Pronađene kosti Amelije Erhart u Vašingtonu?

0
282
Earhart

Prema najnovijim studijama, kosti koje su pronađene na ostrvu Nikumaroro pripadaju Ameliji Erhart. Uprkos analizi forenzičara iz 1941. godine prema kojoj te kosti pripadaju muškarcu, Vašington post prenosi da kosti ipak pripadaju Erhartovoj.
Erhartova je bila prva žena avijatičar, koja je sama preletela Atlantski okean i biila bi verovatno prva žena koja je preletela svet avionom, da nije nesrećnim slučajem nestala iznad Pacifičkog okeana 1937. godine.

Prema studiji „Amelija Erhart i kosti sa Nikumarora“ napisanoj od strane Ričarda Janca, profesora Univerziteta u Tenesiju, za te kosti se decenijama nije znalo kome pripadaju, a mnogi su govorilii da je Erhartova umrla na ostrvu nakon pada aviona.

Kosti je otkrila britanska ekspedicija istražujući ostrvo tražeći naselja, navodi se u studiji i dodaje da je jedan od članova ekspedicije naredio istraživanje cele oblasti nakon što su otkrili ljudsku lobanju.

Tako su otkrivene i ostale kosti i nešto što je ličilo na žensku cipelu, a kasnije i kutija namenjena čuvanju navigacionog instrumenta koji se koristi za letenje i bocu benediktanskog biljnog likera.

„U to vreme postojala je sumnja da se radi o ostacima Amelije Erhart“, napisao je Janc u studiji.

Naredne godine kosti su poslate na Fidži na analizu.

Janc je te kosti uporedio s Earhartovim kostima i zaključio da se mere slažu.

On je to uradio pomoću kompjuterskog programa koji utvrđuje pol i skeletne mere, a koji obično koriste forenzički antroplolozi širom sveta.

Janc je uporedio dužinu kostiju sa merama Erhartove, kortisteći njenu visinu, težinu, oblik tela i proporcije zasnovane na fotografijama i postojećim informacijama na njenim dozvolama za vožnju aviona i automobila.

Prema njegovom otkriću, kosti Erhartove su slične Nukumaroro kostima.

„Male su šanse da bi neka druga osoba mogla imati toliko sličnosti s kostima Earhartove“, smatra Janc.

Amelija Earhart je prva žena koja je avionom preletela Atlantski okean, a nestala je 1937. tokom pokušaja leta oko sveta.

Njen nestanak izazvao je jednu od najvećih potraga u istoriji avijacije.