Dvorac Šlos postaje muzej

0
607
Sremska Mitrovica dvorac Slos, foto: Narcisa Bozic

Zavšetkom decenijske rekonstrukcije čuveni dvorac Šlos u sremskom selu Golubinci, podignut za potrebe visokih oficira austrougarske vojske u 18.veku, uskoro će biti uvršten u kulturnu ponudu Vojvodine i Srbije i pretvoren u muzej sa školom i umetničkim radionicama.

-Dvorac Šlos kao reprezentativni objekat sagrađen za stanovanje komandnog kadra Austrougarske monarhije u periodu Vojne uprave Sremom polovinom 18.veka, menjao je svoju namenu kroz istoriju i u više navrata se nalazio pred rušenjem. Obnova objekta kao spomenika kulture od velikog značaja počela je pre 13 godina sredstvima Ministarstva za kulturu i Opštine Stara Pazova, da bi se povremeno ukljičivao i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, kaže Ljubiša Šulaja, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici.

On apeluje na lokalnu samoupravu u Staroj Pazovi da objektu odredi konačnu namenu i sadržaj u cilju tekućeg održavanja i sprečavanja daljeg propadanja.

 

Rekonstrukcija započeta  2004.godine još uvek nije završena

U rekonstrukciju dvorca započetu 2004.godine i prekidanu u nekoliko navrata do sada je uloženo ukupno oko pola miliona evra. Prema projektima mitrovačkog Zavoda obnovljena je krovna konstrukcija, zaustavljena vlaga koja je pretila da ugrozi objekat, sređena fasada i urađena statička sanacija objekta.

Konačni završetak radova koji se odužio željno iščekuju svi, a posebno meštani Golubinaca, koji su sa prijateljima sela iz cele bivše Jugoslavije 2000.godine osnovali Udruženje ’’Šlos’’ sa ciljem promovisanja kulturno-istorijskih vrednosti ovog dela Srema. Tada je pokrenut projekat ’’Selo Golubinci eko-etno muzej Šlos’’ u koji se uključila i Opština, ali do sada još uvek nije realizovan.

 

Dvorac još uvek nema namenu

Opštinske vlasti Stare Pazove imaju mnoštvo planova i ideja o budućnosti ovog značajnog kulturno-istorijskog objekta, pošto je isključivo kao muzej finansijski neodrživ. Zamišljeno je da dvorac bude pretvoren u muzejski prostor i atrakciju za turiste sa dodatnim sadržajima. Protekle godine vođeni su pregovori da se u okviru dvorca otvori fakultet, škola stranih jezika i umetničkih radionica, ali do konkretne realizacije planova još uvek nije došlo, jer se čeka završetak obnove enterijera.

Ostali su još finalni radovi na grejanju, stepeništu, detaljima enterijera za šta nedostaju finansijska sredstva.

Da Šlos sine punim sjajem željno iščekuju i brojni domaći i strani turisti koji u grupama redovno obilaze čuveni dvorac.

 

Betoven slao pisma lepoj kapetanici u Šlos

Za istoriju Šlosa vezuje se i zanimljiva priča iz života Ludviga van Betovena. Naime, prema pisanim izvorima njegova prva ljubav bila je plavokosa lepotica Žanet, u koju se slavni kompozitor zaljubio još pre njene udaje za kapetana Karla fon Greta. Prve godine braka par je boravio baš u dvorcu Šlos u Golubincima, odakle je Žanet Betovenu poslala i novogodišnju čestitku, a on njoj stihove:“Puno srce daje slabiji zvuk, prazno odjekuje iz svih tonova, oseća se ipak njegova žudnja i ah! razume se njegova čežnja. Sa velikim prijateljstvom preporučujem se, Ludvig van Betoven, dvorski muzičar u Bonu“.

Kao uspomena na ovu ljubav u Betovenovom muzeju u Bonu čuvaju se pisma i  medaljon koji mu je Žanet poklonila.

 

I Karađorđe boravio u Šlosu

Prema istorijskim izvorima posle sloma Prvog srpskog ustanka 1813.godine Karađorđe je sa porodicom spas, nakon boravka u Zemunu i manastiru Fenek, potražio u dvorcu Šlos. Odatle je posle nekoliko meseci odveden u Petrovaradinsku tvrđavu.

Autor: Narcisa Božić