Otvorena izložba slika pod nazivom „Inspirisano runamaˮ Đorđa Kovačeva

0
627
Otvorena-izlozba-slika-Djordja-Kovaceva
Izložba slika Đorđa Kovačeva koja nosi naziv „Inspirisano runama“, otvorena je u Likovnom salonu Kulturnog centra Novog Sada. Izložba će trajati  do utorka, 10. aprila.

Đorđe Kovačev, akademski slikar i multimedijalni umetnik  podsetio je na nekoliko detalja iz svoje biografije. Radio je kao konzervator na Lepenskom viru  i na Velesnici kao crtač gde je za potrebe muzeja beležio razne artefakte. Zatim je umetnik objasnio da ova izložba, koju sačinjava devet slika, predstavlja neku vrstu diskontinuiteta u odnosu na ono što je do sada radio. On je došao do spoznaje da svet arhetipskih simbola nosi određenu poruku.

Sava Stepanov, istoričar umetnosti i likovni kritičar, ocenio je da je Kovačev veoma specifičan umetnik koji je svoje stvaralaštvo započeo pre više od pola veka. Za to vreme on  kontinuirano radi. Međutim, ceo svoj umetnički vek, proveo je dalje od umetničkih centara.

„Radeći ove slike, rune, koje takođe imaju arhetipske simbole, došao sam do zaključka da su mi svi ti znakovi višak. Izbacio sam ih i ostavio da slika deluje strukturom, koloritom i kompozicijom“, objasnio je umetnik postanak svojih slika koje su izložene.

„Odajem mu zbog toga veliko priznanje, jer je sve to vreme u Čurugu, a jedno vreme i u Kneževcu, uspevao da održava „kondiciju“ i da iznedri slike koje su dostojne aktuelnog trenutka u kojem je to slikarstvo nastalo. Za tako nešto potrebna je velika intelektualna snaga i ogromna predanost“, dodao je Stepanov i time otvorio izložbu.