Dan sećanja na stradanje Narodne biblioteke obeležen u Beogradu

0
183
narodna biblioteka

Danas je obeleženo 77 godina od kada je u nacističkom bombardovanju Beograda, 6. aprila 1941. godine, Narodna biblioteka Srbije izgorela do temelja.

Obeležavanje godišnjice bombardovanja organizovano je u holu, ispred centralne čitaonice Narodne biblioteke. Na tom mestu je javnosti predstavljena originalna knjiga „Goresni plač“, Zaharija Orfelina. Za ovu knjigu se smatralo da je nepovratno izgubljena u bombardovanju. Ovo blago od ogromne vrednosti, Narodna biblioteka je otkupila od jednog bečkog antikvara.

knjiga Zaharija Orfelin

Tanjug (Rade Prelić)

Knjiga „Goresni plač“je izdata 1761. godine. Govori o sudbini srpskog naroda koji je izgubio državu i rasejao se po okolnim krajevima. U pitanju je prvo pesničko štivo objavljeno kod nas. To je čini izuzetno vrednom izdanjem. Šezdeset hiljada evra obezbedilo je Ministarstvo kulture za otkup.

Govoreći o bombardovanju 6. aprila, ministar kulture je podsetio da je plamen  uništio gotovo celokupnu srpsku kulturnu baštinu do tada. Nekoliko dana plamen je buktao i „ostavio na pejsažu našeg kulturnog sećanja trajni ožiljak“.

Ministar Vladan Vukosavljević je govorio o trenutnoj situaciji i naglasio da je novom strategijom kulturnog razvoja Srbije posebno naglašeno pitanje dugoročnog rešavanja softverske podrške za rad bibliotečko-informacionog sistema Srbije.

„Narodna biblioteka Srbije, time i da zaključim, imaće dužnu brigu i pažnju Ministarstva kulture i informisanja i Vlade Republike Srbije. Narodna biblioteka to zaslužuje, u nju je utkana, tokom istorijskog trajanja, čestica svakog od nas, naših predaka, nas danas i onih koji će doći sutra, posle nas“, rekao je Vukosavljević.

Upravnik Narodne biblioteke govorio je o rezultatima rada ove ustanove u prošloj godini. Zatim o reviziji fonda, kao i restauraciji i konzervaciji fundusa stare i retke knjige, kupovini novog profesionalnog skenera.

Jedno od najvećih postignuća je vraćanje „Goresnog plača“ u fond Narodne biblioteke Srbije.

 

Laslo Blašković je rekao, „Osnovana je međunarodna književna kolonija, otvoren Centar slovenskih kultura, otkupljena dragocena Orfelinova knjiga i vraćena na mesto gde pripada, u Narodnu biblioteku Srbije“.