas, mladi ljudi bez lica, to je bio Otpor, gotovo da nikoga niste znali, pojavi se tu i tamo po neki, kao i od studenata njih dvadesetak. Govorili su, ‘ali nemamo mi lidere, mi smo za komunizam, za anarhizam, liberalizam’, tralala bajke, a onda su se svi obogatili, ali nisu oni vladali suštinski. Oni su rekli ‘umesto nas vladaće eksperti’. I podsetiću vas, baš na Veliku gospojinu, to je bilo 19. avgusta 2000. godine, tada je ekspertska grupa G-17 predstavljena, koristeći neke znalce od Dinkića, Đelića do svih drugih, i tako su ekspertski vodili zemlju da nam je zemlja bila uništena”, rekao je Vučić.

Doao je da su ljudi sve to shvatili i na dobar način razumeli, pa su oni koji bi hteli da sprovedu ponovo takve modele vlasti naišli na otpor od strane naroda, koji je, kako je istakao, sve veći i snažniji.

“Nemojte da smetnete sa uma, mi smo se ponekad našli u čudu, kada ta poplava krene i kada izbaci sve na površinu, kada mulj izbaci na površinu, talog, društveni talog, bukvalno, teško je tome se suprotstaviti u tom trenutku. Ljudi su pod pritiskom. Čak i dobri, normalni ljudi koji ne bi reagovali ni na koji način, oni počnu da reaguju. I žele da pripadaju tom delu, da ne bi bili socijalno odbačeni. Naravno, najhrabriji ostaju, jer oni to prepoznaju i suprotstavljaju se”, rekao je Vučić.

Istakao je da je odgovornost zbog situacije u društvu delimično i na njemu samom budući da je, kako je naveo, neretko suviše pažnje poklanjao spoljnoj politici i susretima sa svetskim liderima.

“Sećam se, nekada išao po sedam dana u Niš, u druge krajeve Srbije. Sada ću to ponovo da vratim. Ali takvo je vreme bilo, došlo je takvo vreme. Pritisci oko Kosova, pritici oko Republike Srpske, kovid, migrantske krize, rat u Ukrajini. Morate da se bavite tim”, kazao je predsedniki Vučić.

– Reč je o sukobu unutar same Junajted grupe, posvađali su se oko para

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da nema od čega da se brani kada je reč o optužbama da želi da ugasi Junajted mediju i njene televizije N1 i Novu S i dodao da je reč o sukobu unutar same Junajted grupe, kao i da je glavna priča sve vreme koliko je ko iz Junajted grupe plačkao svoje partnere.

Vučić je, gostujući na TV Pink, zamoljen da prokomentariše izjavu urednika Nove S Slobodana Georgijeva da bi gašenje N1 i Nove S bila tragedija ravna padu četiri nadstešnice, rekao da mu u toj izjavio smetaju tri stvari, a da je prva nipodaštavanje poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu.

 “Ali to nije za nas neka velika novost, oni koriste paganske satanističke običaje da po 16 minuta blokiraju puteve, autoputeve. To nema veze ni sa pravoslavljem, čak ni sa građanskim običajima, to nema veze ni sa čim, već sa nekim vrlo čudnim oblicima iskazivanja pijeteta koji ne postoje nigde u savremenom svetu. A ovo je već ne samo nepoštovanje, već i nipodaštavanje 16 žrtava”, rekao je Vučić.

Kao drugo naveo je da je reč o sukobu unutar same Junajted grupe.

“Oni su prodali Total TV, Net TV i SBB. Gospodin Šolak prodao je to za 1,6 milijardi evra otprilike. Dakle, toliko je stavio u svoje džepove. Nije on to zaradio svojim znanjem, već korumpiranjem ljudi u Telekomu Srbije svojevremeno, kada je krenuo da protizakonito postavlja kablove koristeći Telekom i državnu mrežu. Oni su pošteni, on je pošten, a ja sam lopov, kriminalac koji nemam i nisam dobio ni jedan evro od svega toga”, rekao je Vučić.

Dodao je da kada je KKR prodavao svoje udele, tražili su investitora i pozvali BC Partners, a BC Partners im je dao tri, četiri, pet milijardi.

“I sve su to trpali u svoje džepove. Sad su se posvađali oko para, jedni druge tuže, jer Šolaku nikad nije dosta para i sad da vam ispričam, oni kažu da sam ja uticao na nešto, čuo sam ili video sam nekog”, naveo je Vučić.

Dodao je da se sa Nikosom iz BC Partnersa video dva puta u Davosu jer je to, kako je ukazao, njegov posao zbog investicije u Srbiju, da to nije krio i da je o tome govorio.

Naveo je da je Aleksandru Subotić video samo jednom i to kada je došla u posetu Suzani Vasiljević.

Na pitanje da li je tražio njenu smenu, Vučić je odgovorio da je to veoma glupa tvrdnja jer je, kako je naveo, on o njima govorio mnogo teže stvari u svakoj prilici i na svakom mestu.

“Ja sam prvi put kada sam sreo tog gospodina Nikosa mu u lice rekao da mislim da je Dragan Šolak, njegov partner, međunarodni kriminalac, perač para, kriminalac bez premca, da je veoma, veoma loš čovek i iskoristio sam težu reč, dakle da ne bih krio. Ne morate da pitate za sitnice da li tamo neko, da bude Sloba Georgijev ili da bude Aleksandra Subotić ili da bude Igor Božić, baš me briga. Sve najgore mislim o svima. I nikada se u to nisam mešao”, istakao je Vučić.

Kao treću stvar, Vučić je naveo da je samo prisluškivanje skandal.

“Tek čekajte da vidite kakav će skandal tu da izbije. I kakav će skandal da izbije kada se bude videlo zašto su neki tražili da se upada u neke prostorije sa danom zakašnjenja, šta je sve trebalo da se skloni i tako dalje”, rekao je Vučić.

Dodao je da je glavna priča sve vreme koliko je ko iz Junajted grupe plačkao svoje partnere i da on neće da se meša u to.

Vučić je rekao da bi, da je želeo da ugasi N1 i Novu S, one bile ugašene, ali da to nije želeo zato što bi sebe smatrao nesposobnim za bilo šta ako ne bi bio u stanju da pobedi njihove laži.

“Ugasili su oni tada najbolju televiziju u Srbiji, BK Televiziju, koja nije bila pod stranim patronatom i koja nije rušila državu, pa je bila ugašena. A nikada nisam želeo, zato što bih sebe smatrao nesposobnim za bilo šta, ako nisam u stanju da pobedim njihove laži”, rekao je Vučić povodom pisanja opozicionih medija da je želeo da smeni direktorku Junajted grupe Alekandru Subotić i ugasi N1 i Novu S.

Vučić je naveo da su ti mediji izmislili priču o upotrebi zvučnog topa na protestu 15. marta, a da su zatim i drugim temama obmanjivali javnost jer im je “gorelo pod nogama”.

“Kada su shvatili da im je propao 15. mart, onda je krenula jeziva izmišljotina o zvučnom topu. I baš ih je bilo briga šta će reći strane službe i šta će reći bilo ko i to što su znali da lažu i da obmanjuju javnost. Nastavili su s tim. Kao i sa pričom o povređenom dečaku. Nikada se nisu izvinili”, ukazao je Vučić.

Istakao je da su to radili jer im je “gorelo pod nogama”.

“Oni znaju da se međusobno tuže unutar te kompanije, da jedni druge gone i tako dalje. Znaju šta im se dešava i ne traje to od juče, to traje već mesecima. E zato im se žurilo i zato su hteli da zapodenu krvavi pir u Srbiji”, rekao je Vučić.

Istakao je da su građani Srbije bili dovoljno zreli, ozbiljni, posvećeni sebi, svojoj zemlji i tako nešto nisu dozvolili.

“Mislim da je to ključna poruka, važna poruka i njima želim uspeh u radu, kao i svakom drugom ko plaća makar radne poreze, jer druge poreze uglavnom plaćaju na nekom drugom mestu. Ali i ti radni porezi i doprinosi nisu mala stvar i ja to poštujem”, dodao je Vučić.

On je naveo da su deset godina ubeđivali da Dragan Šolak nije urednik i da se ne meša u uređivačku politiku i istakao da smo sad saznali da je on u stvari glavni urednik i da je “najveći problem” za slobodu medija u jugoistočnoj Evropi u stvari što on neće biti urednik.

“A sve vreme su nas, deset godina, ubeđivali kako se on ne meša u to”, ukazao je Vučić.

On je kao najstrašniju laž u Srbiji u poslednjih 60-70 godina naveo laž o preminulom dečaku u Valjevu.

“Oni su rekli da je teško povređen dečak 16-godišnjak, da su mu bubrezi otkazali, a da mu je stanje stabilno, baš na tim platformama. I to su kazali te večeri kada je trebalo, po njihovom mišljenju, da izbije građanski rat u Srbiji. Zašto? Zato što su branili samo jednu vrednost, a to je njihov novac”, naveo je predsednik Vučić.