Novi Sad ubedljivo prvi u Srbiji po broju izdatih građevinskih dozvola

0
158

Novi Sad prednjači po broju izdatih građevinskih dozvola u Srbiji, sa 15.325 rešenih zahteva.

Prema podacima NALED-a, BFC sertifikovane opštine izdaju dozvole brže, privlačeći investitore, dok se u manjim sredinama broj dozvola značajno povećao.

Najveći broj dozvola za gradnju prošle godine izdato je u Novom Sadu gde je rešeno 15.325 zahteva, sledi Kragujevac sa oko 5.500, i Niš sa približno 4.300 rešenih zahteva, saopštili su iz NALED-a, navodi Kurir.

Dodaju da je u Srbiji prošle godine podneto ukupno 148.907 zahteva za gradnju, a porast u broju izdatih dozvola zabeležen je u svim krajevima.

– Ipak, lokalne samouprave koje poseduju certifikat o povoljnom poslovnom okruženju (BFC) ili su u procesu certifikacije izdale su čak četiri puta više dozvola i to za duplo kraće vreme – govori nova statistika  NALED-a, prema podacima APR-a i Centralne evidencije objedinjene procedure (CEOP).

Kako se navodi, dok prosečna opština izda oko 600 dozvola za gradnju godišnje, gradovi i opštine sa povoljnim poslovnim okruženjem u proseku izdaju oko 2.400.

– S druge strane, BFC certifikat je značio i manjim sredinama i opštinama za privlačenje investitora, što pokazuje i broj izdatih lokacijskih uslova koji su se u 2023. godini gotovo udvostručili u odnosu na prethodnu godinu u mestima kao što su Lapovo, Paraćin i Ćuprija – navode.

Takođe, u BFC opštinama od prvog do poslednjeg zahteva investitor u proseku čeka 108 dana na sve potrebne dozvole, što je više nego dvostruko kraće vreme u odnosu na ostatak Srbije.