Linta: Vlada da pokrene razgovor sa Hrvatskom i BiH o imovini prognanih Srba

0
492

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta poziva Vladu da pokrene razgovor sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom o uništenoj i otetoj imovini, otetim stečenim pravima i brojnim drugim problemima prognanih Srba i drugih oštećenih građana. Ključni razlog jeste činjenica da prognani Srbi više od 27 godina od završetka rata u Hrvatskoj i BiH ne mogu da ostvare svoja osnovna ljudska prava u sredinama odakle su protjerani.

Temelj razgovora treba da bude Aneks G Bečkog sporazuma o sukcesiji pod nazivom “Privatna svojina i stečena prava”. U njemu jasno i precizno piše da svim građanima i pravnim licima moraju biti zaštićena i vraćena prava koja su imali na dan 31. 12. 1990. godine, a svi ugovori sklopljeni pod pritiscima i prijetnjama moraju biti proglašeni ništavnim, navodi Linta.

Bečki sporazum u sukcesiji je međudržavni sporazum koji je ratifikovan u parlamentima država naslednica bivše Jugoslavije i prema Ustavu Hrvatske, Bosne i Hercegovine i međunarodnom pravu ima jaču pravnu snagu od domaćih zakona. Od stupanja na snagu Bečkog sporazuma o sukcesiji juna 2004. godine Hrvatska sistematski odbija da sprovede u praksi Aneks “G” “Privatna svojina i stečena prava”, kao i Aneks “E” “Penzije”.

Jedan od važnih ciljeva naše Vlade treba da bude puna realizacija Bečkog sporazuma o sukcesiji, posebno Aneksa G. U pitanju je jedan od važnih preduslova uspostave trajnog mira i stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana. Nije moguće govoriti o istinskoj normalizaciji odnosa među državama koje su nastale na području bivše Jugoslavije ako postoji stotine hiljada prognanih Srba kojima se planski krše njihova ljudska prava, kaže Linta, navodi se na sajtu Saveza Srba iz regiona.