Izrael tokom noći pokrenuo neviđeni napad na Iran, Vašington “pere ruke”, Iran najavljuje žestoku odmazdu

Izraelska vojska saopštila je danas da je u toku noći pokrenula udare na više mesta u Iranu, kao i da su meta napada, između ostalog, bili i ciljevi povezani sa nuklearnim programom. U jutrošnjem izraelskom napadu na više lokacija u Iranu poginuli su brojni komandanti, naučnici i civili, navodi iranska agencija.
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac rekao je da se radi o “preventivnim udarima”, kao i da je proglašeno vanredno stanje u zemlji, prenosi ABC njuz.
“Nakon preventivnog udara Države Izrael na Iran, u bliskoj budućnosti se očekuje napad raketama i dronovima na Državu Izrael i njeno civilno stanovništvo”, rekao je Kac nakon čega su se oglasile sirene za vazdušni napad.
Iran je zbog napada zatvorio sve aerodrome, prenosi CNN.
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da SAD nisu ni na koji način umešane u napade.
– Iranski poslanik: Šesta runda pregovora sa SAD otkazana nakon izraelskih napada
Visoki iranski poslanik Aladin Borudžerdi, član parlamentarne Komisije za nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku, izjavio je danas da šesta runda razgovora sa Sjedinjenim Američkim Državama neće biti održana nakon izraelskih napada na Iran.
SAD i Iran su bili u pregovorima o nuklearnom programu, a njihova šesta runda razgovora zakazana je za nedelju u Omanu.
– Iranska Vlada: Pokretanje rata sa Iranom je igranje lavljim repom
Vlada Irana je saopštila da je izraelski napad na tu zemlju u kojem je poginulo nekoliko iranskih generala, naučnika i građana dokazao je da se ovaj, kako navode, “nelegitimni režim” ne pridržava nikakvih međunarodnih pravila ili zakona.
U saopštenju se ističe da se Izrael “otvoreno i drsko bavi terorom i raspiruje plamen rata pred očima sveta”, uključujući i zapadne zemlje koji tvrde da poštuju ljudska prava i međunarodno pravo.
“Pokretanje rata sa Iranom je igranje lavljim repom. Kukavička noćna operacija tokom diplomatskog procesa o iranskom nuklearnom pitanju je znak straha ovog režima od moći Irana da ubedi svet da iako mi Iranci nikada nismo započeli nijedan rat u proteklih 200 godina, nismo oklevali u odbrani naše domovine i nećemo”, dodaje se.
U saopštenju se ocenjuje da su izraelska invazija i “kukavički atentat” na iranske generale dokazali da je ovaj režim po svojoj prirodi teroristički, prenosi agencija Irna.
Napominje se da je osveta Irana “legitimno pravo” i da će Teheran snažno odgovoriti “izraelskom terorističkom režimu koji ubija decu”.
“Sa takvim predatorskim režimom ne treba razgovarati osim jezikom sile. Svet sada bolje razume insistiranje Irana na pravu na obogaćivanje, nuklearnu tehnologiju i raketnu moć, a neprijatelj je omogućio da se pokaže naša ispravnost, ko je agresor i koji režim ugrožava bezbednost regiona”, ističe se u saopštenju.
Vlada Islamske Republike Iran je saopštila da je započela neophodne odbrambene, političke i pravne mere kako bi “naterala nelegitimni Izrael da se od ovog trenutka pokaje”, i kako bi “onemogućila cionistima da mirno spavaju”.
Takođe je zatražila od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da brani dostojanstvo i kredibilitet svetske organizacije od kolapsa međunarodnog sistema.
– Iranski mediji: Šest iranskih nuklearnih naučnika poginulo u izraelskim napadima
Šest nuklearnih naučnika poginulo je u izraelskim napadima, objavili su danas iranski državni mediji.
Među poginulim naučnicima su bivši šef Organizacije za atomsku energiju Irana, Ferejdun Abasi, teorijski fizičar i predsednik Islamskog univerziteta Azad u Teheranu, Mohamed Mehdi Teheranči, preneo je Njujork tajms