U Subotici dvojezičnost sve vidljivija

0
157
dvojezičnost
Većina građana Subotice, zahvaljujući nacionalnoj strukturi, govori dva ili više jezika. Ta njihova specifičnost je i formalno pravno prisutna u institucijama. Većinu dokumenata mogu da dobiju na svom jeziku i pismu, kojima su ispisani i nazivi institucija, imena trgova i ulica, sela i naselja, kao i samog grada.

Svaki peti dokument koji je izdala Matična služba Gradske uprave Subotica u ovoj godini je dvojezičan. Tačnije izdat je na srpskom i nekom od manjinskih jezika. Dok je prošle godine primat imao mađarski, ove godine je to slučaj sa hrvatskim jezikom.

Višejezičnost u radu uprave je zagarantovana gradskim odlukama i u potpunosti se poštuje prilikom izdavanja raznih izvoda i uverenja.

„Mi sve što se od nas zakonski traži mi strankama i izdajemo. Postoje tu razno-razni zahtevi. Stranka može da dobije uverenje o bilo kom podatku o kojem mi vodimo službenu evidenciju“, rekla je gradska matičarka Aranka Čajkaš.

Zaštitnik građana i sam u svakodnevnom radu praktikuje višejezičnost, a godišnje beleži po jednu do dve prijave narušavanja ovog prava. Nakon reakcija, nedostaci se otklanjaju. Oni se najčešće tiču naziva naseljenih mesta, ulica ili ispisi na tablama institucija.