Vučić: Ne prihvatamo ni nezavisnost ni članstvo Kosova u UN
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju javnosti da će u sedam tačaka govoriti o svim važnim pitanjima. Naša najveća greška je što smo prihvatili da Evropska unija rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa Kosova i Metohije, poručio je Vučić i dodao da imamo osam nota o povlačenju priznanja kosovske nezavisnosti.
Naveo je i da neće biti značajnijeg povećanja cena gasa i struje za domaćinstva. Istakao je i da će mladi do kraja godine dobiti po 5.000 dinara.
O neuvođenju sankcija Rusiji: Rukovodimo se svojim interesima i nikome ništa ne dugujemo
Bez obzira šta mi mislili o politici Evropske unije prema Kosovu i Metohije, Srbija i njena Vlada moraće da nastave da rade na mnogo reformi na evropskom putu, rekao je Vučić.“Ono što za nas predstavlja problem, što nosi sve klastere i poglavlja jeste situacija na KiM i usklađivanje sa spoljnom politkom EU“, rekao je Vučić.
Istakao je da u rukovodstvu zemlje na dnevnom nivou razgovaraju o usklađivanju sa spoljnom politkom EU.
„Naravno da ponekad postoje različiti stavovi, ali mi nikada nećemo govoriti ni izlaziti pred naciju, a da nemamo u potpunosti jedinstven stav. Mislim da smo svoju politiku postavili dobro, ali se okolnosti menjaju. I dalje smatramo da nije fer da mnogi imaju odnos prema Srbiji kao da se ništa nije dogodilo 1999. i 2008. godine, voleli bismo da žele bolje da razumeju našu poziciju, ali to neće biti slučaj“, rekao je Vučić.
Ukazao je da ćemo se rukovoditi u skladu sa svojim interesima i da nikome ništa ne dugujemo.
„Ovo ne radimo zato što imamo samo korist zbog cene gasa ili što će nas podržati u Savetu bezbednosti, ovo radimo zbog poštovanja međunarodnog javnog prava i zbog poštovanja sebe i elementarnih moralnih principa, jer znamo šta su sakcije nama radile“, naveo je Vučić.
„Zadržaćemo takvu poziciju dok šteta koja se bude nanosila Republici Srbiji ne bude toliko veća od svega drugog da ćemo morati da priznamo da je želja nekih da unište poziciju Republike Srbije takva da moramo da prihvatimo neku drugačiju realnost“, rekao je Vučić.
Ukazao je da nemamo konsenzus oko toga, iako postoje ideje.
„Da budem iskren i ja sam nešto oprezniji prema promeni politike, možda će buduća Vlada da donese neku drugačiju oluku, ali do sada takvih odnosa nismo imali. Ja neću bežati od toga da vam kažem i da smo promenili neku odluku ukoliko budemo video da ne možemo više“, poručio je Vučić.
Ističe da u ovom trenutku smatra da ne ugrožavamo naše vitalne i nacionalne interese.
Nećemo imati probleme sa kukuruzom i pšenicom, imamo dovoljno soli, šećera i ulja
Kada je reč o obezbeđivanju životnih namirnica, Vučić kaže da je Srbija obezbedila da imamo najjefinije hleb u Evropi – 53,5 dinara hleb „Sava“.
„Nemamo problema osim što smo imali veliku nesreću sa sušom, pa su zalihe kukurza i mogućnosti izvoza zančajno smanjene“, rekao je Vučić.
Ističe da nećemo imati problema ni sa kukuruzom ni sa pšenicom, kao i da imamo dovoljne količine suncokreta i više nego dovoljno.
„Imamo u zalihama našim 11 miliona kilograma soli i 11 miliona kilograma šećera“, rekao je Vučić i dodao da smo četiri puta na dva miliona rezerve konzervi.
Kada je reč o zalihama ulja, kako kaže, 11 miliona litara je u rezervama što je više od 50 dana potrošnje.
„Povećali smo količine i pasulja i graška sve za oko četiri puta u odnosu na podatke koje sam vam dao poslednji put. Tih problema u Republici Srbija bez obzira šta će se dešavati neće biti“, naglasio je predsednik.
Na računu imamo 253,7 milijardi dinara
Na računu imamo 253,7 milijardi dinara, što je više od 2 milijarde evra, nemamo problem sa „keš flou“, rekao je predsednik.
Javni dug iznosi 53,7 odsto. SAD duguju 1.000 puta više od Srbije, kaže Vučić.
Prema njegovim rečima, problem je dalje jačanje američkog dolara.
Neće biti značajnijeg povećanja cene struje
Naveo je i da deset dana nismo uvezli nijedan megavat struje, kao i da neće biti značajnijeg povećanja cene.
„I kada bude povećanja cena električne energije, kao i cena gasa, biće u veoma razumnim i malim okvirima. Srbija će biti kao i do sada zemalja sa najnižom cenom električne energije“, rekao je Vučić.
Vučić je tokom obraćanja javnosti kazao da je trenutno cena električne energije u Srbiji za domaćinstva 8,6 centi po kilovat satu, dok je u BiH 8,7, u Albaniji 9,7, Crnoj Gori 10,5, Hrvatskoj 14,8, a u Rimu 54,5.
Kada je reč o proizvodnji struje, predsednik kaže da je hidro veoma dobar i dodaje da svi rade sem Vrle jer se remontuje.
„Za nas je važno da TETO Novi Sad radi, ne uvozimo električnu energiju, čak štedimo ulaganja kroz manju potrošnju uglja jer na deponijama imamo više od 700.000 tona uglja“, kazao je.
Navodi da je to nedovoljno, odnosno sedam dana potrošnje tokom zimskih meseci ali, dodaje, da se ugalj kopa svaki dan i da će biti potrebno da se doda 20.000 tona, što znači da imamo za nešto više od mesec dana rezervi uglja.
„Kada uključimo TETO Novi Sad, a jutros smo tek uljučili TETO Zrenjanin i još se ne vidi sa svojom strujom, kada uključimo TETO Novi Sad mi povećavamo instalisanu snagu i broj gigavat sati, time štedimo ugalj i time pokazujemo da možemo da usporimo rad i da manje opterećujemo TENT A i TENT B“, pojasnio je.
Navodi i da postoji problem i zbog rasta privrede i ako bi se Zi Đin prikopčao u novembru i decembru na nove trafostanice jer bi to bilo još 1,6 gigavat potrošnje i to bi bilo dodatno opterećenje.
„Ne bismo mogli da nadoknadimo pa ćemo razgovarati sa kineskim partnerima da to pomerimo za mesec i po dana, a najveća je potrošnja električne energije je 18. decembar, dan uoči Svetog Nikole, tada je uvek najveća potrošnja“, kazao je.
20 odsto proizvoda namenske industrije mora da bude ostavljeno Srbiji
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je nova ulaganja u Vojsku Srbije i saopštio da je potpisao naredbu za sve naše fabrike da 20 odsto naših proizvoda mora biti ostavljeno Republici Srbiji i vojsci
„Kao vrhovni komandant želim da vas obavestim, da sam da ne bismo ostali bez municija i oružja, potpisao da sve naše fabrike moraju da ostave našoj vojsci 20 odsto svega što proizvedu“, rekao je predsednik.
Ukazao je i da se krenulo sa dodatnim ulaganjima u deo naše namenske industrije.
„Ulagaćemo još stotine miliona evra u modernizaciju naših kapaciteta jer je jasno da će sukobi u svetu dugo da traju – kazao je predsednik“, rekao je Vučić.
Najveće rezerve gasa u istoriji
Vučić je rekao da imamo najveće rezerve gasa u istoriji Srbije. „Naše skladiše u Banatskom dvoru je puno do čepa i ne trošimo sada nikakve zalihe gasa“, rekao je Vučić.
Dodao je da imamo 380 miliona tona gasa u skladištima u Mađarskoj i 284 miliona tona u Banatskom dvoru.
„Sa tih 660 miliona tona mi u svakom trenutku imamo nesumnjivo dva meseca gasa da nam nijedan kubni metar ne dođe iz Balkanskog ili Turskog gasa“, rekao je Vučić.
Ističe da u Evropi samo Mađarska ima nižu cenu gasa za stanovništvo.
„I kada bude nekakvog povećanja cena gasa to neće prelaziti okvire razuma, što znači da će to povećanje cena kada doće, a neće skoro doći, biti ne posebno značajno“, rekao je Vučić.
Sa Alijevim do kraja godine o priključenju na gasovod
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će do kraja godine u Srbiju doći predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev sa kojim će razgovarati o priključenju Srbije na gasovode TAP ili TANAP.
Vučić je na konferenciji za novinare u Palati Srbija, govoreći o gasu, rekao da će se raditi nekoliko interkonektora, između ostalih interkonektor prema Bugarskoj treba da bude završen u septembru.
„To nam je važno jer i sa te strane možemo da se prikopačemo i na tečni gas iz Aleksadropulusa, a možemo i za sve što nam nedostaje iz ugovora sa Rusima, a predstoji nam i pregovori sa Alievim koji dolazi pre kraja godine u Srbiju da razgovaramo o priključenju na TAP ili TANAP u zavisnosti u kojem delu tog gasovoda će Srbija da se prikopča“, rekao je on.
„Takođe ono što je ušlo u evropske planove i zahvalan sam EU to je naša interkonekcijska veza sa Severnom Makedonijom koja nam je potrebna, ali će nam biti važno da gradimo i gasni interkonektor, a kasnije i naftnu vezu ukoliko rumunski patrneri budu zaintresoavni da idemo ka toj strani i ukoliko ako ikada odluče u BiH da se gradi gasni interkonektr i prema njima“ , dodao je.
On je istakao da se radi i na gasifikaciji u Srbiji, pomenuvši Priboj, Aleksandrovac, Tutin, Leskovac, jug Srbije, uz napomenu da je Vojvodina dobro gasifikovana.
„Razgovaramo sa Mađarima da se uvežemo dodatno i još snažnije. Na stolu su predlozi da mi postanemo suvlasnici dela njihovih nuklearnih elektrana PAKS1 i PAKS2. Mi bismo to platili novcem ili da oni imaju udela od nekih od naših kompanija. Mi bismo to valorizovali na fer način“, rekao je Vučić.
Kako je rekao, to bi nam značilo dodanu sigurnost u snabdevanju električnom energijom.
Moramo da povećamo i obnovljive izvore energije.
„Tu razgovaramo i sa SAD, Norvežanima, Britancima, do Arapskih zemalja. Razmišlja se da od onih koji su zarađivali na tim izvorima energije u proteklih godinu dana naplatimo porez na ekstrprofit“, rekao je Vučić.
Rekao je i da je predlog Ministarstva energetike odavno da se radi Đerdap 3, da se radi Bistrica, što nam je, kaže, neophodno.
„Računajte da samo ta dva projekta koštaju oko 4 milijarde evra sa svim povećanjima cena građevinskog materijala i tu razgovaramo sa Amerikancima jer samo Amerikanci mogu da nam reše sva pitanja sa Rumunima. Dve su njihove kompanije zaintresovane za to. I to ćemo svakako raditi“, rekao je Vučić.
Kaže da će u narednom periodu, što se tiče nafte, razgovarati sa drugim partnerima i Indijcima i Kinezima o izgradnji još jedne rafinerije na teritoriji Srbije da bismo imali mogućnost da prerađujemo i druge tipove nafte
„Imamo mogućnost da dovozimo naftu i iz Venecuele i iz Irana i sa mnogo drugih mesta pod najpovoljnijim uslovima, ali zbog toga što sun am svi kapaciteti zauzeti u rafineriji i zato što imamo samo jednu rafineriju u Pančevu mi te pogodnosti ne možemo da iskoristimo“, objasnio je predsednik.
Imamo značajne rezerve nafte i dizela
Predsednik Srbije je naveo imamo značajne rezerve nafte i dizela.
„Ako bi nam neko prekinuo dotok nafte, imali bismo je za 175 dana, a benzina za 59 dana“, rekao je predsednik.
Ukazao je da će Srbija godina ima samo jedan naftovod koji ide preko Hrvatske, a da se ona pokazala kao nepouzdan snabdevač.
„Poslednji događaji pokazali su da se Hrvatska pokazala kao nepouzdan snabdevač. I mi smo razumeli poruku“, rekao je Vučić.
Ukazao je da mi nemamo spojen naftovod ka Mađarskoj što bi nam, kako kaže, sada mnogo značilo.
„Moramo da krenemo u diverzifikaciju izvora nafte. Srbija će krenuti u izgradnju naftovoda ka Mađarskoj. U skladu sa dogovorom koji smo Orban i ja već postigli, pokrenućemo izgradnju 128 kilometara nafotvoda Novi Sad – Mađarska. Nafotovod bi mogao da košta do 100 miliona evra“, rekao je predsednik.
Naša ideja je da dodaje on, gradimo i naftovod prema Severnoj Makedoniji i luke Drač.
„Razgovaraćemo o tome sa našim partnerima iz Otvorenog Balkana“, rekao je Vučić.
Ukazao je da Srbija radi na novim skladištima nafte dodajući da postoje dve ponude, od kojih je jedna britanskog „Vitola“ za 400.00 do 500.000 tona, a druga konzorcijuma naših naftaša za 200.000 tona.
Vučić je tokom obraćanja javnosti kazao da britanski Vitol traži posebne uslove za arbitraže, a da konzorcijum naših naftaša nudi da izgradi skladište od 200.000 tona.
„Donećemo odluku koja je ponuda bolja. Samo da znate da smo 2021. godine preradili 3,6 miliona nafte u rafineriji u Pančevu, a 2012. smo prerađivali 2,1. Gotovo dvostruko više“, rekao je predsednik.
Poručio je i da ćemo u narednih šest godina uložiti 12 milijardi u infrastrukturu.
Od 1. novembra povećanje penzija će biti 9 odsto, a onda od 12,1 odsto od 1. januara
Ukupno povećanje penzija zaključno sa januarom biće od 20,2 i 20,8 odsto, značajno više ili dvostuko više od međugodišnje inflacije, naveo je Vučić.
Time će prosečna penzija biti 322 evra, računajući i poljoporvredne penzije.
Pred Novu godinu mladima po 5.000 dinara
Do kraja godine mladima po 5.000 dinara, ko se bude prijavio, najavio je predsednik Vučić.
Kako je rekao, mladi će za pomoć moći da se prijave od 1. do 15. decembra.
Završićemo u narednih godinu dana pet auto-puteva i brzih saobraćajnica
Predsednik Srbije najavio je da će se u narednih godinu dana završiti pet auto-puteva i brzih saobraćajnica.
„Od Nove godine svi čarapani da znaju da će imati auto-put od svog mesta do Beograda. Ta deonica biće otvorena do kraja ove godine. Verujemo da ćemo do kraja marta završiti Sektor B obilaznice oko Beograda, a onda idemo u dogavaranje Sektora C. Do septembra bi trebalo da bude gotova Ruma – Šabac, a do kraja 2023. brza saobraćajnica do Valjeva“, rekao je predsednik.
Najavio je i ulaganja u železnicu, i dodao da se radi brza pruga Beograd-Niš.
„Razmišljamo da se spajamo sa Vrbicom ka Crnoj Gori, jer nam je pruga tu u užasnom stanju. Do kraja 2025. imaćemo u postunosti završenu prugu kroz Srbiju ka Mađarskoj“, rekao je Vučić.
Kako kaže, uspeli smo da ne odustanemo ni od jednog projekta, uprkos velikoj krizi u svetu.
„Ne odustajemo ni od jedne investicije uprkos krizi“, poručio je Vučić.
Privukli smo 3 milijarde i 11 miliona direktnih investicija
Predsednik je rekao da je Srbija uspela da privuče 3 milijarde i 11 miliona direktnih investicija.
Možemo da očekujemo, dodaje da ćemo biti blizu rekordne prošle godine.
„Važno je da ukažem na činjenicu da su dosta ulagale japanske i kineske firme. One nam obezbeđuju ovakvu sigurnost, one nam obezbeđuju plate, penzije“, rekao je Vučić.
Imamo osam nota o povlačenju priznanja Kosova
Ističe da je međunarodno pravo odavno pogaženo i da postoji samo pravo jačeg, ali da nama preostaje da se na pozivamo na međunardono javno pravo i da budemo možda i jedini koji se toga drže u potpunosti.
Govoreći o poziciji srpskog naroda na KiM, kaže da je zahvalan našem narodu na KiM, kao i da ćemo nastaviti da im pružamo podršku.
Istakao je da zbog akcija koje Priština sa saradnicima preduzima na međunarodnom nivou za ulazak u brojne međunarodne organizacije.
„U ovom trenutku imamo osam nota o povlačenju priznanja Kosova, nastavićemo da radimo svoj posao“, rekao je Vučić
Ukazao je da je to težak posao, jer velike sile svaku takvu odluku dodatno napadati.
Ističe i da nas čeka 2. ili 3. novembra da biro komiteta ministara Saveta Evrope donese odluku o početku procedure prijema Kosova u Savet Evrope.
„Oni čekaju da mađarski član napusti biro komiteta, da uđe litvanski član“, rekao je Vučić i dodao da unapred znamo šta su sve isplanirali.
„Politika naše zemlje je da mogu da nam uzmu sve, da nam urade sve, mi ćemo da se borimo svom svojom snagom, politički i pravo, da čuvamo svoju zemlju, svoje granice i teritorijalni integritet. Izgledi su nam mali. U ovom trenutku ne postoji volja u srpskom rukovodstvu dok sam predsednik za prihvatanjem nezavisnosti Kosova i članstvu Kosova u UN“, naglasio je Vučić.
Amerikanci povećavaju vojno prisustvo na KiM
Amerikanci povećavaju vojno prisustvo na KiM, dolazi 300 novih vojnika, iz Ilinoisa, oni kažu da dolaze da dodatno zaštite teritorijalni integritet i suverenitet Kosova, istakao je Vučić.
Problemi na KiM su takvi da imamo provokacije Albanaca kroz policijske jedince, a onda posleban psihološki pritisak, kao 6. oktobra – dolazak vrelikog broja britanskih vojnika na sever, šetali su i snimali se, da se vidi kakva je to moć, ukazao je Vučić.
Mi danas imamo predlog dve sile – Nemačke i Francuske
Naša najveća greška je što smo prihvatili da Evropska unija rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa KiM, i dalje nismo na ozbiljan način uspeli da postavimo pitanje formiranja ZSO, rekao je predsednik Srbije u obraćanju.
Vučić je rekao da je na stolu predlog Nemačke i Francuske, o kojem mora da se razgovara i razmišlja, jer se ne može „baciti kroz prozor“ predlog dve najmoćnije zemlje, što je neodgovorno.
„A da li možemo da to prihvatimo, nisam siguran“, rekao je Vučić i dodao da Srbija ima svoje crvene linije, za koje nije siguran da će se nekome dopasti.
Suština predloga Nemačke i Francuske je da Srbija dopusti ulazak KiM u sve međunarodnje institucije i organizacije, uključujući i UN, za šta bi dobila brzi ulazak u EU i verovatno značajne ekonomske koristi, za Srbiju je i zbog Ustava i ne samo zbog Ustava neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN i to će imati posledice, rekao je Vučić.
O preregistraciji tablica na KiM: Ništa ne očekujem
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je danas, povodom izjave šefa Kancelarije EU u Prištini Tomaša Sunioga da bi trebalo produžiti rok za preregistraciju automobila sa srpskih na RKS tablice, da se nada da će Priština to uraditi, ali i da ništa ne očekuje povodom toga.
Suniog je istakao da misli da je pogrešna odluka vlade privremenih prištinskih institucija da srpske tablice treba da se promene u RKS u roku od dva meseca.
„Nadam se, a ne očekujem ništa“, rekao je Vučić. odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše izjavu Sunioga.
Na pitanje novinara da li je Pragu razgovarao sa Olafom Šolcem i Emanuelom Makronom o njihovom predlogu za KiM i šta su mu rekli, Vučić je rekao:
„Da, razgovarao sam sa Šolcem i Makronom o KiM i to je sve što mogu da vam kažem. Na sve ostalo sam već rekao u svom uvodnom izlaganju“, istakao je Vučić.
Preduzimao Kurti nešto ili ne, Srbima predstoji teško vreme
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne zna da li će do 1. novembra biti održani neki pregovori oko preregistracije tablica na Kosovu i Metohiji i dodaje da preduzimao nešto Aljbin Kurti ili ne, Srbima u južnoj pokrajini predstoji teško vreme.
Vučić je to rekao odgovarajući na pitanje TV N1 „kako će na severu Kosova biti dočekan 1. novembar kada ističe rok koji je vlada Kosova dala za preregistraciju i da li će do tada biti dijaloga na tu temu“.
„Ne znam da li će biti pregovora i razgovora, vidim da im odlično ide ta preregistracija, Srbi kako su slušali milozvučni glas Aljbina Kurtija, njih devet se do sada prijavilo za promenu tablica, od 9.000 tablica. Svaki hiljaditi, toliko im je dobro išlo do sada“, ironično je primetio predsednik.
Dodaje da to govori dovoljno o poverenju Srba u Aljbina Kurtija i njihove institucije.
„Da li će nešto da preduzme ili ne, ne znam, svakako preduzimali ili ne, Srbima predstoji teško vreme, kao i svima nama, jer šta god da se desi, njihovi partneri iz Kvinte biće uz njih, kako god“, ukazao je predsednik.
Problem da li Kosovo može da bude nazavisno
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić istakao je da nije problem da li bi sever Kosova i Metohije trebalo da bude deo kosovskog društva, već da problem predstavlja da li Kosovo može da bude nezavisno ili ne.
Vučić je odgovarajući na pitanje TV N1 da li prihvatanje realnosti koja se predlaže u nemačko-francuskom dokumentu, podrazumeva i Briselski sporazum i integraciju severa KiM u kosovsko društvo, ukazao na to da ni u Briselskom, niti u Vašingtonskom sporazumu, se ne govori o statusu južne pokrajine.
„Nije problem da bude deo kosovskog društva, imali smo pokrajinu Kosovo i u Titovom sistemu, nije to problem, problem je da li Kosovo može da bude nezavisno ili ne, a u Briselskom sporazumu to ne piše, neki su hteli da govori i o tome, pa smo se borili da izbacimo, neki su hteli da o tome govori Vašingtonski sporazum, pa smo se izborili i to izbacili“, kazao je predsednik.
Naglašava da zna kakva je realnost i da to zna svako u Srbiji.
„Samo što se neki prave blesavi da ne znaju, a ponajviše u medijima koji nam svakog dana sole pamet kako bi trebalo da prihvatimo nezavisno Kosovo kao činjenicu i realnost, a onda dobiju napad patriotizma, pa kažu trebalo bi da bude deo kosovskog društva“, kazao je predsednik.
Profiterima na obnovljivim izvorima uvesti porez na ekstraprofit
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se razmišlja da se uvede porez na ekstraprofit za one koji su su u prethodnih godinu dana zarađivali ogroman profit na obnovljivim izvorima energije. Vučić je na konferenciji za novinare, govoreći o energetnima, rekao da se moraju povećati obnovljivi izvori energije i dodao da se o tome razgovara od SAD, Norvežana, Britanaca do Arapskih zemalja.
„To za nas postaje od ključnog značaja, ali tu ćemo morati da uradimo jednu stvar, a to je da obezbedimo da ta struja mora da ostane u Srbiji, a ne da mi damo nekom što je naš resurs, vetar, a on lepo zarađuje i da izvozi tu struju, iako je vetar naš“, rekao je Vučić.
Razmišlja se, kaže, o još jednoj stvari koju EU sada radi.
„Svima onima koji su na tim izvorima energije zarađivali ogroman profit u prethodnih godinu dana, razmišljamo da uvedemo ekstraprofit, i to će biti mere koje će narod sa oduševljenjem da pozdravi, znam da tajkuni neće, ali šta da radimo“, rekao je Vučić.
Vučić: Polaganje cveta stradalnicima u Jasenovcu zovu orgijanje
Predsednik Srbije Aleskandar Vučić poručio je hrvatskim medijima da ne brinu i da će Srbija imati naftu i primetio da u toj susednoj zemlji nije prošao nijedan dan, a da nije pomenuta Srbija ili on lično.
Na pitanje da prokomentariše izjavu poslanika u hrvatskom saboru Hrvoja Zekanovića koji je rekao da je premijer Hrvatske sprečio Vučićevo orgijanje u Jasenovcu, predsednik je upitao da li je polaganje cveta stradalnicima orgijanje?
„Ja sam mislio da je orgijanje nešto drugo, ali da neko položi cvet mučenicima, da to bude orgijanje, da si ti živ i zdrav Hrvoje, Bog da te poživi tako pametnog i mudrog, šta još da mu kažem. Ne moraju da brinu, imaće Srbija nafte i gasa i struje“, poručio je Vučić.
On je dodao i da su „podvest i autoprojekcija čudo“.
„Mogli bi oni i bez svake nafte ali bez mržnje prema Srbima i Vučiću teško, teško da im dan prođe, pokažite mi dan da nije objavljen neki tekst protiv mene ili Srbije u hrvatskim medijima. Ne postoji taj dan. Toliko o tome koliko govore istinu, pa jel smo mi njima zabranili negde da dođu? Problem je u cvetu, to se zove orgijanje?“, prokomentarisao je Vučić.
Čestitaću svakome u RS koga CIK proglasi pobednikom
Predsednik Aleksandar Vučić danas je tokom obraćanja javnosti odbacio tvrdnje da se mešao u izbore u Republici Srpskoj i rekao da će čestitati onome koga izborna komisija bude proglasila pobednikom izbora.
„Nije moje da se meša u izbore u RS. Ja sam imao i dalje imam dobru saradnju sa predstavnicima RS i predstavnicima RS u Predsedništvu BiH, ali i sa svakim ko će biti za pet godina svaki predsednik Srbije imaće dobru saradnju. Moje je da sačekam rezultate izborne komisije i svakome koga ona proglasi za pobednika ja ću čestitati, tu su stvari jasne“, rekao je Vučić odgovarajući na novinarsko pitanje.
Dodao je da priče o tome kakao se meša u izbore i „sedi na dve stolice“ izmišljaju ljudi čiji je posao da izmišljaju razne stvari kako bi naškodili svojoj zemlji.
On je na pitanje o protestima ispred redakcije Informera zbog objavljenog intervjua sa osuđenim silovateljem rekao kako je za pooštravanje kazne za silovatelje, ali je proteste nazvao političkim.
„Ja sam za pooštravanje kazne za silovatelje, iako se to kosi sa nekim drugim zakonima, ali ako je neko osuđen za silovanje tada najvećom kaznom, a izlazi iz zatvora posle relativno kratkog vremena takvu meru bih mogao da podržim“, objasnio je Vučić.
Dodao je da, kada bi bio novinar, ne bi radio takav intervju ali je dodao kako su oni koji protestuju prtiv toga licemeri, jer „bi da tuku novinare i urednike“.
Vučić je pokazao primerak Danasa u kome je objavljen intervju sa glumcem Goranom Jeftićem, osuđenim zbog pedofilije.
„Samo pre dva-tri meseca, tada nije bilo protesta, tabloid Danas koji je u vlasništvu Junajted grupe, objavio je intervju sa pravnosnažno osuđenim pedofilom, i silovateljem, koji je silovao dečake u Vršcu Goranom Jeftićem i još nam drži političko predavanje i kaže ‘Kreni promeni'“, rekao je Vučić.
Upitao je zašto tada nije bilo protesta i zatražio da urednici i novinari budu ostavljeni da na miru rade svoj posao, „makar i ovako“.
„Tad se nisam oglašavao, jer bi to bilo mešanje u uređivačku politiku. Nemojte da se folirate da ste povređeni ne znam čime, kad vas zanima samo politika“, rekao je Vučić.
Srbija neće biti izolovana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas onima koji kažu da Srbiji preti sudbina Belorusije, da Srbija neće biti izolovana.
„Srbija neće dozvoliti samoizolaciju i zato svakodnevno slušam i Anu Brnabić i Nikolu Selakovića i Marka Đurića i sve druge. Mi to sebi ne možemo da dopustimo i nećemo sebi da dopustimo i nismo blizu toga, tako da uvek ćemo preduzimati mere da bismo tako nešo sprečili“, rekao je Vučić odgovarajući na pitanja novinara u Palati Srbija.
On je rekao da ova vlast za razliku od onih koji kritikuju ima principe i smatra da je moral važan u politici.
„O kakvom moralu da vam govore oni koji su mene optuživali u martu i februaru da ću 3. aprila da uvedem sankcije Rusiji, a oni neće, a kad su se završili izbori, oni su 3. aprila potrčali u ambasade i govore kako treba uvesti sankcije Rusiji“, rekao je Vučić.
Plan Srbija 2025 odličan, ali predstoji veći i teži pritisak
Za Srbiju bi bilo odlično ukoliko bi Plan Srbija 20 25 bio ispraćen 70, 80 odsto uz napomenu da je potrebno da nam se ne desi nešto gore, a smatra da će pritisci na našu zemlju biti mnogo teži i veći.
Plan 20 25 usvojila kazao da smatra da su sva ministarstva u skladu sa tim svoje planove pravila, a da li jesu li nisu, pitanje je za Anu Brnabić.
„Pozivam se na planove Srbija 20 25 jer su to veliki investicioni poduhvati, zato što su dobre i važne stvari za nas. Kažem vam do kraja 2025. biće plata prosečna u Srbiji 900 evra, u Beogradu 1.150, kao i penzija 450 evra, samo da nam se ne desi nešto gore“, kazao je predsednik.
Dodaje da predviđa da će pritisci biti mnogo veći i teži i pojašnjava da danas postoji raspoloženje na zapadu da će sa lakoćom da pobede ruskog protivnika.
„Mislim da će stvari biti mnogo teže, da ćemo videti mnogo više razaranja, nastradalih na svim stranama, mnogo teže sukobe koji će i nas dovoditi u neuporedivo težu političku situaciju u periodu koji je pred nama, što je važno, a važno i zbog pritisaka koji se tiču KiM“, kazao je predsednik.
Od Orbana tražili 1999. da napadne Srbiju kopnenim putem
Predsednik je danas izjavio da mu je Viktor Orban rekao da su od njega Amerikanci i Britanci tražili 1999. da kopnenim putem napadne Srbiju zbog KiM i zapitao kako sada od Srbije očekuju poverenje i veliku ljubav.
Vučić je rekao da mu je Orban dozvolio da to javno iznese da su na njega vršili pritisak da Mađarska tada napadne Srbiju, što je on odbio da uradi.
„Tako je 1999. trebalo Mađarska da kopnom napadne Srbiju, potvrdio mi Orban i rekao da smem to da javno kažem. Klinton i Britanci su to tražili od njega, da napadne sa severa Srbiju da bi mogli da nam razvuku snage sa KiM na Vojvodinu, što je odbijao i pomogao mu je u tome da odbije taj pritisak u Beloj kući Gerhard Šreder“, preneo je Vučić.
Dodaje da je Orban otišao u Veliku Britaniju tim povodom i imao razgovore sa Tonijem Blerom i posle sa Margaret Tačer.
„Tačer mu je kada je otvorila vrata i rekla – mnogo mi smeta to što si odbio da napadneš Srbiju, zato će više birtnaskih vojnika da pogine“, preneo je Vučić šta mu je ispričao Orban.
I vi sada od nas tražite poverenje, trebalo je da budemo kopenenim putem napadnuti i sada treba da pričamo o nekoj velikoj ljubavi, zapitao je Vučić i poručio: Naš račun, naši interesi i to je to.
„Nikada neću zaboravati, hvala ruskom predsedniku što je sprečio da Srbija bude genocidna država u SB UN, a oko sankcija dan im nije trebalo da uvedu (1992), iako ih niko nije pritiskao ni oko čega – to su dobrovoljno uradili. Šta da radite… Izvinjavam se što Srbiju volim najviše i volim činjenicama da gledam u oči, a ne nečijim navijačikim opredeljenjima“.
Srbija je finansijski stabilna
Predsednik je rekao, finansijsko stanje u Srbiji dobro i stabilno, da je Srbija više nego likvidna i da čekuje postizanje novog stend baj aranžmana sa MMF .
Predsednik je je u obraćanju naciji kazao da imamo više od od dve milijarde evra i više smo nego likvidni, nemamo nikakav problem sa keš novcem i dodaje je dobro da je Srbija obezbedila milijardu iz Emirata što dodatno sanži naše kapacitete i mogućnosti. . On je kazao da je javni dug na 53, 7 odsto BDP.
Rekao je da oni koji napadaju državu oko finansijske stabilnosti pričaju u apsolutnim ciframa i kažu da se povećao dug u apsolutnim ciframa.
„Kakve to veze ima, ako vam je privreda više od toga ojačala“, rekao je predsednik i dodao da je naš dug 31 milijarda evra, a dug SAD hiljadu puta veći.
Vučić je kazao da što se tiče finansija da se razgovara i sa MMF i da očekuje da će biti postignut stend baj aranžman i da ćemo uspeti da obezbedimo punu sigurnost i da neće biti nikakvih dodatnih problema ni po pitanju kursa, ni po pitanju solventnosti, a ni likvidnosti.
(Tanjug, RTV)