Pošto je ovoga leta u celom pravoslavnom svetu poštovana, ikona Svete Trojice Svetog Andreja Rubljova posetila svoj prvobitni dom, Trojice-Sergijevu lavru u Sergijevom Posadu, na njoj je pronađena 61 „značajna promena“.
Ikonu, naslikanu pre oko 600 godina, sovjetske vlasti su uklonile sa ikonostasa Saborne crkve Trojice-Sergijeve Lavre 1920. Stajala je 9 godina u muzeju u Zagorsku (Sergijev Posad), a zatim je preneta je u Tretjakovsku galeriju u Moskvi, gde je ostala sve do sada.
Ovog leta, na inicijativu Njegove Svetosti Patrijarha Kirila, muzej je pristao da ikonu isporuči u Lavru na nekoliko dana, povodom proslave 600-godišnjice obretenja moštiju Svetog Sergija Radonješkog.
Prema rečima likovnog kritičara Ksenije Korobejnikove, koja se poziva na zaključke odbora za restauraciju, „Stručnjaci veruju da je ovo samo početak i da će doći do novih oštećenja. Posledice su „ozbiljne i mogu ugroziti samo postojanje ovog drevnog i osetljivog spomenika kulture.“
Odbor smatra da je slanje ikone iz galerije u manastir „eksperiment“. „U crkvi nema neophodnih klimatskih uslova“, pa je stoga zabeležen „nagli pad temperature i vlažnosti“.
Pet delova ikone je u teškom stanju i potrebna im je hitna restauracija. Dakle, ikona se neće vratiti na sprat Tretjakovske galerije, nego će ostati u njenom depou „dok se njeno stanje ne stabilizuje“.
„Ovo je tragedija“, piše odbor.