Kako prepoznati simptome malih boginja?

0
213

Prvi simoptomi koji se pojavljuju kod malih boginja liče na respiratorne infekcije uz curenje nosa, suzenje očiju i kašalj. Svi ovi simptomi praćeni su blago povišenom temperaturom, kao i lošim opštim stanjem što nije tipično za obične respiratorne infekcije. Sledeći stadijum je nagli skok temperature i pojava osipa po telu.

Dr Lidija Banaković, pedijatar u Domu zdravlja u Somboru rekla je, „Ono što je kod morbila prepoznatljivo su mrlje sa unutrašnje strane obraza koje izgledaju poput griza i koje traju samo od 24 do 48 sati. Teško će ih prepoznati roditelji, ali hoće lekar koji pregleda dete. Nakon izbijanja tih mrlja dolazi do naglog skoka temperature i izbijanja osipa koji se javlja prvo iza ušiju, prelazi na obraze, spušta se na vrat i ekstremitete“.

Svi osipi koji mogu da liče na morbile prijavljuju se kao sumnjivi slučajevi i šalju na infektivno odeljenja. Osipna faza traje u dužini tri do četiri dana.

„Već u sredini osipnog stadijuma počinju komplikacije koje su najčešće pneumonija, encefalitis. Svako dete koje ima tu plačnu masku, dakle znake viroze sa plačnom maskom uvek treba poslati pedijatru na pregled“, dodaje dr Lidija Banaković.

U Zapadnobačkom okrugu nema obolelih od morbila, odnosno malih boginja. U ovom okrugu je obuhvat dece vakcinacijom manji, te je preporuka roditeljima da prate zdravstveno stanje svoje dece.

Načelnica centra za kontrolu i prevenciju bolesti ZZZ Sombor, dr Gordana Cvetić izjavila je, „Do sada smo imali samo jednu sumnju koja na sreću nije potvrđena. Morbile su izuzetno kantegiozno oboljenje što znači da će u 96 pa čak i 100 odsto slučajeva kada se osetljiva osoba nađe u kontaktu sa obolelim i sama oboleti“.

U Somboru u 2011. godini, prema podacima iz dečeg dispanzera, obuhvat dece vakcinacijom protiv malih boginja bio je 98 posto. Taj procenat vaksinisane dece u 2016. godini smanjen je na 61 odsto. Kako bi imalo efekta i kako bi pružila efikasnu zaštitu, obuhvat vakcinacijom mora biti 95 odsto minimum.