Pavle Počuč: Razbijanje predrasuda moćnim alatima u socijalnoj ekonomiji

0
392

Program i podsticajne mere Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam namenjeni osobama sa invaliditetom i drugim osetljivim socijalnim kategorijama predstavio je zamenik pokrajinskog sekretara za privredu i turizam, mr Pavle Počuč u okviru okruglog stola sa temom „Specifičnosti preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom“.

Pavle Počuč

Počuč je predstavio internet aplikaciju koja je namenjena socijalnom preduzetništvu i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

Edukativno-poslovna veb aplikacija pod nazivom ,,Responsible“ (srp. Odgovoran), je softver orijentisan ka privredi. Jedinstven softver kako u Srbiji, tako i u okolnim zemljama. Rezultat je projekta čiji je nosilac Klaster socijalnog preduzetništva Vojvodine – KASPEV, koji je sproveden uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam.

Edukativni deo ove aplikacije odnosi se na neophodnost zapošljavanja osoba sa invaliditetom, kao i olakšavanja procesa pronalaženja zaposlenja. Inovativnost se ogleda u pružanju informacija o ponudi proizvoda i usluga članica Klastera.

Cilj ovog projekta je da se intenzivno radi na unapređenju položaja ugroženog dela stanovništva. To će se postići unapređenjem njihovog radnog okruženja, socijalnom integracijom i vidljivijim socijalnim preduzetništvom. Jedno od potecijalnih rešenja je uspostavljanje veće mreže partnera u socijalnom preduzetništvu. Rešenje je jačanje konkurentnosti onih privrednih subjekata koji posluju društveno odgovorno po principima socijalnog preduzetništva.

Počuč je govorio o aktivnom učešću resornog Sekretarijata za privredu i turizam u okviru ovog projekta izrade veb aplikacije. Govorio je i o njenom širem značaju i upotrebi. Naglasio je da je Sekretarijat uspostavio izuzetnu saradnju sa svim subjektima koji  rade na unapređenju socijalne ekomonije u Vojvodini.
,,Prepoznat je Klaster socijalnog preduzetništva, kao jedan od najmlađih klastera koji okuplja ambiciozne mlade ljude koji su svojim kapacitetom i idejama uspešno sprovodili projektne aktivnosti na polju unapređenja položaja osoba sa invaliditetom.

Izdvojeno je oko 1,2 miliona dinara namenjenih podršci ovom projektu, čija je implementacija završena. Sledi njegova primena na terenu i siguran sam da će takav edukativan i poslovan projekat biti uspešan i imati velik udeo i doprinos u unapređenju kako položaja osoba sa invaliditetom, tako i socijalnog preduzetništva“, naglasio je Počuč. Rekao je da je misija Sekretarijata da poseti sve lokalne samouprave u Vojvodini sa ciljem afirmacije zapošljavanja ugroženih i kategorija stanovništva koje se teže zapošljavaju.

Vojvodina ima oko 7.000 nezaposlenih osoba sa invalititetom

Počuč je istakao da je po zadnjim izveštajima Nacionalne službe za zapošljavanje, na teritoriji Vojvodine oko 7.000 nezaposlenih osoba sa invalititetom, te da je od tog broja oko 1.500 sa teritorije Grada Novog Sada. Evidentiran je trend povećanja zapošljavanja osoba sa invaliditetom od 3 do 5 odsto na godišnjem nivou, no ipak postoji prostor za poboljšanje postojećeg stanja.

Ovom prilikom je istaknuta i važnost osnivanja i intenzivnog rada Saveta za razvoj socijalne ekonomije na pokrajinskom nivou.

O značaju veb aplikacije govorili su direktor Klastera socijalnog preduzetništva Vojvodine, Rajna Cvetićanin, i menadžer projekta, Siniša Tešić.