Subotica prva sertifikovana destinacija u Srbiji namenjena porodičnom turizmu

0
109

Zoo vrt na Paliću bogatiji je za nekoliko novih sadržaja namenjenih najmlađima. U okviru prekograničnog projekta „Majestic ZOOs“, otvoreni su novo dečije igralište, „Baby zoo“ i učionica na otvorenom, koja će služiti za edukaciju dece o prirodi i životinjskom svetu. Ove investicije deo su šireg plana razvoja porodičnog turizma, po kojem će Subotica uskoro postati prva sertifikovana destinacija u Srbiji namenjena upravo porodicama sa decom.

Zoo vrt Palić dobio je nove sadržaje koji će unaprediti boravak posetilaca, ali i dodatno ojačati turističku ponudu Palića i Subotice. U okviru prekograničnog projekta „Majestic ZOOs“, realizovanog u saradnji sa Zoološkim vrtom iz Osijeka, otvoreni su novo dečije igralište, „Baby zoo“ i učionica na otvorenom.

Dečije igralište već nekoliko nedelja koristi veliki broj najmlađih posetilaca, dok je „Baby zoo“ zamišljen kao prostor u kojem će deca moći da ostvare neposredniji kontakt sa domaćim životinjama. Posebnu pažnju privlači nova učionica na otvorenom, opremljena dvogledima, namenjena između osalog i za posmatranje ptica

„Na zaštićenom području prirode, Palić, postoji registrovano više od 200 vrsta ptica, od kojih se 30-40 vrsta svakodnevno mogu videti u tom delu, pa se nadamo da će deca uspeti da, uz pomoć novih dvogleda, prepoznaju mnoge od tih vrsta koje su možda sada skrivene pogledima u obližnjem drveću“, objašnjava Sonja Mandić, direktorka Zoo vrta Palić.

U Zoo vrtu ističu da će nova učionica prvenstveno služiti za edukativne programe, dok će vikendom biti dostupna svim posetiocima. Istovremeno, najavljen je i novi zajednički projekat sa partnerima iz Osijeka, koji će biti usmeren na unapređenje pristupačnosti sadržaja osobama sa invaliditetom i uvođenje obilazaka električnim vozilima.

Nova ulaganja predstavljaju i važan korak u razvoju porodičnog turizma, oblasti u kojoj Subotica želi da bude pionir u Srbiji. Zoo vrt Palić uskoro treba da dobije sertifikat otome da je idealan turistički objekat za razvoj porodičnog turizma.

„Pored Zološkog vrta još 10 objekata u našem gradu će dobiti upravo taj sertifikat i mi ćemo biti prvi u Srbiji koji ćemo nositi titulu destinacije idealne za razvoj porodičnog turizma, zajedno sa tim objektima, naravno, i zajedno ćemo i da učestvujemo u toj svečanoj dodeli tih sertifikata i nekako ćemo dati podstrek ostalim gradovima, ostalim mestima da krenu da razvijaju upravo taj porodični turizam“, ističe Božidarka Golubović, direktorka Turističke organizacije grada Subotice.

Prema podacima Turističke organizacije grada Subotice, turistički promet beleži značajan rast, a novi sadržaji u Zoo vrtu trebalo bi dodatno da doprinesu povećanju broja posetilaca. Sa više od 180 hiljada poseta godišnje, Zoo vrt Palić ostaje jedna od najznačajnijih turističkih atrakcija severa Srbije, a novi projekti potvrđuju njegovu važnu ulogu u obrazovanju, zaštiti prirode i razvoju održivog turizma.