Narodna skupština Republike Srpske obeležila 33 godina od osnivanja

0
230

Narodna skupština Republike Srpske obeležila je 33 godine od osnivanja, a tim povodom večeras je u zgradi parlamenta u Banjaluci predstavljena knjiga “Armatura suvereniteta”.

Knjiga “Armatura suvereniteta” sadrži sve akte koje su poslanici izglasali od osnivanja parlamenta Republike Srpske, prenela je RTRS.

Na jednom mestu sabrani su svi zakoni, pravni akti, deklaracije, rezolucije i odluke, po godinama usvajanja.

Poslednja je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, usvojena na Svesrpskom saboru u Beogradu.

U zgradi parlamenta okupili su brojni zvaničnici Republike Srpske, a jedinstvena poruka, koju su uputili jeste da je Narodna skupština jedan od glavnih stubova Srpske, i da je pokazala postojanost pri donošenju odluka u presudnim momentima za opstanak Republike.

Narodna skupština Republike Srpske osnovana je 24. oktobra 1991. godine pod nazivom Skupština srpskog naroda BiH. Nakon izbijanja ratnog sukoba, njeno sedište je iz Sarajeva izmešteno na Pale, a od 1998. godine nalazi se u Banjaluci.

Pre 33 godine osnovana Skupština srpskog naroda u BiH kao odgovor na preglasavanje srpskih poslanika

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta izjavio je danas da je pre 33 godine osnovana Skupština srpskog naroda u BiH kao legitiman odgovor na preglasavanje srpskih poslanika u Skupštini tadašnje SR BiH.

Važno je naglasiti da je 24. oktobra 1991. godine udaren temelj za razvoj Narodne skupštine Republike Srpske i da je to bio prvi i ključni korak ka stvaranju Republike Srpske, naveo je Linta.

Srpski poslanici, kako je podsetio, preglasani su deset dana ranije tj. 14. oktobra 1991. godine o pitanjima od vitalnog nacionalnog interesa u tadašnjoj Skupštini SR BiH.

“Mnoge činjenice su jasno pokazivale da su muslimanske i hrvatske stranke imale za cilj razbijanje Jugoslavije i stvaranje unitarne države Bosne i Hercegovine u kojoj bi srpski narod bio sveden na status nacionalne manjine i doživio zločine i etničko čišćenje”, zaključio je Linta.