Obeležen Svetski dan poezije

0
201
poezija
Novi Sad – U Gradskoj biblioteci, stihovima Milene Pavlović Barili, Desanke Maksimović i Florike Štefan obeležen je Svetski dan poezije. Ove godine dan poezije u našem gradu posvećen je najznačajnijim pesnikinjama. Manifestaciju je organizovalo Društvo književnika Vojvodine.

UNESCO je 1999. godine ustanovio Svetski dan poezije. Razlozi za to su: promovisanje čitanja, objavljivanje i pisanje poezije i da bi se podstakla dodela priznanja poetskim pokretima.

Potpredsednik Društva književnika Vojvodine, Jovan Zivlak rekao je, „Poezija je jedna marginalna, ali najvažnija umetnost koja postoji u ljudskoj kulturi. Ona suštinski svedoči ne samo o našem jeziku, nego i o našem osećanju i razumevanju sveta i mislim da ta umetnost neće nikad prestati“.

Gradska biblioteka je prvi put učestvovala u obeležavanju najvažnijeg dana za pesnike. Prema rečima Dragana Kojića, direktora Gradske biblioteke, u doba modernih tehnologija, knjiga živi i književnost koja može da promeni svet.

„Neka ovaj današnji program utiče na svest i jednog jedinog pojedinca, čitaoca, zaljubljenika u poeziju, mi ćemo biti zadovoljni, jer će taj pojedinac onda da širi istinu o činjenici da je uz muziku poezija kraljica ili princeza umetnosti“, dodaje Dragan Kojić.

U okviru programa, svoje zbirke i poeziju predstavilo je 40 pesnikinja iz Vojvodine. Iako je među čitaocima nepravedno potisnuta kao književni žanr, poezija ima svoje poštovaoce.

Bojana Stojanović Pantović, pesnikinja je rekla, „Evo sada poslednjih godina sve više i više pišem i ova knjiga čini mi se da je završnica jednog ciklusa koji već godinama radim, i životnog ciklusa i pesničkog i književnog i poetičkog“.

Dan poezije obeležen i u Beogradu

Manifestacija „Svetski dan(i) poezije: Jezičke igre“ počinje sutra u organizaciji Kulturnog centra Beograda. Trajaće do 24. marta, a autori iz sveta i Srbije doneće novosti sa književnih i kulturnih scena iz celog sveta.

Ovogodišnje izdanje posvećeno je temi odnosa jezika i društva. Tema će biti obrađena kroz primere sadejstva poezije, kratkog filma i performansa.

U galeriji „Podrum“, od 8. marta publika ima priliku da vidi internacionalnu izložbu pod nazivom „Poezija i performans. Istočnoevropska perspektiva“. Ona je inicirana na Univerzitetu u Cirihu i realizuje se u nekoliko evropskih gradova.

Beogradsko izdanje ove izložbe usredsređuje se na performans i umetnost socijalističke Jugoslavije. Obuhvata i radove nastale u drugim istočnoevropskim regionima.

Izložba, između ostalog, ima svrhu podsećanja na situacije koje trenutno nedostaju na prostoru ovog regiona. Kao na primer: delovanja transnacionalnog karaktera i kolektivne umetničke činove.

U okviru manifestacije „Svetski da(i) poezije“ razgovaraće se i:  o instrumentalizaciji jezika u komunikacijske i političko-ideološke svrhe kao i  o moćima kao i krhkosti poezije. Iz berlinske „Kuće poezije“ i sa festivala „Zebra Poetry Film International Berlin/Minster“ stižu kratki filmovi nastali na osnovu poezije, prikupljeni iz čitavog sveta.

Gosti festivala biće Tanja Bakić (Podgorica), Dušan Vejnović (Novi Sad), Sara Ventroni (Rim), Laslo Blašković (Novi Sad), Adisa Bašić (Sarajevo), Đan Mario Vilalta (Pordenone), Srđan Gagić (Beograd), Eugen Gomringer (Rehau), Josip Kocev (Skoplje), Lidija Dimkovska (Ljubljana/Skoplje), Lisandri Kola (Tirana), Mirjana Frau Kolarski (Novi Sad), Dejan Ilić (Beograd).

Predstaviće se i Katalin Ladik (Budimpešta), Goran Stanković (Niš), Tomislav Marinković (Lipolist), Marion Pošman (Berlin), Natalija Marković (Beograd), Vitomirka Trebovac (Novi Sad), Vlado Martek (Zagreb), grupa „Nacista i Zlatousti“ (Beč/Berlin), grupa „Poezin“ (Novi Sad / Beograd), Ana Ristović (Beograd), Slobodan Tišma (Novi Sad) i Stevan Tontić (Novi Sad).

Udruženje književnika Srbije takođe će obeležiti sutra Svetski dan poezije. U programu će učestvovati –  Adam Puslojić, Ružica Mrvić, Petar Žebeljan, Jevrosima Ristović, Bratislav R. Milanović, Slađana Ristić, Zorica Arsić Mandarić, Predrag Bajo Luković, Mirjana Kovačević, Đorđe Sibinović, Vidak M. Maslovarić, Danijela Božičković i drugi.

Vodeća bečka kompanija za preradu kafe, „Julius Meinl“, biće i ove godine organizator akcije u okviru koje će ljubitelji kafe u lokalima širom Srbije plaćati račun stihovima.

Ova kampanja imati humanitarni karakter. Ugostitelji će se odreći prihoda od kafe i zajedno sa kompanijom „Julius Meinl“ darivati ugroženoj deci u Srbiji.