Vojvođanski salaši sve popularnija destinacija za život – Oaza na selu od 5.000 do milion evra

0
541

Salaše možemo definisati kao poljsko imanje na kome su izgrađeni čardaci, staje, ekonomski objekti i naravno kuće za stanovanje. Poznato je da su salaši formirani još krajem 17. i početkom 18. veka, a seljaci su ih u to vreme koristili samo tokom leta, a tek kasnije salaši su korišćeni za svakodnevni život stočara i ratara.
Kada se sa stočarstva prešlo na ratarstvo, salaši su sadržajem sve više podsećali na kuće i okućnice, pa i imanja u selima. Poznato je kako su salaši ostavili značajan trag u toponimima mnogih mesta na prostorima Mađarske, Slavonije i Vojvodine. Smatra se kako salaši svojim izgledom i funkcionisanjem onih koji na njemu žive u današnje vreme, prkose modernom, ubrzanom i sve više stresnom načinu života, piše sajt Solis nekretnine.

Prednosti i mane života na salašu

Zanimljivo je kako su salaši u Vojvodini u vreme urbanizacije i izgradnje čitavih stambenih blokova i gradova koji se sve više šire, sačuvali svoj izgled, miran, zdrav način života i pre svega svoju autentičnost.

Placevi, kuće na selima u manjim mestima, kao i salaši, nekretnine su koje su dugi niz godina bile nepravedno zapostavljene. Pojedini klijenti se raspituju o nekim salašima koji su u ponudi kako bi rešili svoj stambeni problem ili razvili preduzetnički duh, dok pojedini klijenti u salašima vide odličnu mogućnost za razvoj ugostiteljstva i turizma.

Život u gradu kao i život na selu i salašima, imaju svoje prednosti i naravno mane. Sve što nam je potrebno za svakodnevni život u gradu je na dohvat ruke, dok život na salašu funkcioniše sasvim drugačije. Ipak sve se može uklopiti dobrom organizacijom svakodnevnog života, a poznata je i ona: „Bolje biti prvi u selu nego poslednji u gradu“.

Manji troškovi života nego u gradu

Da započnemo poređenje života u gradu i života na salašu kroz osnovne troškove, ali i cene kvadrata. Jasno je kako je cena salaša izuzetno visoka naročito na lokaciji poput poznatog naselja Čenej u blizini Novog Sada, ali ima i manje popularnih lokacija na kojima ima još salaša na kojima više niko ne živi i koji se mogu kupiti po pristojnoj ceni.

Znamo da porodica koja ima malu decu planira život u gradu, zbog svih sadržaja potrebnih najmlađim članovima porodice. Međutim kada deca već odrastu uvek se može organizovati odlazak dece u osnovnu ili srednju školu u većem gradu.

Kada živite u gradu sve što vam je potrebno, ipak je dostupnije nego ako živite na salašu.

Ali, na salašu se samo treba dobro organizovati i 2-3 puta mesečno otići u grad u veću nabaku po potrebne namirnice.

Takođe, život na salašu sigurno iziskuje znatno manje troškove, nego kada živite u gradu.

I obezbeđuje znatno mirniji i zdraviji način života uz brojne mogućnosti. Verujemo da se mnogi sećaju kako su kao deca išli u kokošinjac da bi uzeli još vruće jaje, potpuno zdravo ili kako se to sad kaže eko jaje. Na salašu uvek ima puno slobodnog prostora recimo za držanje koka nosilja koje vam svaki dan mogu nositi nekoliko jaja ili kozice koja će vam svakog dana obezbediti sveže mleko pa nećete morati ići do prve prodavnice.

Salaši uglavnom poseduju veći plac i njivu tako da postoje brojne mogućnosti za rad i zaradu. Na samom početku dok još razmišljate o pokretanju nekog biznisa, uvek možete u vašoj bašti zasaditi sve ono što inače kupujete na gradskim pijacama i naravno nema ništa slađe nego kada uberete plodove svoga rada.

Na salašu možete zasaditi bobičasto voće, voćke, lozu ili neke poljoprivredne kulture. Na samom početku dobijena količina proizvedenog povrća i voća, biće dovoljna da podmirite potrebe vaše porodice, a sve ono što pretekne može se usmeriti ka gotovom proizvodu poput ajvara, zimnice, pekmeza, domaćih sokova…

Isto tako možete pokrenuti bilo koji drugi biznis poput proizvodnje suvenira, grnčarije, betonske galanterije.

Salaši nude izuzetno dobre mogućnosti razvoja ruralnog turizma. Potrebno je samo malo mašte da adaptirate neki slobodan prostor u kome ne živite pa da ponudite turistima da uživaju u miru salaša i da im ponudite svoje domaće proizvode.

Veliki je raspon cena – Od 5.000 evra do milion evra

Izuzetno je veliki raspon u prodajnim cenama salaša pa tako salaš možete kupiti za samo 5000 eura, ali i za preko milion eura!

Na pojedinim lokacijama u Vojvodini neki salaš možete kupiti za samo 5.000 evra, ali na traženijim lokacijama cene nekih kuća na salašu su 60.000 evra. Jedan salaš na potezu Milankovo prodaje se za 165.000 evra, salaš sa kućom u blizini aerodroma Čenej košta 206.000 evra, dok se salaš sa kućom u blizini Žablja prodaje za 279.000 evra.

Prateći oglase pronašli smo ponudu za salaš koji se prodaje kod Bečeja i koji je nekada bio etno salaš. Objekat poseduje 250 kvadrata dok je površina zemljišta čak 27000 kvadrata. Tu su i pomoćni objekti veličine 80 kvadrata. Salaš je od asfaltiranog puta udaljen oko 700 metara, a prodavac navodi kako je salaš pogodan za nekog ko bi pokrenuo posao i otvorio starački dom. Ovaj salaš poseduje trofaznu struju, gradski vodovod i prodaje se za samo 75.000 evra.

Pronašli smo salaš u blizini Mužlje kod Zrenjanina koji poseduje objekat veličine 139 kvadrata, plac je veličine nešto preko 4000 kvadrata. Objekat na salašu zidan je od čvrstog materijala, grejanje je na čvrsto gorivo i struju, a voda se dobija iz bunara putem hidropaka. Salaš se nalazi na placu od čak 42 ara, okružen je pašnjacima, a cena od 35.000 za koliko se ovaj salaš prodaje je izuzetno korektna.

Pronašli smo još jednu zanimljivu ponudu za salaš u blizini Pančeva koji poseduje novije izgrađenu kuću, ali u potpuno vojvođanskom arhitektonskom stilu koja poseduje 340 kvadrata i plac impozantne veličine od 64 ara. Salaš poseduje etažno i podno grejanje, poseduje kablovsku i internet, a prodaje se za 199.000 evra.

U Vojvodini ima salaša po ceni prilagodljivoj za svačiji džep i samo je pitanje da li tražite povoljan salaš kao rešenje stambenog pitanja, možda planirate pokrenuti neki vid proizvodnje ili želite kupiti salaš na kome planirate razvijati turizam i ugostiteljstvo ili neki drugi vid biznisa.