Obeležavanje Međunarodnog dana socijalne pravde: Napredak i izazovi u Srbiji

0
47

Povodom Međunarodnog dana socijalne pravde, razgovarali smo sa Ibrom Ibrahimovićem i Dr Slavkom Ivkovićem. Srbija se osvrće na rezultate i izazove u oblasti socijalne politike. Iako su u poslednjih dvanaest godina sprovedene brojne ekonomske reforme, povećane plate i penzije, ekonomske nejednakosti i dalje predstavljaju ozbiljan problem.

Jedan od ključnih koraka bio je investicioni plan Srbija 2025, kojim se nastojalo poboljšati životni standard kroz infrastrukturne projekte i rast primanja. Predsednik Aleksandar Vučić najavio je da će do kraja godine prosečna plata dostići 900 evra, dok bi prosečna penzija trebalo da bude između 430 i 440 evra. Ipak, ekonomisti upozoravaju da inflacija i rast cena osnovnih proizvoda značajno umanjuju realne efekte ovih povećanja.

Dr Slavko Ivković, profesor na Univerzitetu Union Nikola Tesla, sagledava napredak koji je postignut, ali ističe i ključne ekonomske preduslove koji moraju biti ispunjeni kako bi se Srbija ozbiljnije okrenula rešavanju socijalnih problema.

Foto: Pscr dr Slavko Ivković

“U poslednjih dvanaest godina vidimo određeni napredak, posebno u povećanju plata, penzija i infrastrukturnim ulaganjima. Ipak, za dugoročno rešavanje socijalnih problema potrebno je stabilno poslovno okruženje, privlačenje investicija koje ne zavise isključivo od državnih podsticaja, veća produktivnost u privredi, ali i poreska politika koja podstiče razvoj malih i srednjih preduzeća. Takođe, obrazovni sistem mora postati funkcionalniji kako bismo smanjili nezaposlenost i podigli kvalitet radne snage. Kada budemo imali ekonomiju koja generiše stabilna i visoko plaćena radna mesta, tada će država moći da se ozbiljnije posveti socijalnim pitanjima i pruži adekvatnu podršku onima kojima je najpotrebnija. I da ne zaboravimo, ne smemo dozvoliti da nam priča o slobodi tržišta i oligopolsko ponašanje velikih trgovaca bezobraznim maržama upropasti svaki ekonomski napredak gradjana ” ističe profesor Ivković.

Ibro Ibrahimović, član predsedništva Socijalističke partije Srbije (SPS), naglašava da je socijalna pravda temelj levice, ali i vrednost koju bi trebalo da baštine sve političke opcije.

Foto: Pscr Ibro Ibrahimović

“Međunarodni dan socijalne pravde je vrlo važan za SPS, ali i za sve partije leve orijentacije. Kao čovek univerzalnih principa, ne oduzimam pravo ni da druge političke opcije participiraju u socijalnoj pravdi jer to je vrednost koja treba da obuhvati sve političke partije. SPS je svojim razvojem i značajem pre svega isticala važnost socijalnih prava, jednakosti ljudi, a kada utičemo na socijalna prava i pravo jednakosti ljudi, mi na taj način doprinosimo i univerzalnoj jednakosti, a samim tim i jednakosti u ljudskim pravima. Kada nemamo siromašne ljude, kada se ne gledamo na način ko je bogat, a ko siromašan i kada dajemo jednake šanse svima, doprinosimo tome da naprosto ljudi budu jednaki u socijalnom smislu, a tako, naravno, želimo da budu i u pravnom smislu. I uopšte ta borba potpuno koincidira s našom borbom koju je SPS tokom svoje istorije vodio, a nastavlja i danas,” ističe Ibrahimović.

I pored napora države i političkih aktera, izazovi ostaju. Rizik od siromaštva i dalje je visok, posebno među starijima i u ruralnim krajevima. Nezaposlenost mladih ostaje ozbiljan problem, a nejednak pristup obrazovanju i zdravstvenim uslugama dodatno otežava socijalnu mobilnost.

Jedan od gorućih problema je i stanovanje – rast cena nekretnina i sve skuplji stambeni krediti čine vlasništvo nad stanom nedostižnim za mnoge građane. Državni programi subvencionisanog stanovanja su još uvek u početnim fazama i nisu dostupni širokom broju ljudi.

Obeležavanje Međunarodnog dana socijalne pravde prilika je da se podsetimo koliko je važno obezbediti jednake šanse za sve građane, ne samo kroz socijalne mere, već i kroz održivi ekonomski razvoj, pravičnu raspodelu resursa i ulaganje u obrazovanje i zdravstveni sistem. Srbija će istinsku socijalnu pravdu postići tek kada svi građani, bez obzira na svoje ekonomsko ili socijalno poreklo, budu imali jednake prilike za obrazovanje, posao i dostojanstven život.