Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu ukinulo je pritvor bivšem ministru građevinarstva Goranu Vesiću, koji je bio uhapšen posle tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Vesić je bio u pritvoru sa još 11 osoba zbog tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra kada se obrušila nadstrešnica, zbog čega je stradalo 15 ljudi.
Kako je objavljeno na sajtu tog suda, sud je tu odluku doneo rešavajući žalbe tužilaštva i Vesićevog branioca.
U saopštenju suda navedeno je da iz naredbe o sprovođenju istrage, kao ni iz dokaza koje je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu dostavilo u spisima predmeta, za sada ne proizilazi osnovana sumnja da je Vesić izvršio krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti, a što je neophodan uslov da bi se prema bilo kom licu mogao odrediti pritvor.
Iz suda objašnjavaju da se istraga pokreće protiv lica za koje postoje osnovi sumnje da je učinilo krivično delo, odnosno skup činjenica koje posredno ukazuju da je učinjeno krivično delo ili da je određeno lice učinilac krivičnog dela.
Dodaje se da se pritvor može odrediti samo protiv lica za koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično delo, što je skup činjenica koje neposredno ukazuju da je određeno lice učinilac krivičnog dela.
U saopštenju se ukazuje da je, da bi se prema nekom licu mogao odrediti pritvor, neophodno da postoji viši stepen sumnje u odnosu na stepen sumnje koji je dovoljan za pokretanje istrage.
„Imajući u vidu da javni tužilac za svoje tvrdnje navedene u naredbi za sprovođenje istrage za sada nije priložio dokaze koji ukazuju na postojanje osnovane sumnje, veće je stava da u ovom momentu nema osnovane sumnje za postojanje uzročno-posledične veze, između, od strane tužioca opisanih radnji i propuštanja osumnjičenog Gorana Vesića, sa nastupelom posledicom“, navodi se u saopštenju.
Pošto je prilikom odlučivanja o pritvoru sud dužan da na prvom mestu utvrdi da li postoji osnovana sumnja da je lice za koje se pritvor predlaže izvršilo krivično delo, a što u konkretnom slučaju za sada ne proizilazi, veće je ocenilo da su bez značaja žalbeni navodi VJT u pravcu postojanja uticaja na svedoke i drugih bojazni koje ZKP propisuje u čl. 211 st. 1 u tač. 1 do 4, pa je osumnjičenom Goranu Vesiću ukinulo pritvor i naložilo da se odmah pusti na slobodu.
U saopštenju se dodaje da ukidanje pritvora ne utiče na dalje vođenje istrage.
Goran Vesić bio je uhapšen 21. novembra, a Viši sud u Novom Sadu mu je 25. novembra odredio pritvor do 30 dana.
Bivši ministar građevinarstva je u pritvoru štrajkovao glađu, a zbog naglog pogoršanja zdravstvenog stanja 26. novembra je prebačen u Institut u Sremskoj Kamenici na dalje zbrinjavanje.
Viši sud u Novom Sadu prethodno je, 25. novembra, odredio pritvor do 30 dana Vesiću i bivšem direktoru Infrastrukture železnice Srbije Nebojši Šurlanu, dok je v. d. direktoru Infrastrukture železnice Srbije u ostavci Jeleni Tanasković i pomoćnici ministra za železnički saobraćaj Aniti Dimovski određen kućni pritvor uz elektronski nadzor.
Vlada Srbije je u petak, 22. novembra, ukinula imunitet bivšem ministru građevinarstva.