
Foto: Pixabay
U Šidu je danas održan još jedan ciklus preventivnih pregleda u sklopu nacionalnog projekta Ministarstva zdravlja – Karavan zdravlja, a odziv građana bio je izuzetno veliki. U Domu zdravlja Šid, timovi lekara obavljali su niz besplatnih pregleda namenjenih ranom otkrivanju zdravstvenih rizika i podizanju svesti o važnosti brige o zdravlju.
Pomoćnik ministra zdravlja i kardiolog Neboјša Tasić obišao je ordinacije i istakao da su ovi pregledi ključni za jačanje preventivne medicine. Prema njegovim rečima, Karavan zdravlja menja pristup – umesto lečenja posledica, fokus stavlja na očuvanje zdravlja i sprečavanje teških stanja poput infarkta i šloga. „Redovni preventivni pregledi omogućavaju nam da na vreme korigujemo faktore rizika i smanjimo kardiovaskularni rizik”, naglasio je Tasić.
V. d. direktora Doma zdravlja Šid Vesna Lukić dodala je da građani tokom akcije mogu izmeriti krvni pritisak, nivo šećera i masnoća u krvi, uraditi EKG, kao i razgovarati sa lekarom o životnim navikama. Kako navodi, cilj je otkrivanje rizika na vreme, što pacijentima omogućava da pravovremeno započnu terapiju i drže svoje zdravstveno stanje pod kontrolom.
Karavan zdravlja, koji Ministarstvo zdravlja realizuje uz podršku Instituta „Dr Milan Jovanović Batut“ i lokalnih samouprava, sprovodi se od novembra prošle godine, a do sada je obišao više od 53 gradova i opština širom Srbije.












