U Subotici na građevini najviše radnika radi na crno

0
179

Građevinarstvo je oblast sa najviše povreda na radu i najviše radnika koji rade na crno u Subotici. Jedan od najverovatnijih uzroka tome je to što u ovoj oblasti radi veći procenat niskoobrazovanih radnika nego u drugim oblastima. Nadležni inspektorat za rad u Subotici organizovao je tribinu posvećenu bezbednosti i zdravlju na radu, kako bi podigli svest poslodavaca o tome kakve ih kazne očekuju ukoliko ne poštuju zakone.

2017. godine registrovano je 16 povreda na radu na području Severnobačkog okruga. Pored toga, od 415 otkrivenih radnika na crno, oko 120 njih je radilo upravo na građevini. Na tribini inspektorata najviše su postavljena pitanja zašto građevinske firme nepoštuju zakonske propise. Da li je to zbog uštede ili nekih drugih razloga?

Nevenka Pejić, iz građevinskog preduzeća „Cenzar“ kaže, „Apsolutno mora se poslovanje svoditi na ponude, na potražnju, na kvalitet radova, apsolutno na bezbednost za sve, tako da je mora jednostavno raditi jedna svega toga što ste vi nabrojali“.

Ko se ne bude ponašao na ovaj način može da očekuje astronomske kazne.

Kazne se kreću za rad na crno od tri stotine hiljada do pet stotina hiljada za preduzetnika, odnosno od šest stotina hiljada, pa sve do dva miliona za pravna lica. Svima se savetuje da se drže slova zakona jer se nikada ne zna kada će inspektori pokucati na vrata.

Šef odseka inspekcije rada u Subotici, Božo Ivković naglašava,“Zato što se to najčešće dešava kod nekvalifikovane radne snage. Poslodavci ih angažuju jer je u Subotici veliki broj ljudi otišao u Austriju ili druge države Evropske unije, tako da se oseća nedostatak tog profila radne snage“.

U ovoj oblasti situacija je crno-bela. Ima mnogo pozitivnih, ali nažalost više negativnih primera, naročito u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Iako se može reći da je situacija u odnosu na ranije periode bolja. Na svu sreću, nastradalih na radu u prethodnoj godini nije bilo.