Ekspertska vlada – mit o spasenju i večiti istorijski promašaji

0
27

Kada stranke žele da podignu rejting, a građani su rezignirani ili razočarani klasičnim političkim elitama, pozivaju se ekspertske vlade.

Iako je među građanima uvreženo mišljenje da spas od krize leži u vladavini eksperata, ekspertske vlade po pravilu su kratkog veka, a najbolji tip vlada ipak je mešoviti, sastavljen od profesionalnih političara i eksperata.

Ekspertske vlade često se predstavljaju kao idealno rešenje u trenucima političke i ekonomske krize. Međutim, istorija pokazuje da su one uglavnom bile kratkoročna rešenja s katastrofalnim dugoročnim posledicama.

U većini slučajeva, ovakve vlade nisu imale političku snagu da sprovedu ključne reforme, a kada su pokušale, nailazile su na ogroman otpor i završavale u haosu.

Jedan od najupečatljivijih primera je Italija pod Mariom Montijem (2011-2013). Njegova vlada sastavljena od uglednih ekonomista i pravnika trebalo je da reši fiskalnu krizu i stabilizuje javne finansije. Umesto toga, uvedene su drakonske mere štednje koje su dodatno osiromašile građane i povećale političke tenzije.

Rezultat? Rast populizma i jačanje političkih snaga koje su se zalagale za izlazak Italije iz evrozone.

Na prostorima bivše SFRJ, vera u eksperte još živi. U Srbiji je postojala čak i ekspertska stranka — G17 plus. Rezultat svi znamo; “ekspertska pljačka”. Građani Sarajeva su posle nemira 2014. na svojim plenumima tražili formiranje vlade eksperata, a završilo se debaklom.

Ono što je slabost ekspertskih vlada jeste njihova autonomija, smatra profesor Stojiljković sa beogradskog Univerziteta.

„Pitanje je, međutim, koliko eksperti imaju autonomije u odnosu na spoljne veće igrače, recimo na Brisel, i koliko eksperti imaju uopšte prostora ukoliko iza njih ne stoje ključni politički autoriteti, ili sami ne steknu autoritet“, zaključuje on.

Foto. Istinomer

Sličan scenario dogodio se i u Grčkoj 2011. godine, kada je Lucas Papademos preuzeo vođenje države u trenutku kada je zemlja bila na ivici bankrota. Njegova „ekspertska“ vlada sprovela je nepopularne reforme koje su izazvale masovne proteste, pad standarda i kasniji uspon radikalnih političkih opcija.

U teoriji, eksperti bi trebalo da donose odluke na osnovu znanja i iskustva, ali u praksi su njihove vlade često instrumenti međunarodnih finansijskih centara moći.

Kada stvari krenu nizbrdo, oni nemaju političku podršku da ostanu na vlasti, a posledice njihovih odluka često ostavljaju dugoročne ožiljke na ekonomijama i društvima.